Nutricionisti tvrde da su mali zalogaji hrane koji dugo "putuju" od tanjira do usta idealni za dobro varenje...

Razlog leži u činjenici da je, nakon što pojedemo umerenu količinu hrane koja nas čini sitim, potrebno oko 20 minuta da informacija o tome "doputuje" iz želuca do mozga, pa ukoliko je ne žvaćemo polako, poješćemo prekomerne količine hrane, opteretićemo želudac, što učestalom praksom može dovesti do niza posledica loših po naše zdravlje.

Telo voli bazno: da li je vaša ishrana pretežno alkalna ili kisela...

U prilog ovome govori i nedavno istraživanje, sprovedeno u Singapuru na ne toliko velikom uzorku ljudi. Ono sa bavilo navikama vezanim za ishranu ispitanika, a upoređivalo je brzine kojom se porcija pirinča može pojesti u zavisnosti od toga da li koristimo kašiku ili kineske štapiće. Naime, ukoliko koristite kineske štapiće, pomenutu porciju ćete pojesti iz oko 43 zalogaja, dok je u slučaju kašike to moguće uraditi sa 17 do 20 zalogaja. Ukoliko utrošite više vremena potrebnog za unošenje obroka, to će rezultirati smanjivanjem nivoa šećera u krvi.

Da biste savladali tehniku korišćenja štapića naoružajte se strpljenjem, piše Stvar ukusa.

Najvažnije je da štapiće postavite u udoban položaj koji će vam omogućiti da jedete lakim pokretima prstiju.

Tradicionalno štapići se uvek drže u desnoj ruci.

Prvi štapić pridržavajte palcem i vrhom domalog prsta, a drugi postavite između palca i kažiprsta (kao da držite olovku). Tokom uzimanja hrane možete dodatno koristiti i srednji prst kako biste fiksirali štapić.

Prema pravilu, štapiće je potrebno prstima fiksirati na sredini, a hranu uvek pridržavati samim krajem štapića.

Za detaljna upustva pogledajte video.