Zimnica koja se priprema s konzervansima i aditivima može da bude vrlo nezdrava. Štetni konzervansi su čak i oni koji su se već "odomaćili" u pripremu zimnice, poput soli i alkoholnog sirćeta, jer oštećuju jetru, aktiviraju alergijske reakcije, ruše imunitet...

Znate li da će neko ko inače ne jede slanu hranu, kada pojede porciju kiselog kupusa ili nekoliko slanih maslina, sutradan imati 2-3 kg viška, a da alkoholno sirće sedam puta više šteti jetri od alkoholnog pića i pritom oštećuje sluznicu probavnih organa?

U pripremi zimnice često se koristi vinobran (sumpor-dioksid), jer efikasno štiti od mikroorganizama. Treba znati da vinobran može izazvati glavobolje, povraćanje i da podstiče razvoj astme.

Kako da napravite korejski kiseli kupus: kimči, moćni probiotik...

Povrće se lako i brzo kiseli u tamari soja sosu. To je posebno dobro za meko povrće kao što su: potočarka, celer ili listovi gorčice, kao i za tvrđe poput: brokolija, karfiola, šargarepe...

Umakanje u vrelu vodu ili prelivanje povrća sa njom otklanja sirov miris, izvlači sladak ukus i čini povrće hrskavijim. U tamari soja sosu povrće se kiseli nekoliko sati do nekoliko dana. Kada je gotovo, ispere se pod mlazom hladne vode, a da bi bilo manje slano, stavi se u posudu, pa u frižider.

Povrće se može da kiseli i u miso pasti (fermentirana soja i ječam) ili s umeboshi šljivama koje inače imaju jako antibakterijsko, antifungicidno i antivirusno dejstvo, čiste jetru i podižu imunitet.

Izvor: Sensa klub