Ako ste vegan, ili jednostavno ne volite ribu, tu su izvrsni biljni izvori koji pored omega 3 masnih kiselina sadrže i druge hranjive stvari.

Omega-3 masne kiseline su esencijalne hranjive stvari koje dospevaju do svake ćelijske membrane u ljudskom telu. Iako nisu odgovor na svaku bolest, omega-3 imaju pozitivan učinak na ljude svih uzrasta, a mnoge naučne studije svakodnevno dokazuju značajne fiziološke i psihološke dobrobiti.
Godinama smo mislili da postoji samo jedna bitna masna kiselina, omega-6 koja se nalazi u biljnim uljima, ali i omega-3 masne kiseline su odnedavno uvrštene na popis esencijalnih nutrijenata. Kao što svi već dobro znamo, balans je sve. Dve esencijalne masne kiseline, omega-6 i omega-3, moraju biti u harmoniji jedna s drugom kako bi najbolje funkcionisale.
Mnoge studije upućuju na pozitivnu ulogu omega-3 masnih kiselina u razvoju deteta i prevenciju i terapiju malignih i srčananih bolesti, a u novije vreme i kod mentalnih bolesti, uključujući depresiju i demenciju.
Kada se danas priča o omega-3 masnim kiselinama uglavnom se odmah pomisli na ribe (koje su, istina, odličan izvor). One definitivno nisu i jedini izvor omega-3. Ako ste vegan, ili jednostavno ne volite ribu, tu su izvrsni biljni izvori koji pored omega-3 masnih kiselina sadrže i pregršt drugih hranjivih stvari.
1. Semenke lana
Semenke lana su jedan od najboljh izvora omega 3. Samo 100g semenki lana sadrži 106817 mg omega 3, odnosno jedna kašika lanenog ulja sadrži 7196 mg omega 3 masnih kiselina. Semenke lana su bogatije omega 3 masnim kiselinama čak i od popularnog lososa koji u 100 g sadrži 38105 mg omega 3.
Zahvaljujući omega-3 masnim kiselinama semenke lana pomažu krvnom sistemu kroz nekoliko različitih mehanizama, uključujući i protivupalno delovanje i normalizaciju rada srca. Takođe održavaju arterije zdravim tako što smanjuju broj masnih naslaga u njima, a takođe igraju ulogu i u održavanju prirodnog ritma srca. Preliminarne studije pokazuju da se semenke lana mogu koristiti za lečenje aritmije.
Chia semenke za brz oporavak, energiju i izdržljivost...
Pored toga, nedavna istraživanja pokazuju da semenke lana mogu da imaju zaštitni učinak protiv raka dojke, raka prostate i raka debelog creva. Preliminarna istraživanja takođe pokazuju da dnevni unos semenki lana može skromno poboljšati nivo šećera u krvi i smanjiti nivo LDL-a ili "lošeg" holesterola.
Napomena: pre konzumiranja, semenke treba samljeti jer imaju tvrdu opnu koju naš organizam ne može da apsorbuju.
2. Chia semenke
Chia semenke su tek nedavno dobile pažnju koju zaslužuju. U 100 g chia semenki nalazi se 35660 mg omega 3 masnih kiselina, a bogate su i kalcijumom, vlakanima i manganom.
Dve kašike chia semenki (oko 28 grama) sadrži 138 kalorija, 8 grama masti, 12 grama ugljenih hidrata, 10 grama vlakana i 5 grama proteina. Što znači da bi konzumiranje 28 grama chia semenki dnevno osiguralo 18% dnevnih potreba kalcijuma 27% fosfora, 30% mangana i manje količine kalijuma, cinka i bakra.
Chia semenke sadrže i veliku količinu antioksidanata koji se bore protiv slobodnih radikala koji mogu da oštetie molekule u ćelijama i koji doprinose starenju i bolestima poput raka. S obzirom da su bogate vlaknima, proteinima i omega-3 masnim kiselinama, chia semenke deluju pozitivno na zdravlje celog tela.