Benigne ciste na dojkama veoma su čest ženski problem, a njihova pojava povezuje se s nezdravim i stresnim načinom života. Statistički podaci pokazuju da najveći broj pripadnica lepšeg pola beleži promene na dojci u reproduktivnom periodu, nakon 30. godine života, mada se one mogu pojaviti u bilo kom životnom dobu, piše Kurir.
Većina njih spontano nestaje nakon menopauze. S obzirom na to da ishrana i stresan način života imaju veliki uticaj na nastanak ovih benignih promena, samim tim promenom životnog stila može se uticati na njihovo lečenje, ali i prevenciju.
Poznato je da lekovito bilje ima dugu i uspešnu tradiciju u lečenju dobroćudnih promena na dojkama i njega nikako ne treba zanemarivati, iako je od ranije poznato da vodene ciste na dojkama retko prerastaju u rak.
Veliki broj cista pojavljuje se bez ikakvih simptoma, pa se otkrivaju slučajno, prilikom redovnog ultrazvučnog pregleda. Takode, žena sama može napipati neobične čvoriće u dojkama, što najčešće izaziva veliku uznemirenost usled straha od raka.
Koja hrana nije dobra u borbi protiv cista
Međutim, u najvećem broju slučajeva ultrazvukom se potvrđuje da su u pitanju benigne ciste na dojkama. Na dodir su uglavnom meke, glatke i pokretne, ali ako su prilično ispunjene tečnošću mogu biti i čvrste kada ih dotičete.
Napomenuli smo da su promene na dojci tokom reprudiktivnog perioda (posle 30-te) daleko češće, ali to ne treba da vas previše sekira i izbezumljuje. Ovakve ciste na dojkama su bezopasne, jer vrlo retko prelaze u karcinom dojke, ali ako porastu, mogu biti bolne i neprijatne.
U slučaju malih promena lečenje nije potrebno, dok se kod onih većih savetuje punktiranje ciste na dojci, kako bi se ublažio bol, a u pojedinim slučajevima lekar može predložiti i njihovo hirurško odstranjivanje.
Tkivo dojke je veoma osetljivo na uticaj polnih hormona koje luče jajnici. Njihov nivo u reproduktivnom dobu varira u toku meseca. Kada neki delovi tkiva ne uspeju da na odgovarajući način isprate hormonsku aktivnost, dolazi do poremećaja unutar njega i razvoja lokalnog otoka.
Delovi kanalića bivaju prošireni i vezivno tkivo se taloži, što na kraju rezultira pojavom „ploča" i „grudvi". Promene na grudima su najčešće locirane ispod areole ili oko nje, kao i u spoljašnjim gornjim kvadrantima dojke.
Kao glavni okidač za vodene ciste na dojkama, najčešće se navodi stres i užurban način života. Svakako to je tačno, ali veoma značajnu ulogu ima i hrana koju jedemo tokom dana. Ukoliko ste ceo dan u žurbi, jedete sa nogu i to najčešće brzu hranu, krajnje je vreme da to promenite.
Što same ishrane tiče, pre svega treba izbegavati masnoće iz namirnica životinjskog porekla, kao i rafinisane ugljene hidrate koji su štetni, šećere i belo brašno.
Nasuprot tome, karfiol, brokoli, kupus, kelj pupčar i prokelj trebalo bi konzumirati bar jednom dnevno, pogotovo ako su vam ciste na dojkama već dijagnostikovane. To dragoceno povrće sadrži indol-3-karbinol, koji dokazano smanjuje sposobnost vezivanja estrogena za tkivo dojke i sprečava ozbiljna hormonski uzrokovana maligna oboljenja.
Mnogim ženama koje muče neprijatni bolovi i probadanje u dojkama pomaže veći unos prirodnih antioksidanasa kao što su vitamini E i C, beta karoteni kao i omega-3 masne kiseline.
Preporučljivo je smanjiti unos kofeina i potpuno izbaciti alkohol, te izbegavati vruću hranu i pića iz plastičnih posuda. Umesto kafe, uvek možete skuvati sebi blagi biljni čaj.
ISPOVEST ŽENE KOJA SE RAZVELA POSLE 33 GODINE BRAKA: "Uselila sam se u garsonjeru sa jednim koferom, bila sam presrećna"
VELIKI HOROSKOP ZA NAREDNIH 6 MESECI - OD JUNA DO DECEMBRA: Ovan postiže cilj i uspeh, Lav ulazi u novu ljubavnu vezu!
KAKO DA NOSITE PANTALONE AKO IMATE PREKO 50: 6 najboljih saveta profi stilista - izgledaćete mlađe, vitkije i super šik
PSIHOLOŠKI TEST - DA LI MAČKA SA SLIKE SILAZI ILI SE PENJE UZ STEPENICE: Odgovor otkriva kakva ste ličnost zapravo!
TEST LIČNOSTI OD 15 SEKUNDI, IZABERITE KOJA BISTE ŽIVOTNIJA NAJPRE BILI: Otkriva ko ste zaista i kako vas drugi vide!