Dah je živ – disati znači živeti potpuno, ispoljavati u potpunosti svoju životnost kroz sve što dodirnemo, osetimo, zamislimo. Nažalost, malo ko od nas diše potpuno. Proces disanja predstavlja jedno od većih čuda postojanja.
Nesmetanim dubokim udahom ispunjavamo se životnom energijom i nadahnjujemo se; potpunim izdisajem se praznimo, otvaramo ka nepoznatom i izvlačimo iz sebe. Od svih drevnih i modernih tradicija koje su izučavale disanje, taoizam – kineska duhovna tradicija – nudi najbolji program postizanja zdravlja i sreće putem disanja.
U knjizi „Tao prirodnog disanja“ autor Denis Luis predstavlja sve ključne taoističke tehnike disanja, posebno one u koje ga je uputio taoistički učitelj Mantak Čija.
Vežba: Otvaranje vrata života
Sedite ili stanite, stavite ruke na leđa (prstima dodirujući kičmu) negde u nivou pupka. Ovo područje između drugog i trećeg lumbalnog pršljena taoisti nazivaju „Mingmen“ ili „Vrata života“. Da biste se dobro osećali u životu, ovaj deo mora da bude topao, opušten i bez napetosti.
Dok udišete, zamislite da se balon vazduha kreće prema kičmi i blago je gura napolje. Kod izdaha, leđa će vam se automatski vratiti u prvobitni položaj. Dišite tako dva do tri minuta.
Izvor: Lovesensa
Da li ste emotivni ili praktični? Prvo što primetite otkriva da li pružate utehu ili u svemu tražite logiku
4 horoskopska znaka dobijaju poseban poklon 3. aprila 2025: Dešava se nešto veliko, rizik će im se isplatiti
Dnevni horoskop za 3. april 2025: Blizanci imaju potrebu da se osame, Vodolija reorganizuje životni prostor
Šta boja telefona govori o vama? Pobednici uvek imaju isti izbor, a najčešću biraju oni kojima je važna suština
Šta broj stana ili kuće govori o vlasniku? Numerologija otkriva da li na adresi živi intelektualac ili boem