Medicina tela i duha fokusira se na interakcije između mozga, duha, tela i fizičkog ponašanja, sa ciljem da pomogne umu u kontroli tela i tako održi zdravlje, prema podacima Američkog nacionalnog centra za komplementarnu i alternativnu medicinu (NCCAM). Najjednostavnije rečeno, medicina tela i duha je zdravstveni pristup koji se fokusira na njihovu povezanost i na njen uticaj na zdravlje pojedinca. Ona svoj uticaj vrši ne samo na telo i svesni deo uma, već i na nesvesni deo ličnosti i emocije. Upravo zbog toga, tehnike ove medicinske prakse su veoma raznovrsne, pa neke pre svega imaju fiziološki pristup (akupunktura), druge psihološki (hipnoterapija), a izvesne kombinuju fizičke i psihološke mehanizne (joga).

Sa istorijske tačke gledišta, medicina tela i duha vuče korene iz tradicionalne kineske i ajurvedske medicine, koje naglašavaju ključnu vezu između uma i tela i njen uticaj na lečenje bolesti. Hipokrat "otac zapadne medicine" takođe je verovao da zdravlje pojedinca u velikoj meri zavisi od ravnoteže između tela, duha i okoline.

Jedan od prvih modernih naučnika koji je dokazao da duh i emocije utiču na telo, bio je dr sc. Džordž Solomon, počasni profesor psihijatrije na UCLA. Dok je 1969. godine radio kao profesor na univerzitetu Stenford, Solomon je objavio rad u časopisu Annals of New York Academy of Sciences, navodeći uticaj stresa i emocionalnih poremećaja na centralni nervni i imuni sistem. U ovom radu, Solomon je primetio da stres i drugi psihološki faktori igraju važnu ulogu u poremećajima imuniteta i pretpostavio da je ovaj imunološki poremećaj kasnije povezan sa drugim bolestima, kao što je autoimuna bolest reumatoidni artritis.

Ranih sedamdesetih, dr sc. Herbert Benson, još jedan pionir medicine za telo i duh, skovao je izraz "relaksacioni odgovor" dok je sprovodio istraživanja na Medicinskom fakultetu univerziteta Harvard. Prema Bensonu, "relaksacioni odgovor" predstavlja suprotnost "reakciji bori se ili beži", i čine ga smanjenje krvnog pritiska, srčane frekvencije, mišićne tenzije i potrošnje kiseonika, što je upravo suprotno procesima koji se javljaju kad je organizam pod stresom. On je do ovih zaključaka došao proučavajući dobro uvežbane stručnjake za jogu koji su uspevali da kontrolišu telesne funkcije za koje se ranije mislilo da su van kontrole svesnog uma ili autonomnih procesa. Tokom meditacije, ovi specijalisti za jogu su uspevali da kontrolišu srčanu frekvenciju, krvni pritisak, metabolizam i telesnu temperaturu, upravo kroz "relaksacioni odgovor" koji je Benson opisao.

PageBreak

Veza uma i imunog sistema

Nedugo posle toga, osnovao je Institut za medicinu tela i duha Benson-Henri, pri Opštoj bolnici Masačusets, a posle toga je došlo i do osnivanja drugih sličnih centara i klinika, što je dovelo do popularizacije medicine za telo i duh. Doktor Robert Adler je 1975. godine pružio dodatne dokaze koji podržavaju vezu između duha i tela, dokazujući da mentalni i emocionalni faktori značajno utiču na imuni sistem.

Poslednjih godina sve je veći interes za medicinu tela i duha. Prema Natio­nal Health Interview Survey iz 2007. godine (anketa koju svakih pet godina sprovodi Centar za kontrolu i prevenciju bolesti SAD) 12,7 odsto odraslih osoba je navelo da koristi vežbe dubokog disanja, 9,4 odsto je upražnjavalo meditaciju, a 6,1 odsto jogu. Sve tri ove metode su doživele dramatičan porast učestalosti u odnosu na prethodnu anketu iz 2002. godine.

Dr sc. Suzan Smoli, direktorka Centra za istraživanje duha i samosvesti na Semel Institutu za neurološke nauke i ljudsko ponašanje pri UCLA, navodi da mnogobrojna istraživanja, ne samo iz oblasti medicine i neurologije, već i psihologije, genetike i imunologije, sve više ukazuju na doprinos koji um i emocije daju fizičkom zdravlju.

Osnove medicine tela i duha leže u međusobnoj povezanosti stresa, ponašanja i zdravlja. Dr sc. Majkl Irvin, direktor Centra za psihoneuroimunologiju na UCLA, kaže da psihoneuroimunologija predstavlja na­učnu osnovu za razumevanje medicine tela i duha i dokazuje vezu između uma, tela i zdravlja, a naročito imunog sistema. U studiji objavljenoj 2001. godine u časopisu Brain, Behavior and Immunity naučnici su analizirali 75 prethodno objavljenih istraživanja odnosa stresa i imuniteta i utvrdili da je većina ovih istraživanja dokazala vezu između stresa i poremećaja imune funkcije.

Oni su utvrdili da stres dovodi do smanjenja broja ukupnih T-limfocita i NK ćelija (ćelije prirodne ubice) koje igraju važnu ulogu u odgovoru organizma na infekciju. Prema podacima Nacionalnog centra za rak u SAD, T-limfociti i NK ćelije igraju važnu ulogu i u uništavanju ćelija tumora. Ova metaanaliza mnogobrojnih studija pokazuje kritičnu vezu između mentalnog i fizičkog zdravlja. Medicina tela i duha koristi rezultate ovih istraživanja i tehnike mentalne relaksacije da bi umanjila nivo stres hormona u telu i poboljšala funkciju imunog sistema.

Poslednjih deset godina naučno je potvrđeno da umno osvešćivanje kontemplativnim tradicionalnim metodama otklanja stres, anksioznost i poboljšava imunitet. Najpopularnije tehnike za telo i duh koje se koriste danas su joga, meditacija i tai či. Iako se dugo priča o njihovom blagotvornom dejstvu na zdravlje, mnogi od nas još nisu svesni koliko mogu da budu korisne.