Svaki deo našeg tela ima sećanje. Događaji, emocije, traume ili lepe uspomene ostaju pohranjeni u našim ćelijama i formiraju bazu za neka buduća sećanja i reakcije. Brojne neprijatnosti duboko pohranjene u vidu energetskih blokova mogu nam biti prepreka a da toga čak i nismo svesni.

Telesna psihoterapija deo je psihoterapije koja se bavi ovim problemom a pristup se sastoji od kombinacije razgovora i fizičke podrške klijentu. Za mnoge koji su iskusili ovakav vid rada na sebi to je bilo oslobađajuće iskustvo koje im je pomoglo u daljem rešavanju neuroza, trauma ili odbrambenih mehanizama. Za našeg sagovornika karakteristična je primena masaže koja može biti snažna i delotvorna alatka u rešavanju problema modernog high-tech i high-stress čoveka.

O posebnom vidu telesnog ali i energetskog rada sa telom pričali smo sa Danielom Petrovićem, terapeutom danske masaže, tj. Body Self Development Systema. Ovaj sistem ustanovljen je u Danskoj krajem četrdesetih godina prošlog veka. Osnivač Erland Hartung razvio je specifičan način rada sa telom. To su dalje usavršili njegov sin i unuk i tako je nastalo ono što je danas širom sveta poznato kao Body SDS. Ova tehnika se bazira na radu na celom telu i na povezanosti uma i tela. Karakteristično je i što njome mogu da se otklone uzroci problema a ne samo simptomi.

Kakav je bio vaš prvi kontakt sa ovim sistemom rada i zašto ste se zainteresovali za usavršavanje u ovoj oblasti?

"Moj susret sa Body SDS-om desio se sasvim slučajno 1999. godine u Kopenhagenu. Sa 28 godina osećao se jako loše. Imao sam skoro sve simptome hroničnog stresa: depresiju, nesanicu, lošu probavu, bolove u zglobovima, iritabilnost... U Dansku sam otišao zbog rata u Bosni, kao izbeglica, i ratne traume ostavile su trag na meni. Tek kasnije sam saznao da sam zapravo imao posttraumatski stres sindrom, koji nije bio otkriven i tretiran, a i da su ga doktori prepoznali, verovatno bi mi ponudili lekove. Na svu sreću, nisam počeo sa lekovima već sa upoznavanjem samog sebe.

PageBreak

Slušanje i poštovanje sopstvenog tela

Kroz Body SDS naučio sam da slušam i poštujem svoje telo, svoje granice i svoje potrebe. Moj prvi tretman dogodio se u leto 1999. Bilo je to fantastično iskustvo, i danas ga odlično pamtim.

Otac moje tadašnje devojke, Body SDS terapeut, ponudio mi je jedan tretman, kasnije sam saznao da je odmah jasno video da sam u velikoj neravnoteži i da mi je potrebna pomoć. U toku tretmana pomogao mi je da shvatim koliko je moje telo blokirano. Bio sam u nekoj vrsti telesnog i mentalnog grča, što se prvenstveno odražavalo na disanje koje je bilo plitko i nepravilno. Tretman je trajao otprilike jedan sat.

Tokom njega nismo mnogo razgovarali, a ja sam naizmenično osećao bol, koji sada zovem oslobađajućim, i prijatne senzacije kad bi došlo do protoka energije i opuštanja mišića. Na kraju sam bio iscrpljen i opušten. Osećao sam kao da mi je neko sa ramena skinuo ogroman kamen za koji nisam ni znao da postoji. Posle tog tretmana san mi se znatno popravio a energija povećala. Ali to je bio samo početak ličnog putovanja i samospoznavanja.

Nedugo nakon toga započeo sam trogodišnje obrazovanje, zapravo moj put ka ozdravljenju. Tada nisam bio ni svestan ozbiljnosti svog stanja, a obrazovanje koje se sastoji iz dva dela više sam izabrao srcem nego umom. Prvi deo nudi proučavanje masaže, raznih tehnika oslobađanja pritiska u zglobovima, aktiviranja limfnog sistema, tehnike disanja itd. Drugi deo je neka vrsta fizičkog treninga koji radi na istim principima kao i masažni deo."

Šta nam možete reći o vezi uma i tela i kako traume i blokade utiču na nas?

"Postoji priča koja kaže da ako žabu stavite u vruću vodu, ona odmah iskoči, ali ako je stavite u hladnu i postepeno zagrevate posudu, žaba će uginuti jer neće primetiti da se voda zagrejala. Nešto slično događa se i ljudima. Mi postepeno povećavamo optrećenje svih sistema sve do dana kad telo i um tako nametnut napor ne mogu više da podnesu. Tada se javlja bolest ili neravnoteža. Ako se neravnoteža ukloni, nestaju i bolest ili simptomi.

Bio sam uveren da ću tokom školovanja najviše raditi sa traumama iz rata. Međutim, na moje veliko iznenađenje, najviše sam radio sa traumama iz detinjstva kojih je bilo poprilično. Moj otac je bio divan i emotivan čovek sa puno nerešenih emotivnih problema. To se često manifestovalo u bežanju od stvarnosti i preteranom konzumiranju alkohola. I majka je bila divna žena, sa mnogo kvaliteta, ali nije znala da postavi granice i ispolji svoje potebe i emocije. Kombinacija njih dvoje stvarala je uslove za nesigurno i traumatično detinjstvo. Radeći na sebi tri godine u grupi od dvadesetak ljudi, lagano je počelo mi da raste znanje i svest o uskoj povezanosti uma i tela. Shvatio sam da svi imamo tri bitne oblasti: stvari koje znamo da znamo; stvari koje znamo da ne znamo; i-stvari koje ne znamo da ne znamo. A upravo je ovo poslednje jako važno za naš život.

Navešću jedan primer. Kada sam imao šest godina, izvrnuo sam mlađu sestru iz dečjih kolica. Mama me je kaznila zabranom odlaska kod najboljeg druga. Nisam poslušao i ona me je ponovo kaznila, ovaj put mnogo ozbiljnije. Ignorisala me je i nije razgovarala sa mnom skoro sedam dana. Taj događaj je snažno uticao na moj kasniji razvoj. Uvek sam se plašio da ne uradim nešto pogrešno i trudio se da se prilagodim drugima kako opet ne bih bio kažnjen i odbijen. Tek tokom obrazovanja shvatio sam punu ozbiljnost tog događaj.

PageBreak

Stvaranje svesti o sebi i onome što nas okružuje

Na kraju se taj na prvi pogled beznačajan incident pretvorio u dragoceno iskustvo koje danas koristim u terapeutskom radu. Ono što nisam znao da ne znam kontrolisalo je mene i moj život. Kroz rad sa sobom ta blokada je transformisana u ono što znam da znam. Ako ne znate da ne znate, onda emocije kontrolišu vas, a ako znate da znate, onda vi kontrolišete emociju. I upravo u tome je, rekao bih, osnova Body SDS rada i obrazovanja. Stvaranje svesti o sebi i onom što nas okružuje kroz intenzivan telesni, mentalni i emotivni rad."

Kako pravilno usmeren dodir i energija mogu da budu isceljujući na dubokom nivou i kako rade Body SDS terapeuti?

"Telo je neverovatno inteligentno i intuitivno. Ono nam konstantno šalje signale i informacije neophodne za ravnotežu i opstanak. Nažalost, moderan čovek se skoro potpuno oslanja na informacije koje mu šalje um. Moj učitelj Ole Kore Feli, jedan od osnivača Body SDS-a, često je govorio da se um/glava ponaša kao direktor fabrike u kojoj je telo proizvodni, pogonski deo. Problem je u tome što direktor nema kontakt sa proizvodnjom i ima nerazumna očekivanja i zahteve prema radnicima. Tako smo i mi, moderni ljudi, izgubili ravnotežu između uma i tela. Mi bolje poznajemo svoj automobil nego sopstveno telo.

Često pitam klijente da li stavljaju loše gorivo u svoj auto. Skoro svi odgovore odrično, jer, kažu, to utiče na brže kvarenje automobila. Kada ih pitam kakvo gorivo stavljaju u svoje telo, odgovor je sasvim drugačiji.

Body SDS terapeuti rade kao neka vrsta detektiva. Mi pokušavamo da otkrijemo uzrok problema ili neravnoteže. Na samom početku tretmana imamo kraći ili duži razgovor sa klijentom. Ja volim dobro da upoznam klijente, jer to olakšava dalji rad i povećava uspeh tretmana. Pri tome je važno napomenuti da je svaki terapeutski rad zapravo timski. Jako je bitno da klijent aktivno učestvuje u meri u kojoj je sposoban u datom trenutku. Često ih pitam kakav im je kvalitet i količina sna, koliko i koju tečnost unose u toku dana, o vrsti i kvalitetu hrane te na koji način je unose - smireno ili pod stresom, puše li, koliko alkohola, kafe i gaziranih pića popiju tokom dana, bave li se fizičkim aktivnostima.

PageBreak

Intuitivni dodir

I najvažnije, koliko se puta dnevno nasmeju. Posle razgovora prelazimo na telesni rad. Osnova Body SDS-a je "intuitivni dodir". To znači da u toku čitavog obrazovanja terapeuti vežbaju kakav dodir i pritisak da primene.

Svaka osoba ima različite potrebe i granice koje se često razlikuju od tretmana do tretmana. Zato je jako bitno da terapeut proceni kojim intenzitetom treba da radi u datom trenutku. Kao što sam naveo, postoji oslobađajući bol i bol koji samo stvara nelagodu ili otpor. Oslobađajući je često prijatan i klijent u toku rada ili neposredno nakon masaže oseća toplotu, opuštenost i protok energije. Dok druga vrsta bola samo stvara stres u telu.

Body SDS terapeuti trenirani su da "čitaju" telo svojim rukama. Kao što iskusan lovac ili prirodnjak može da prepozna i razlikuje tragove određenih životinja, tako iskusan Body SDS terapeut može da razlikuje fizičke i psihičke napetosti, nove i stare itd. Kroz godine iskustva i hiljade klijenata naši učitelji su došli do saznanja da telo funkcioniše slično instrument tabli u automobilu i da ima vrlo jasne i konkretne načine da izrazi svoje stanje i potrebe. Osnova dobrog zdravlja leži u sposobnosti razumevanja i prepoznavanja naših fizičkih, mentalnih i emotivnih potreba. Jedna od najvažnijih je kvalitet disanja."

Koji problemi najčešće stvaraju neravnotežu?

"Većina ne zna da diše pravilno, zapravo, retko ko to čini na način koji podržava samoisceljujuće procese. Kada smo po stresom, prvo se menja disanje. Postaje plitko i otežano. Ako posmatrate bilo koju životinju, primetićete da ona diše polako i duboko, iz stomaka. Pravilno i duboko disanje važno je iz više razloga, između ostalog, tako se aktivira limfni sistem zadužen za transport otpadnih materija iz tela. Limfa se takođe aktivira i kretanjem. Moderni ljudi se sve manje i manje kreću a unose namirnice teške za probavu, te se stvara mnogo otpadnih materija koje se pak slabo izbacuju.

Važno je znati da čovek u isto vreme ne može da diše duboko i pravilno i da bude pod stresom. To bi u teoriji značilo da kada bismo stalno duboko disali, ne bismo mogli da doživimo stres, to jest njegove simptome. Stres je jedna od tema o kojoj se dosta priča. Svi upotrebljavamo taj izraz, često nesvesni njegovog punog značenja. Stres povezujemo sa negativnim stanjima i doživljajima, međutim, izazivači stresa mogu biti i pozitivne stvari , recimo predstojeće venčanje, rođenje deteta itd. Stres možemo podeliti na stvarni, realni, i zamišljeni. Realni je, na primer, kada se u Africi na safariju odjednom nađete licem u lice sa gladnim lavom. Tada vam se uključuje sistem za preživljavanje "fight or flight" tj. - bori se ili beži.

U tom momentu aktiviraju se svi sistemi bitni za preživljavanje ovde i sada, a oni nepotrebni se blokiraju. Nivo adrenalina i kortizola se povećava, ogromne količine energije slivaju se u ruke i noge. Istovremeno se probava, imuni sistem i tako dalje zaustavljaju, jer vam trenutno nisu neophodni. Ako ste u opasnosti da vas lav pojede za nekoliko minuta, sasvim je svejedno kakva vam je probava. Kompletno telo je u vanrednom stanju kako bi nam povećalo šanse za preživljavanje. Taj sistem je odličan ako smo u realnoj opasnosti i može da traje od nekoliko sekundi do nekoliko godina. Treba naglasiti da su tada naš sistem, telo i um pod velikim opterećenjem.
Danas ljudi često veći deo dana provedu upravo u ovom bori se ili beži modusu.

To se ne dešava zbog stvarne opasnosti nego zbog one zamišljene, veštačke. Ako smo često u tom stanju, imuni sistem slabije funkcioniše. Naša probava postaje otežana, kvalitet sna lošiji, imamo sve manje energije bez koje ne možemo da funkcionišemo i tada pribegavamo brzim ugljenim hidratima, šećerima i kofeinu. Međutim, to nisu kvalitetni izvori energije nego načini da se telo stimuliše kako bi ispunilo naše zahteve. Problem je što telo funkcioniše kao bankovni račun. Na računu imate određenu sumu novca, količinu energije, i ako odete u minus, plaćate kamate. Krajnji rezultat može biti da vam zatvore račun, odnosno bolest."

Šta uraditi kako bismo barem malo sebi olakšali?

"Svakodnevno me fascinira koliko svi znamo o politici, geografiji, istoriji a toliko malo o sebi. Kada kupimo neki uređaj, recimo DVD plejer, dobijemo podebelo uputstvo za upotrebu na više jezika. Međutim, kada se rodimo, ne dobijamo nikakvo uputstvo, nisu ga dobili ni naši roditelji, niti pak njihovi. Znači, moglo bi se pojednostavljeno reći kako većina naših problema i izazova dolazi iz nepoznavnja nas samih i naših potreba. Dobra vest je da se čovek može obrazovati i naučiti da živi kvalitetno i zdravo. No, kao i svaka veština, zanat ili obrazovanje, to zahteva vreme, novac i trud. A moderni ljudi najviše pate od nedostatka vremena, bolje rečeno od način na koji ga investiraju.

Jedan od najtežih i najvažnijih zadataka svakog terapeuta jeste da pomogne klijentu da preuzme odgovornost za svoj život i da svesno investira u sebe. Svi smo mi na neki način i učenici i učitelji. Često svoju životnu priču delim sa klijentima.

Želim da druge inspirišem, pokažem da koliko god životna situacija bila teška i bezizlazna, uvek postoji put i rešenje, a ja se smatram sretnim i privilegovanim jer sam imao šansu da kroz ovo znanje uspostavim telesnu, duhovnu i mentalnu ravnotežu."

Od 2008. godine Daniel Petrović širi Body SDS metod i na Balkanu, gde radi na edukaciji novih terapeuta i popularizaciji sistema. Za više informacija posetite www.body-sds.rs