"Volim te kao so", rekla je mala princeza svom ocu u jednoj arapskoj bajci.

Kada ju je otac čuo, naljutio se i oterao je zbog tako "trivijalne" izjave, zabranivši upotrebu soli u svom kraljevstvu. Ubrzo su se svi razboleli i otac je uvideo da je taj "obični" začin životno važan. Vratio je so na stolove, a svoju ćerku u kraljevstvo. Tako su danas, zbog stalnog upozoravanja o štetnosti po zdravlje, mnogi gotovo izbacili so iz upotrebe potpuno nesvesni da je ovaj najstariji začin na svetu stvarno preko potreban za životne funkcije.

Kupka za detoksikaciju: kako da omogućimo koži da upija minerale i hranljive materije iz vode...

Iako na zlom glasu, so može biti zdrava i lekovita. Koristiti se u svemu, od kulinarstva do prirodnih tretmana za lepotu. Kupke za detoksikaciju, tonici za lice, paste za zube, učvršćivači za kosu, pilinzi i tople obloge samo su deo asortimana prirodne kozmetike koju možete napraviti na bazi soli. Budući da je odabir soli važan, bilo bi dobro da se upoznamo sa osnovnim vrstama soli, da bi znali da odaberemo onu koju naša koža najviše voli.

Postoji gotovo 60 vrsta soli koje se mogu naći na svetskom tržištu. Krupne ili usitnjene, obogaćene ili čiste... No glavna podela, prema načinu obrade, razlikuje rafinisanu i prirodnu so, te prema načinu dobijanja kamenu i morsku so. Rafinisana so, koja se često naziva i obična kuhinjska so, je čist natrijum hlorid (sadrži jone natruma i hlora) i spada u najjeftinije (a zbog toga i u najpristupačnije varijante) soli. U industrijskom procesu prerade gubi većinu vrednih minerala, često joj se dodaje jod i služi isključivo kao začin ili konzervans. Takva so, pogotovo ako se unosi u većim količinama, je štetna po zdravlje jer uzrokuje visok pritisak, i probleme s cirkulacijom.

Kako da napravimo pastu za zube od morske soli...

Prirodna so, u zavisnosti od načina dobijanja, može imati i do osamdeset minerala, a najčešće sadrži kalcijum, kalijum, natrijum, mangan, brom, gvožđe, fluor i jod, elemente u tragovima i kiselinu silicijuma koji joj pomažu da "iznutra" reguliše temperaturu i preteranu kiselost u ćelijama (ubrzava rad metabolizma), a "spolja" usporava starenje, detoksikuje i smanjuje upale na koži i kosi. Prirodna, nerafinisana so se kopala vekovima, vadila, isušivala, i ručno mlela, bez dodira s metalnim predmetima. Ta tradicija zadržala se i do danas pri dobijanju nekih vrsta soli da bi se sačuvale sve zdrave i hranjive komponente, ali i izvorna energija koju taj začin unosi u naš organizam. Neke soli su zbog takvog pristupa ostale nutritivno vredne, ali su i vrlo skupe (pa ih čak nazivaju novim maslinovim uljem).

Na sreću, za tretmane lepote nije potrebna velika količina soli i ako se malo bolje upoznamo sa sastojcima pojedinih vrsta, možemo je namenski konzumirati, ali i isprobavati na vlastitoj koži. Utešno je da se ponekad možemo "pokrpiti" i manje zdravim varijantama. Čak i obična sitna kuhinjska so nije u potpunosti "izgubljen slučaj". Naprotiv, odlična je za izradu pilinga, a ako joj se doda jod koji se inače koristi kao antiseptik i za dezinfekciju rana, smiriće upale na koži i sprečiti pojavu sitnih infekcija koje su česte na nečistoj koži sklonoj bubuljicama.