"Ja vam mogu ispričati i vi ćete razumeti. Ja vam mogu pokazati i vi ćete me kopirati.

Ali tek kada sami isprobate, vi ćete znati!", kineska poslovica.

Autogeni trening (AT) je metoda kojom trenutno, s lakoćom i na samu pomisao, možete postići opušteno stanje. Metodu je osmislio nemački neuropsihijatar dr Johanes Šulc (Johannes Shultz) početkom 20. veka, inspirisan proučavanjem ponašanja osoba pod hipnozom ili pred san. Ovo je klasična metoda opuštanja pomoću koje se bolje možete nositi i reagovati u stresnim situacijama. Uči se unapred, kako biste pre stresnog trenutka mogli ući u dobro stanje. Odličan je alat za poboljšanje kvaliteta življenja.

Koristi se i kao prevencija i mogu je primenjivati sve osobe, stare i mlade, bolesne i zdrave. Lekari prepisuju autogeni trening u mnogim od zemalja Zapadne Europe u preventivne svrhe, a zdravstvena osiguranja omogućuju svojim osiguranicima ovu edukaciju besplatno.

Metoda se uči pod vođstvom licenciranog trenera edukatora i svakodnevnim vežbanjem kod kuće. Uči se u grupama ili pojedinačno, jednom nedeljno u trajanju od 90 minuta, osam nedelja, odnosno susreta. Za uspeh metode neophodno je redovno i dosledno raditi vežbe. Preporučuje se uvežbavanje pod stručnim vođstvom trenera i u grupama, premda postoje mnogi priručnici u kojima je opisana ova tehnika. Trener na glas izgovara formule, a slušaoci nastoje da dožive sugerisano. Dovodite sebe u stanje opuštenosti i psihofizičke relaksacije izgovaranjem određenih verbalnih formulacija.

PageBreak

Trening opuštanja

Primarni cilj je da se sistematskim vežbama, baziranim na koncentraciji i autosugestiji, postigne stanje potpune psihičke i telesne opuštenosti. Naučno je dokazan pozitivan efekat ove tehnike kod problema sa spavanjem, alergija, oboljenja srca i kardiovaskularnog sistema i psihosomatskih oboljenja.

Tokom treninga usmerava se pažnja na telo i sopstvena unutrašnja zbivanja. Ponavljaju se određene kratke, monotone i precizne rečenice, uvek po tačno utvrđenom redosledu, zbog veće samokontrole. Pomoću takvih sugestija postiže se pozitivan uticaj na telesne i mentalne funkcije. Klasičan autogeni trening po Šulcovom programu obuhvata sedam osnovnih vežbi: mir, težina, toplina, disanje, srce, trbuh, čelo, jezik i vilica (po Klausu Tomasu).

Sugerišu se promene u telu iz stanja potpune opuštenosti i može se uticati na određene procese u telu kao što su disanje, cirkulacija, osećaj topline i težine... Uticajem na jedan deo tela, opuštenost se može proširiti i na celo telo. Postiže se potpuna mišićna relaksacija, poboljšanje cirkulacije,usporavanje disanja, pozitivan uticaj na rad srca, redukcija stresa i poboljšanje sna. Efekti koji se postižu mogu se uporediti sa efektom spavanja, jer se osoba nakon treninga oseća osveženo i odmorno. Razvija se svest o mogućnostima i moći koje naš um ima nad našim telom i njegovim funkcijama.

Važno je napomenuti da tokom opuštanja mogu "popustiti" i vaši odbrambeni mehanizmi a na površinu mogu isplivati teme i sadržaji iz podsvesnog sa kojima se borite ili pokušavate da ih potisnete. Oni u svakodnevnom životu mogu stvarati osećaj napetosti i anksioznosti. Ovo se posebno obrađuje sa trenerom edukatorom autogenog treninga kako bi se uspešno nastavilo sa vežbanjem.

Očekivanjem trenutnog rezultata nastaju blokade i napetost, stvarajući suprotan efekat od željenog. Učenje ove metode zahteva vreme u kojem teku procesi promene, strpljenje i poštovanje vlastitog tempa. Neko može postići određene učinke već u prvoj nedelji vežbanja, neko tek nakon šest, sve je vrlo individualno. Neophodno je svakodnevno vežbanje dva do tri puta na dan po desetak minuta, da se u mislima, od reči do reči, ponavljaju formule, po strogo određenom redosledu.

Prednost autogenog treninga može biti i u činjenici da osoba aktivno radi na sebi, a da pritom ne mora da iznosi svoje lične probleme. Dobrom uvežbanošću stičete sposobnost da u samo nekoliko minuta svesno i aktivno vladate vlastitim reakcijama i doživljajima i da imate više samokontrole u različitim životnim situacijama kada vi to želite.