U bilo kojoj životnoj dobi i tokom bilo koje faze života, možete da poboljšate zdravlje svog mozga, za to nikada nije kasno. Ova transformacija se neće desiti preko noći, ali sigurno možete doći do nje uz svakodnevnu praksu, savetuje Tara Svart, neuronaučnica i autorka knjige "The Source". Kao što ona objašnjava za mindbodigreen, male navike mogu promeniti hemiju vašeg mozga, a ona počinje ujutru.

Ovo su 3 načina da nahranite svoj mozak svakog jutra da biste bili srećniji i zdraviji:

1. Brzo se zahvalite

Započnite dan sa zahvalnošću: podsetite se koliko volite manje ili čak veće aspekte svog života. Takođe možete da napišete listu na čemu ste zahvalni (u zavisnosti od toga koliko energije imate u ranim satima dana). Umesto da jednostavno navedete šta vam padne na pamet, možete da odredite određene kategorije: napišite, na primer, jednu stvar koju volite u svom domu, jednu stvar koju volite u svojoj ličnosti, jednu stvar koju volite kod svojih prijatelja ili porodice, jednu stvar koju volite na poslu, jednu stvar koju volite u svakodnevnoj rutini i tako dalje.
Za one koji se plaše ranog jutarnjeg buđenja, ova praksa bi vas mogla podsetiti da ustajanje (iako nije uvek prijatno) ne mora da vas plađi. U stvari, zahvalnost je povezana sa nekim prilično značajnim prednostima za zdravlje mozga.

„Kada se probudim, prva stvar koju uradim, u mislima i dalje zatvorenih očiju, jeste da pomislim: 'Volim svoju svilenu jastučnicu. Volim svoj jastuk za spavanje na boku. Volim svoj dušek. Volim svoj svileni poplun. Volim sve svoje ljubimce", objašnjava Svart.

2. Povežite se sa svojim telom i disanjem

Nakon vežbe zahvalnosti, Svart prelazi na namerno disanje. "Uvek udišem u bilo koji deo napetosti u svom telu“, objašnjava ona. Ona radi ovu vežbu dok je u krevetu, ali to svakako možete raditi i sedeći.

Ovaj metod može pomoći da se pokrene svesnost celog tela. Zamislite to kao jutarnju proveru sa celim svojim fizičkim bićem – gde vas boli? Udahnite u te oblasti. Gde se osećate zategnuto ili ukočeno? Dišite ponovo. Ne samo da namerno disanje može pomoći u ublažavanju mentalne i fizičke napetosti, već praksa takođe može da otvori put ka boljem fokusu: studija iz 2018. objavljena u časopisu "Consciousness and Cognition 1" otkrila je da je joga usmerena na dah povećala raspon pažnje kod učesnika.

Ako imate problem da se fokusirate, probajte ovu vežbu pažljivog disanja prvo ujutru; takođe biste mogli da uparite tu vežbu sa dodatkom za povećanje fokusa i pamćenja.

3. Pogledajte "tablu svoje vizije"

Konačno, da biste povećali svoju sreću, "pogledajte tablu svoje vizije". Ako je već imate, odlično! Ako je nemate, evo vodiča kako da napavite vizionarsku tablu i kako da je koristite.

Uzmite komad kartona ili platna i ncrtajte, zalepite, zapišite svoju viziju.

"U suštini, uzastopno izlažući svoj mozak ovim slikama, pripremate ga da ne samo primeti, već i da shvati mogućnosti koje će vas odvesti bliže onome što želite“, kaže Svart. Još bolje, pogledajte te slike odmah kada se probudite: "Postoji psihološki fenomen koji se zove Tetris efekat 2 , koji kaže da se stvar koju gledate noću utiskuje u vašu podsvest snažnije nego bilo šta drugo tokom dana“, pa nastavlja: "Dakle, svoju tablu držite pored kreveta tako da je prvo vidim ujutro i uveče. Bez obzira na to da li je vaš cilj da povećate fokus, povećate sreću ili samo održite zdrav um, ove vežbe za mozak su odlično mesto za početak.

Ujutro vežbajte zahvalnost, povežite se sa svojim dahom i bacite pogled na svoju tablu sa vizijom ako je imate.
Možda sve zvuči jednostavno, ali sve zajedno će sigurno hraniti zdravlje vašeg mozga na duže staze.

BONUS VIDEO:

TikTok/ michellecharriere_ Stručnjak za mentalno zdravlje ovo ne radi sa decom