NE ZANEMARUJTE NASLAGE NA JEZIKU, HRONIČNU ISCRPLJENOST I KONFUZIJU: Sve ovo može ukazivati na toksične materije u telu

Drevna indijska medicina - ajurveda nam objašnjava kako možemo prepoznati prisustvo toksina u organizmu. Pulsna dijagnostika nam može dati preciznu sliku koje naše "slabe tačke" su najviše pogođene gomilanjem otrova

Shutterstock

Simptome prisustva toksina možemo lako prepoznati. Pre svega, važno je da razumemo da, usled prisustva ame, naš organizam gubi mogućnost da pravilno funkcioniše, a neravnoteže se postepeno razvijaju dovodeći do pojave bolesti, ali i do ubrzanog starenja. Često je prisutan osećaj težine u telu, možemo imati utisak da smo „zapušeni”, da protok materija i energije kroz naš organizam jednostavno ne teče pravilno i lako. Često smo neodlučni, sumnjamo u sebe i svoje kapacitete, nemamo snage ni volje da se pokrenemo, ni mentalno ni fizički, osećamo umor. Često se dešava da hrana koju jedemo nema ukus, a može postojati i pojačana potreba za ispljuvavanjem. Možemo se osećati sputano, skučeno, a koliko god da spavamo, imamo osećaj da nam je malo, teško se budimo i ne možemo ujutro jasno da mislimo. Nakon buđenja, jezik je najčešće prekriven belim naslagama. Pojavljuju se otoci, celulit, koža se lako bora i gubi sjaj. Sve u svemu, ne postoji onaj divni osećaj lakoće u telu, radosti u duhu i entuzijazam.

Intenzitet tegoba koje osećamo u skladu je sa količinom ame koja je prisutna, a segmenti organizma u kojima će se toksini u najvećoj meri taložiti jesu naše takozvane „slabe tačke”, koje zavise od naše konstitucije, odnosno od odnosa vata, pita i kafa doše u trenutku našeg začeća. Pored prepoznavanja navedenih simptoma, jedan od najsigurnijih načina za određivanje prisustva toksina u našem organizmu je, prema ajurvedi, pregled pulsa. Iskusni lekar će za svega nekoliko minuta na osnovu nalaza u pulsu znati kolika količina toksina opterećuje naš organizam, ali i koji segmenti su najugroženiji zbog toga. Pregled jezika, očiju, noktiju, kože, ali i razgovor sa pacijentom, upotpuniće sliku o stanju u organizmu.
Preventivne mere kojima možemo preduprediti pojavu ame su – kao i sve druge ajurvedske preporuke – lagane i jednostavne.
U ajurvedskoj terapiji je najvažniji individualni pristup – i kada su preventivne mere u pitanju, i kada govorimo o terapiji. Svi mi imamo svoje kapacitete i slabe tačke i zato je važno da način, dužina i intenzitet detoksikacije budu prilagođeni svakome od nas posebno. Izuzetno je opasno primenjivati neke univerzalne kure, jer one mogu ozbiljno narušiti naše zdravlje i ostaviti trajne posledice.

Detoksikacija tela

Ajurvedska terapija koju lekar može prepisati u slučaju prisustva ame u našem organizmu veoma je raznolika. Jedan od najkompletnijih i najkompleksnijih postupaka detoksikacije, koji se od drevnih dana do danas primenjuju je pančakarma. Ovaj postupak se sprovodi isključivo nakon lekarskog pregleda, a sastoji se od niza postupaka koji najpre pripremaju našu fiziologiju za proces detoksikacije, zatim od konkretnih postupaka za izbacivanje toksina, i na kraju od postupaka koji harmonizuju fiziološke procese. Pančakarma se izvodi isključivo u ajurvedskim klinikama i tokom ovih tretmana važno je odložiti sve ostale redovne aktivnosti. Zahvaljujući na ovaj način individualno kreiranom procesu detoksikacije, telo se pročišćava i podmlađuje.
Veoma blagotvoran postupak uklanjanja toksina je i amapaćana, koja podrazumeva sedmodnevno pročišćavanje organizma primenom određenih biljaka i lagane dijete, koje nam takođe preporučuje ajurvedski lekar. Ovaj postupak je izuzetno koristan i jednostavan za primenu, a možemo ga, uz nadzor lekara, sprovesti i u kućnim uslovima. Pored toga što oslobađa organizam od toksina, veoma snažno stimuliše proces gubitka kilograma i pokretanje nove energije.

Izvor: Sensa/dr Gordana Marković Petrović, MD, PhD