List maslačka ili, kako se još naziva, lavlji zub je divlja biljka koja je vrlo rasprostranjena na našem području, a iskustva pokazuju da ima brojne blagodeti po zdravlje celog organizma, piše Lovesensa.

Odlikuje ga gorak ukus, pa se nekada koristio samo u lekovite svrhe, dok u Italijanskoj i Francuskoj kuhinji nije počeo da s ekoristi u raznim specijalitetima poput čorbi i salata.

Nekada zanemaren korov između žutih cvetova, danas je jedan od najmoćnijih prirodnih lekova i ukusna namirnica koja pročišćuje celo telo.

Nožem lako možete izvući dugačke peteljke listova maslačka, operite ih, osušite i možete ih dva dana čuvati u frižideru.

Maslačak možete lako i gajiti u svojoj bašti, tako što ćete koren biljke presaditi, a nije mu potrebna dodatna nega. Najbolje je da to uradite u proleće kada krenu mladi izdanci, a zaštitite ih tako što ćete ih prekriti folijom. trebalo bi da za oko 15 dana imate već zrele listove za salatu.

List maslačka sadrži gotovo sve važne hranljive materije: minerale, uključujući gvožđe, kalcijum, magnezijum, karotenoide (uglavnom beta-karoten), vitamine C i E, vitamine grupe B i mnoge druge supstance. Gorčina iz ove biljke podstiče lučenje sokova koji pospešuju probavu, aobilje vlakana sprečava dugo zadržavanje hrane u gastrointestinalnom traktu.

Kao snažan diuretik podstiče funkciju bubrega i drenažu vode, ubrzava metabolizam i funkciju svih žlezda. Zbog toga se više kiseline izlučuje u stomaku, a više žuči izlučuje u dvanaestopalačno crevo iz jetre i sokova pankreasa, što olakšava varenje teške i masne hrane.

PageBreak

Biljka koja raste na svakom čošku, a neverovatno je lekovita: list maslačka pročišćava organizam i sprečava teška oboljenja
Foto: Shutterstock biljka-koja-raste-na-svakom-cosku-a-neverovatno-je-lekovita-list-maslacka-prociscava-organizam-i-sprecava-teska-oboljenja5

Čitava biljka se može koristiti za lečenje, a najviše leči koren koji se "čupa" u rano proleće ili jesen. Oljušteni koren dodaje se u salate i čorbe, a može se sušiti, pržiti, peći i kuvati. Takođe, od njega se mogu pripremati čajevi i tinkture.

Stabljike su najlekovitije tokom cvetanja. Oni pročišćavaju jetru i regulišu nivo šećera u krvi. Od pupoljka se može pripremiti med, sirće ili čaj.

Nauka je dokazala da maslačak deluje na organizam na sledeći način:

  • Diuretik: izbacuje višak vode i ubrzava rad bubrega; ekstrakti lista i korena su po dejstvu uporedivi sa sintetičkim diuretičkim furosemidom
  • Protivupalno: zato se posebno preporučuje kod različitih reumatskih bolesti (antireumatskih)
  • Antidijabetski: Podstiče delovanje beta ćelija pankreasa, smanjujući nivo šećera u krvi
  • Antitumor: može se uporediti sa antitumorskim polisaharidom lentinan, koji smanjuje rizik od razvoja ćelija raka
  • Antivirus: sprečava razvoj i razmnožavanje različitih virusa; efikasan je u lečenju virusnog hepatitisa

Izvor: Lovesensa