Manjak produktivnosti, greške, pa čak i povrede na radu su često uzrokovane stresom. Danas se firme koje se savesno odnose prema zaposlenima zaista brinu o tome kako smanjiti stres i kako se izboriti sa njim. Poslodavci danas traže načine kako da reše ovaj problem.

Jedna od aktivnosti može biti vežbanje Tai Chi-ja i Qi Gong-a. Veoma je jednostavno organizovati ovaj program u radnom okruženju jer ne zahteva nikakve posebne uslove i ne stvara dodatne troškove za firmu, poput opremanja sportske sale, tuševa, svlačionica i slično. Dovoljan je slobodan prostor, npr. veća konferencijska sala ili slobodan prostor na otvorenom, ispred zgrade u kojoj radite. U svakoj firmi postoje takvi prostori, a zaposleni ne moraju čak ni da se presvlače, osim da obuju ravnu i udobnu obuću. Časovi od 45-60 minuta biće dovoljni čak i jedanput nedeljno, najbolje pre radnog vremena ali ih je moguće organizovati i za vreme pauze za ručak ili nakon radnog vremena. Za ovako organizovano vežbanje nemoguće je reći da nemate vremena, samo je potrebno da vaš poslodavac pronađe iskusnog i dobrog instruktora. Ono što naučite možete ponavljati svakog dana po 15-ak minuta, sami ili u društvu kolega i ubrzo ćete početi da osećate blagodeti ove drevne kineske veštine.

Iznenađujuće je kako se ovaj vanvremenski holistički fitnes sistem podudara sa modernim kriterijumima očuvanja zdravlja radnika na mentalnom, fizičkom i duhovnom nivou.

Tai Chi nas na mentalnom nivou oslobađa stresa i pomaže nam da se bolje fokusiramo na sadašnji trenutak i aktivnost u kojoj se nalazimo. Tai Chi se često naziva meditacijom u pokretu i to je njegov najbolji opis. Ukoliko niste usredsređeni na pokrete koje izvodite oni će biti nepravilni i neusklađeni, dok se zahvaljujući fokusu na pokret oslobađate misli koje vas neprekidno zamaraju. Usmeravajući tako pažnju na unutra, odakle pokret zapravo i polazi, boravite u stanju sličnom meditaciji.

Tek kada "očistimo" um, mi primetimo u kakvom nam je stanju telo. Napetost koja se nakuplja u telu godinama, najviše u predelu ramena i grudnom košu ali i u drugim delovima tela ili na licu, stvara energetske blokade koje ometaju pravilan tok energije i vremenom može prouzrokovati različite tegobe. Tai Chi i Qi Gong vežbe već posle kraćeg vremena počinju da nas opuštaju, a što je još važnije osvešćuju naše telo, naše držanje, pokrete, hod ili sedenje te tako i kada ne vežbamo počinjemo da se držimo pravilnije i opuštenije. Naše telo polako ponovo postaje mekano i gipko. Kao rezultat redovnih vežbi počećete da izbegavate neudobne i zgrčene položaje dok satima sedite za računarom. Osetićete potrebu da ustanete, protegnete se i udahnete vazduh.

PageBreak

Snaga je u nama

Tai Chi podiže duh, daje nam novu energiju i zato je najbolje vežbati ujutru ili tokom dana. On nas pokreće na druge aktivnosti, vraća nas našim pravim potrebama i budi naš duh i podstiče ga da se razvija i kreće. On vremenom postaje navika i stil života ali na jedan veoma suptilan i neagresivan način.
Kada u radnom okruženju uskladimo duh, telo i um postajemo mnogo produktivniji, kreativniji, širimo pozitivnu energiju na svoje kolege, efikasnije rešavamo probleme kako poslovne tako i interpersonalne. Kada naučimo neku od Tai Chi formi, tj. sled povezanih pokreta, možemo vežbati u grupi usklađeno i harmonično, pa i oni koji nas samo posmatraju mogu da uživaju i da se opuste. Osim što izvođenje pokreta u grupi poboljšava kolektivni duh, to omogućava i komunikaciju na dubljim energetskim nivoima i na taj način usklađuje grupnu dinamiku. Stvara se duh zajedništva koji je veoma važan za funkcionisanje radnih odnosa.

Principi jang i jin koji se uče i primenjuju kroz Tai Chi su potpuno primenljivi i na život i naše ponašanje. Shvatamo pre svega da ništa nije crno-belo, nego sve sadrži svoju suprotnost. Zatim da sve kruži i sve se menja, sve što dostigne najnižu tačku može samo da nastavi da se penje, sve je u kretanju, a mi smo oni koji to kretanje čine harmoničnim ili ne. Kroz praktikovanje ovih principa i dublje upoznavanje sa njima oni polako postaju deo naših života i omogućavaju nam skladnije odnose kako na poslu, tako i one porodične i privatne.

Krutost u telu povezana je sa krutošću duha. Kada oslobodimo naše telo i duh postaje slobodniji i obrnuto. Samo trska koja se savija može da opstane na jakom vetru. Što smo fleksibilniji u telu i duhu manja je mogućnost da ćemo se slomiti. Češto velika ambicija čini da budemo kruti, te ona može da nas slomi. Voda koja je promenljiva i pokretna, oblikuje kamenje i stene i ide napred, čista je i bistra, za razliku od vode koja stoji. U taoizmu, na kojem se baziraju ove hiljadama godina stare vežbe, priroda je najveći učitelj. Ako vežbate Tai Chi čak i u kancelariji pored radnog stola, imaćete veće šanse da se približite prirodi, nego ako ne vežbate, jer priroda nije samo šuma ili livada, priroda ste vi. U vama su prirodni tokovi i sile. Unutrašnje škole Tai Chi-ja se baziraju na tome da je snaga unutra - u nama, a ne spolja.

Vežbanje disanja u Qi Gong vežbama, pomoći će nam da opustimo um i da u telu pokrenemo energiju za samo nekoliko minuta. Qi Gong se može vežbati sedeći ili u stojećem stavu. Nastojimo da uskladimo pokret i disanje, dišemo duboko i polako. Na taj način se oslobađamo energetskih blokada i otvaramo put vitalnoj energiji koja će očuvati naše zdravlje. Uz pomoć ovih laganih vežbi, otklonićemo umor, poboljšati cirkulaciju, odmoriti oči i opustiti ramena i grudni koš. Nekad je dovoljan i jedan dubok i pravilan udah i izdah da se vratite na pravi put. "Kada posao tokom dana postane zaista stresan, duboko udahnem i setim se osećaja koji sam imao za vreme Tai Chi-ja i to mi zaista pomaže", kaže jedan od polaznika.

I ovaj tekst je nastao na osnovu iskustva i rezultata koji su postignuti u kompanijama sa kojima već nekoliko godina sarađujem, a ne kao puko teorijsko razmatranje. Tai Chi i Qi Gong nas uče pokretu, zato se pokrenite, promenite, istegnite, fokusirajte, opustite i dišite. Nedavno je objavljeno kako kineski astronauti vežbaju Tai Chi u svemirskom brodu. Ako mogu oni u svemiru, možemo i mi u kancelariji.