Naš unutrašnji dijalog, uverenja i fraze koje sami sebi redovno izgovaramo jesu osnova samoprogramiranja. To je mehanizam pomoću kog čovek, često i ne shvatajući, utiče na svoj život. A ako to čini nesvesno, onda mu se sve što mu se dešava čini sudbina, nesreća ili pak zla kob koja ga goni. U stvari, sve su to posledice toga kako sami sebe programiramo - a daju efekat suprotant samosabotaži.

Kako funkcioniše samoprogramiranje

Često je naš fokus na ono u šta smo već ubeđeni, a sve ostalo ostaje van okvira percepcije. Na primer, placebo efekat, kada se osoba programira za oporavak, uverena da uzima efikasan lek. A suprotna situacija je kada pacijent kome je postavljena pogrešna dijagnoza počinje bukvalno da umire od nepostojeće bolesti.

Isti efekat se može primetiti u drugim, čestim situacijama. Ako čovek misli da je gubitnik, onda će tako i biti. Ali ako je siguran da ima sreće, onda će mu sve uspeti. Na kraju, sve što se dešava u objektivnoj stvarnosti jeste, u suštini, njegov izbor, odluka i fokus pažnje.

Naše verovanje određuje naše postupke, koji na kraju dovode do jednog ili drugog očekivanog rezultata. I to može i treba da se koristi u svoje svrhe, na primer, da biste ostvarili svoje želje.

"Mogu sve“ ili "Ne mogu ništa“ - ove fraze mogu odrediti vašu budućnost u jednom ili drugom pravcu, a na vama je da odlučite šta ćete izabrati.

shutterstock_768625207.jpg
Foto: Shutterstock

Kako se programirati za uspeh

Problemi se ne rešavaju iz oskudice ili očaja - iz ovih stanja oni samo nastavljaju da se umnožavaju.

Kako zaustaviti tok događaja koji vas uništavaju i slabe? Sami donosite odluku, uključite dugme "stop“ u toku misli koje su programirale trenutne događaje. I postepeno trenirate sposobnost da gledate na život iz stanja u kojem vam je sve ispalo. Mentalno se uranjate u kontekst u kome se osećate drugačije, ponašate se drugačije i imate drugačije rezultate.

Da biste sebe programirali za uspeh, važno je:

  • održavati pozitivan stav
  • verujte da možete postići ono o čemu sanjate
  • fokusirati se na uspehe, ma koliko mali
  • razmislite o tome kako sutra možete učiniti više.

Ovakav način razmišljanja čini osobu ne samo uspešnijom i srećnijom, već i zdravijom. To nije program za samouništenje i nije obožavanje strahova predaka koji su se plašili da se obogate, da se istaknu, da žive. To je novi nivo brige o sebi koji dolazi iz glave.

Ako ne verujete da je vaš cilj dostižan, nikada ga nećete postići. Nećete dati važan unutrašnji impuls, nećete se okrenuti uspehu, jer je to, po vašem mišljenju, loše i nerealno. Vatra se pali malom šibicom.

shutterstock_1623991204.jpg
Foto: Shutterstock

Najvažnije fraze

"Mogu".

"Već sam se snašla/ Već sam uspela."

"Sve što se dešava - dešava se ne meni već za mene."

"Okolnosti su takve da postižem ono što želim."

Svaki san koji se ostvari jeste jasno planirani skup akcija. Da li sanjate da postanete uspešni? Odlučite se u kojoj oblasti, po čemu ćete se razlikovati od drugih, koja je vaša snaga i vaša prednost. Da li sanjate o ljubavi? Zamislite sebi odgovarajućeg partnera, zamislite kakav bi on ili ona trebalo da bude, kakav će odnos biti između vas.

Važno je da promenite ne samo svoje razmišljanje, već i svoje ponašanje. Trudite se da se svakodnevno ponašate kao da vam se želja već ostvarila ili će se uskoro ostvariti.

"Sutra ste već gazda, sutra imate posao, sutra spremate doručak za voljenu osobu..."

Neće biti lako, jer iako vas močvara uvlači, ona je vaša, topla i udobna. Može potrajati više od jednog meseca da se restrukturiraju percepcija, razmišljanje i ponašanje. Kao što jedan dan dijete i vežbanja nisu dovoljni da postignete svoju figuru iz snova, jedan mesec nije dovoljan da ostvarite život iz snova. Uvek je drugačiji model razmišljanja, ponašanja i drugačiji skup akcija. Da li je teško? Nesumnjivo. Ali nove navike se mogu formirati i one će stvoriti drugačiju stvarnost.

00:50
Dr Vladeta Jerotić: Šta nikada ne treba govoriti i raditi Izvor: RTS planeta