U kineskoj medicini se često govori o tome da je čovek jedan mikrouniverzum koji stalno komunicira i oslikava makrouniverzum oko sebe. Dodirna tačka ta dva sveta je - koža. Najveći organ našeg tela. Ona je tako važna jer se preko nje sve vreme odigrava komunikacija. Zato su mnoge Qi Gong vežbe usmerene na disanje putem kože, na fizičko aktiviranje kože lupkanjem, na aktivaciju pluća kao organa koji se "otvara" na koži...

Koža oslikava nas. Stari Kinezi kažu da je ona reljef nase duše. "Čitanje i tumačenje" znakova sa kože jedan je od dijagnostičkih metoda kineske tradicionalne medicine. Kako se ispod površine koze nalazi veliki broj meridijana i kolaterala, preko nje delujemo i dosta utičemo na aktivaciju i tok čija.

Najbolji raspored dnevnih aktivnosti po kineskoj medicini...

Jedan od metoda koja se koristi tokom cele godine a naročito se preporučuje tokom proleća zbog pokretanja čija i krvi u telu je kupiranje (tretman čašama). To je drevni metod koji se u različitim formama javljao među mnogim nacijama.

Jednostavna i efektna terapeutska tehnika koja moze biti korišćena sama ili u kombinaciji sa akupunkturom, moksibustijom ili biljem. Uglavnom se radi o "uvlačenju" vatre, odnosno toplote u staklenu času radi smanjenja pritiska u istoj, nakon čega se polaganjem čase na telo izaziva vakum. Određenom tehnikom i u zavisnosti od pravca meridijana čaše se povlače po koži.

Kako se preko kože može uticati na meridijane i kolaterale, cilj je da se zagreju (uglavnom) i pokrenu či i krv u istim. Ovom terapijom, dakle, delujemo na vitalnu energiju i cirkulaciju krvi.