Pola miliona dolara! Toliko jedan britanski univerzitet mora da plati zbog trovanja kofeinom koje se su dvojica studenata preživeli u jednom univerzitetskom istraživanju, piše Lepa & Srećna.
Visoka novčana kazna po presudi koja je objavljena 25. januara 2017. godine i izvinjenje univerziteta zbog teškog propusta naveli su mnoge da se zapitaju kada dolazi do "predoziranja" kofeinom.
Koja je to opasna doza kofeina? I da li - ako popijete previše crne kafe - možete da zaplićete jezikom kao u pijanstvu?
Aleks Rozeta i Luk Parkin preživeli su teško trovanje kofeinom kada im je umesto predviđenih 0.3 grama kofeina u prahu data 100 puta veća doza! Ove nedelje objavljena je presuda Univerzitetu Severna Umbrija koji se obavezao i da će maksimalno pooštriti sve procedure kako se ovako težak propust ne bi desio nikada više.
Dvojica studenata su doživeli snažnu drhtavicu, ubrzan puls i vrtoglavicu, kao i poremećaj vida i odmah su prebačeni na kliniku gde su podvrgnuti dijalizi.
Na sreću, obojica su se oporavili ali su za posledicu imali težak gubitak kilograma, a Aleks čak i kratkotrajni gubitak pamćenja. Doza je mogla biti fatalna, jer su zabeleženi slučajevi smrti izazvane količinom od 18 grama kofeina.
DA LI JE MOGUĆE UNETI U ORGANIZAM OVOLIKU DOZU KOFEINA SAMO PIJENJEM CRNE KAFE?
"Ovoliku količinu kofeina ne bi bilo moguće uneti u organizam pijenjem kafe", objašnjava dr Megi Svini, koja je postdoktorske studije posvetila upravo kofeinu. "Jednostavno, telo ne bi prihvatilo toliku količinu tečnosti", kaže ona.
Ipak, koliko kofeina je previše za organizam?
"Dnevni limit zavisi od osobe, tačnije od brzine kojom neki organizam metaboliše kofein", kaže dr Svini. "Smatra se da je oko 400 mg kofeina bezbedno, što je ekvivalent količini od 4 šoljice kuvane kafe."
Ukoliko se organizam "predozira" kofeinom, simptomi su nemir, nervoza, preveliko uzbuđenje, nepravilan rad srca, grčevi u mišićima, nesanica kao i nepovezan govor i sled misli.
Do ovakvih problema može doći i ako nepažnjom uzmemo više kofeina nego što bi se to moglo zaključiti po šoljama kafe - na primer, ako pijemo razne kafe "late" (sa mlekom) u kojima osnovu čini i do 2 ili 3 šolje koncentrovanog espresa ili drugih kofeinskih dodataka.
"I dalje nema prečesto ozbiljnih slučajeva trovanja kofeinom", kaže dr Svini. "Ali s rastom popularnosti energetskih pića, sve je više problema s njihovim konzumentima, sve su češći pacijenti u hitnoj pomoći!"
Izvor: Lepa & Srećna
ISPOVEST ŽENE KOJA SE RAZVELA POSLE 33 GODINE BRAKA: "Uselila sam se u garsonjeru sa jednim koferom, bila sam presrećna"
VELIKI HOROSKOP ZA NAREDNIH 6 MESECI - OD JUNA DO DECEMBRA: Ovan postiže cilj i uspeh, Lav ulazi u novu ljubavnu vezu!
KAKO DA NOSITE PANTALONE AKO IMATE PREKO 50: 6 najboljih saveta profi stilista - izgledaćete mlađe, vitkije i super šik
PSIHOLOŠKI TEST - DA LI MAČKA SA SLIKE SILAZI ILI SE PENJE UZ STEPENICE: Odgovor otkriva kakva ste ličnost zapravo!
TEST LIČNOSTI OD 15 SEKUNDI, IZABERITE KOJA BISTE ŽIVOTNIJA NAJPRE BILI: Otkriva ko ste zaista i kako vas drugi vide!