Lovor u ishrani često koristimo kao začin, ali od lovorovoglista možete napraviti odličan sirup i čaj za čišćenje disajnih puteva, jačanje imuniteta i kao lek u slučaju kašlja i bola u grlu.

Lovorov list u jelima je poželjan ne samo zbog posebne arome, nego i zbog toga što pospešuje probavu. U narodnoj medicini lovor se pokazao vrlo svestranim – osim za ublažavanje smetnji sa varenjem, koristi se kao prirodna pomoć kod gihta i reume, i kod nervoze i nesanice.

Budući da deluje protivupalno i antiseptički, u hladnijem periodu godine naročito je koristan za jačanje imuniteta, pročišćavanje disajnih putova i ublažavanje kašlja, grlobolje i bronhitisa.

Čaj od lovorovog lista

3-4 suba ili sveža lovorova lista iscepkajte na manje komade ili ih sitno naseckajte, pa prelijte sa 2,5 dl vode i kuvajte na laganoj vatri 10 minuta. Sklonite sa vatre, poklopite i ostavite da odstoji 10 minuta, pa procedite. Kada se malo ohladi, po želji možete dodati kašiku limunovog soka i 1-2 kašike domaćeg meda.

Recept za sirup od lovorovog lista pročitajte na sledećoj strani!

PageBreak

Jača imunitet, čisti pluća i ublažava kašalj: napravite lekoviti čaj i sirup od lovorovog lista (RECEPT)
Foto: Shutterstock jaca-imunitet-cisti-pluca-i-ublazava-kasalj-napravite-lekoviti-caj-i-sirup-od-lovorovog-lista-recept5

Lovorov sirup

Prava je blagodat za disajne puteve i lovorov sirup. Potrebno vam je 8 suvih ili 6 svežih listova lovora, 2,5 dl vode, 6 kašika nerafinisanog šećera ili meda, sok 1 limuna.

Zagrejte vodu do vrenja, pa dodajte lovorovo lišće i poklopljeno kuvajte na laganoj vatri od 6 do najviše 10 minuta.

Uklonite lišće i u preostalu tečnost dodajte nerafinisani šećer ili med, mešajući dok se sasvim ne otopi.

Uzimajte 1 - 3 kašičice sirupa dnevno. Lovorov sirup čuvajte u staklenoj bočici, u frižideru.

Tako može potrajati nekoliko dana, a potom po potrebi napravite još sirupa.

Izvor: Sensa.hr