Propolis - prirodni lek koji se vekovima koristi u službi zdravlja!

Za prevenciju i lečenje već postojećih upala, kao jedna od najmoćnijih prirodnih supstanci preporučuje se propolis jer ima jako protivupalno, odnosno antibakterijsko, antivirusno i antigljivično delovanje. „Takvo dejstvo propolis ima zahvaljujući flavonima, flavononima, fenolnoj i kumarinskoj kiselini i brojnim drugim sastojcima koje sadrži.

Pročitajte još:

3 EKSPRESNA NAČINA DA POJAČATE IMUNITET: Prirodni lekovi i zdravi trikovi koje možete sami da primenite

STRES RAZARA IMUNITET: Ova vežba od 5 minuta pomaže da sačuvate zdravlje

PRIRODNI ANTIBIOTIK KOJI JAČA IMUNITET I ŠTITI OD VIRUSA I PREHLADA: Ovu namirnicu svi treba da imamo u kući

Pojedine fenolne materije iz propolisa onemogućuju razmnožavanje Helicobacter pylori, bakterije koja uzrokuje čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu, a iz propolisa su izolovane i neke supstance koje sprečavaju nastanak i širenje ćelija raka“, kaže dr sc. Gordana Hegić. Pritom ističe da svakodnevnom upotrebom 40-postotnog alkoholnog rastvora propolisa – u proseku tri puta po 5 - 8 kapi dnevno – možemo odlično ojačati imunitet i celokupno zdravlje.

Alkoholni rastvorpropolisa možete i sami pripremiti tako što ćete u 100 grama sirovog propolisa dodati 1 decilitar 70-postotnog alkohola (za prehrambenu namenu, može se nabaviti u apotekama). Ostavite ovu mešavinu na tamnom mestu da se rastvara 4 - 6 nedelja u staklenoj bočici, uz svakodnevno protresanje (pritom ne zaboravite da propolis, kao i sve ostale pčelinje proizvode, uvek treba zaštititi od direktne sunčeve svetlosti). Nakon toga procedite alkoholni ekstrakt kroz filter ili gazu i koristite ga svaki dan.

Preporučuje se da se 3-5 puta dnevno uzimaju veće doze propolisa, u zavisnosti od vrste i intenziteta upale. Stoga je najbolje savetovati se s apiterapeutom, koji vam može pomoći i u izboru kvalitetnog propolisa ako sami pripremate alkoholni rastvor. Možete napraviti i sopstvenu mešavinu meda i propolisa – sameljite 100 g propolisa (npr. u mlinu za kafu) i pomešajte ga sa 500 g kristalizovanog meda. Svaki dan uzmite pola male kašike mešavine i rastvarajte je u ustima.

Lekovito bilje

Premda ne postoje tipične upale, u hladnijem razdoblju godine među najčešćima su upale grla, sinusa i mokraćnih kanala. „Kod upale grla treba piti čajeve koji neguju sluznicu, dakle, od biljaka sa sluzima, kao što su belislez (koren) i crni slez (list i cvet). Kod bronhitisa pomažu čajevi od jagorčevine i majčine dušice, koji smiruju grčenje, odnosno stiskanje (spazam) disajnih organa i kašalj. Upalu sinusa olakšaće biljke s antibakterijskim delovanjem, poput belog luka, miloduha i vreska, a u nozdrve može da se nakapa blago zasoljen čaj od mente”, preporučuje fitoaromaterapeutkinja Martina Bogdanić. Uopšteno, u slučaju respiratornih virusa, smatra Bogdanić, možemo da posegnemo za biljkom suručicom, a kod crevnih virusa za listom kupine. Za ublažavanje upale mokraćnih kanala vrlo dobar izbor je čaj od zlatice.

Izvor: Sensa