U procesu menopauze žene se susreću sa raznim fizičkim i emotivnim promenama, a mnoga pitanja i dileme vezana su za proces spavanja koji takođe u ovom životnom dobu može biti promenjen, piše Lovesensa.

Oslabljen kvalitet sna u srednjim godinama ne mora biti isključivo povezan sa menopauzom. Ove godine su u mnogim slučajevima komplikovane i donose razne turbulencije. Tada počinju promene u karijeri, deca odrastaju, brinemo o starim roditeljima, menja se odnos sa partnerom...

Veliki osećaj odgovornosti i pojačan stres u 40-im i 50-im godinama mogu biti takođe uzrok nespavanja.

Sa druge strane, drastične biološke promene u menopauzi mogu biti okidač za loš kvalitet sna i nesanicu.

U menopauzi glavne biološke promene dešavaju se usled neravnoteže hormona. Smanjuje se lučenje estrogena, progesterona i testesterona, hormona koji su zaduženi za regulisanje menstrualnog ciklusa i reproduktivnu funkciju žene.

Oni takođe utiču na raspoloženje, energiju, seksulanost, kognitivne i emocionalne sposobnosti i spavanje.

Estrogen je glavni seksualni hormon kod žena, ima najznačajniju ulogu u regulisanju reproduktivne funkcije i mesečnog menstrualnog ciklusa. Takođe, estrogen podržava kardiovaskularnog zdravlja žena, kognitivne performanse, raspoloženje, jake kosti i zdravo održavanje težine.

Estrogen pomaže telu da koristi serotonin i druge neurohemijske supstance koje pomažu pri spavanju. Doprinosi kvalitetnijem snu, sa manje buđenja tokom noći i manje vremena potrebnog za uspavljivanje. Estrogen se može opisati kao sjajan zaštitnik ženskog sna i celokupnog zdravlja.

Uravnotežen nivo estrogena povezan je sa pozitivnim raspoloženjem, čini da koža bude elastičn, podiže energiju i mentalna oštrinu i podstiče i zdrav san. Nizak estrogen je povezan sa anksioznošću i niskim raspoloženjem, umorom, poteškoćama u koncentraciji, fizičkim bolovima, uključujući glavobolju i migrenu, gojaznost i poremećen san. Jedan od uobičajenih ranih znakova menopauze je nesanica.

Nivo estrogena značajno varira tokom menopauzalne, da bi na kraju opao na nizak nivo gde i ostaje tokom ženskog života u menopauzi.

PageBreak

Ovo je prvi simptom i najveća tegoba svake žene u MENOPAUZI: ako ga ne kontrolišete, može pogoršati zdravlje
Foto: Shutterstock ovo-je-prvi-simptom-i-najveca-tegoba-svake-zene-u-menopauzi-ako-ga-ne-kontrolisete-moze-pogorsati-zdravlje3

Progesteron uravnotežava efekat estrogena i priprema žensko telo za trudnoću sa svakim mesečnim ciklusom. Ovaj hormon igra ključnu ulogu tokom trudnoće i u pripremi ženskog tela za porođaj, kao i dojenje. Progesteron pomaže u regulisanju raspoloženja, štiteći od anksioznosti i depresije. Takođe, podstiče rast novog koštanog tkiva. Smanjen nivo progesterona doprinosi riziku od osteoporoze kod žena u postmenopauzi.

Mislim da je progesteron u velikoj meri hormon koji "podstiče spavanje" kod žena. Viši nivoi podstiče osećaj smirenosti, pomaže da se osećamo opušteno i lepše spavamo. Visoki nivoi progesterona - posebno tokom trudnoće, kada ženski nivo poraste - takođe može učiniti da se osetite pospano tokom dana. Progesteron povećava proizvodnju GABA, neurotransmitera koji pomažu u procesu spavanju. Nizak progesteron može doneti anksioznost i nemir i probleme sa spavanjem, uključujući tendenciju da se tokom noći često budite.

Ženino telo prestaje da proizvodi progesteron kada uđe u menopauzu.

Testosteron se proizvodi u nižim nivoima kod žena nego kod muškaraca. Za žene, testosteron ima važnu ulogu u pomaganju telu da proizvodi estrogen. Takođe, pojačava seksualnu želju kao i nivo energije i doprinosi većoj mišićnoj i koštanoj masi. Žena nastavlja da proizvodi testosteron tokom celog života, ali nivo opada sa godinama.

Kako ovi hormoni fluktuiraju i opadaju tokom faza menopauze, san često postaje sve lošiji. Kada uđu u perimenopauzu, mnogim žene teško zaspe, često se bude tokom noći i osećaju se iscrpljeno.

Prirodna sredstva za kvalitetan san tokom menopauze:

  1. Potrudite se da organizujete svoj san, odnosno da legnete i ustanete u isto vreme svakog dana.
  2. Izbegavajte spavanje tokom dana
  3. Slušajte umirujuću muziku, napravite opuštajuću kupku ili čitajte knjigu pred spavanje.
  4. Izbegavajte gledanje televizije ili korošćenje računara i mobilnog telefona pred spavanje.
  5. Održavajte temperaturu u spavaćoj sobi prijatnom, ne previše hladnom ili toplom.
  6. Budite fizički aktivni, ali izbegavajte vežbanje pred spavanje.
  7. Izbegavajte velike obroke, kofein ili alkohol pred spavanje.
  8. Popijte čaj od kamilice,. crvene deteline ili matičnjaka sat vremena pre nego što legnete u krevet.

Izvor: Lovesensa