7 NAČINA DA PODIGNETE NIVO ENERGIJE POSLE 55. GODINE: Dovoljno je samo 75 minuta ove aktivnosti nedeljno!

Ako primećujete da vam nivo energije sve brže opada u toku dana, uvedite ovih 7 zdravih navika i probudite se!

Shutterstock

Ako osećate da vam energija pada već u rano popodne i traje sve duže i duže, možda će vas zanimati kako da povećate nivo energije tokom dana. Pre nego što posegnete za kofeinom ili suplementima, razmislite o tome da se uvedete nove zdrave navike za koje istraživanja sugerišu da mogu dati prave rezultate. Evo 7 načina da povećate nivo energije nakon 55. godina, kažu stručnjaci.

1. Vežbanje

Redovno vežbanje jača vaše srce, omogućavajući mu da pumpa više krvi i isporučuje kiseonik i hranljive materije mišićima za energiju. „Čak i nekoliko minuta kretanja nekoliko puta dnevno može sprečiti pad nivoa energije“, savetuju stručnjaci iz Johns Hopkins Medicine. "Ako možete, prošetajte na jutarnjem suncu. Dobićete energiju za dan, a doza ranog sunca pomaže u regulisanju vašeg cirkadijalnog ritma, što vam pomaže da bolje spavate noću." Stručnjaci preporučuju 150 minuta vežbanja umerenog intenziteta (ili 75 minuta intenzivnog vežbanja) svake nedelje.

2. San

Nakon 55. godine možda ćete otkriti da vam treba više sna da biste se osećali odmorno.Trudite se imate od sedam do devet sati sna svake noći. Premalo sna je povezano sa hroničnim bolestima i stanjima, uključujući dijabetes tipa 2, bolesti srca, gojaznost i depresiju. Održavajte dosledan raspored spavanja i vremena za spavanje; izbegavajte ekrane sat vremena pre spavanja i spavajte u hladnoj sobi.

3. Jedite zdravu ishranu

Tekst objavljen na sajtu Nacionalnog instituta za zdravlje (National Institutes of Health/National Institute og Aging) savetuje da bi svaki obrok trebalo da sadrži visokokvalitetne složene ugljene hidrate kao što su integralne žitarice, voće i povrće koje će služiti kao gorivo. Uravnotežena i zdrava ishrana je posebno važna nakon 55. godine; starije osobe su podložnije nedostatku hranljivih materija – kao što su vitamini B12 i D.

4. Smanjite konzumaciju alkohola

Dvodnevni mamurluk nije mit nakon 40. godine. Kako starimo, naša tela proizvode manje enzima koji metabolišu alkohol, pojačavajući negativne sporedne efekte poput umora. Štaviše: „Državanje podalje od alkoholnih pića može vam pomoći da izbegnete negativne interakcije sa lekovima“, kaže NIH.

5. Proverite svoje lekove

Određeni lekovi (uključujući lekove za visok krvni pritisak, antidepresivi i antihistaminici) mogu uzrokovati da osećate smanjen nivo energije. „Svakih tri do šest meseci pregledajte sve svoje lekove sa svojim lekarom primarne zdravstvene zaštite i pitajte: 'Da li mi je ovo i dalje potrebno? Mogu li da smanjim dozu? Postoje li alternative?', savetuje dr Ališa Arbaje, gerijatar sa Džons Hopkins Univerziteta.

6. Ostanite hidrirani

Voda je najbrži i najlakši način da sebi date energiju. Starije osobe su podložnije dehidraciji i mogu biti manje svesne da su žedne. „Većina starijih ljudi je nedovoljno hidrirana i hodaju uokolo puni kofeina, što zapravo pogoršava dehidraciju“, rekao je Arbaje za Livestrong.

7. Vodite računa o svom mentalnom zdravlju

Ako osećate ponovljeni umor, osećate se tromo tokom dana ili imate poteškoća da ustanete iz kreveta ujutru, možda postoji fizičko objašnjenje - ili možda patite od depresije. Ako vam nivo energije stalno nedostaje, pitajte svog lekara za savet.

Možda će vas zanimati i 2 moćne navike superzdravih ljudi.

Sensa

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

PORTAL KURIR ZDRAVLJE PRUŽA MNOŠTVO DRAGOCENIH INFORMACIJA! Urednica: Svaki dan najnovije vesti uz konsultacije sa stručnjacima  Kurir teleivizija