Postavljanje zdravih ličnih granicaje proces. Ne postoji čarobni štapić koji bi obezbedio savršen učinak. Alati i scenariji koji slede pomažu vam da napravite osnovu sa spremnim odgovorima na kojoj ćete dalje nadograđivati svoje granice. Zadržite rečenice i frazekoje rade (za vas), vežbajte ih i otvorite svoj um mnogim mogućnostima da odgovorite svesno, konstruktivno i istinito. Što su reči više povezane u rečenice, manje morate da razmišljate. Istina će lako (a možda čak i vrlo brzo) izaći iz vaših usta. Na kraju ćete takođe pronaći pravu količinu zdrave odlučnosti, ni previše pasivne i ni previše agresivne.

Proverite šta zaista želite - gde su vaše granice

Kada počnete da postavljate nove granice, zastanite i razmislite o tome šta zaista želite, posebno ako ste skloni da se automatski prilagođavate. Možda ćete imati koristi ako odvojite malo više vremena da procenite situaciju i shvatite šta tačno želite. Na primer, ako vas neko zamoli da pristanete na nešto u šta niste sigurni, ali trenutni odgovor vam se čini previše opasnim, možete da prošetate  ili napravite petominutnu pauzu u kupatilu. Ovo može biti sasvim dovoljno da razjasnite šta osećate i kako treba da reagujeteEvo nekoliko načina na koje možete dobiti više vremena:

  • „Treba mi nekoliko minuta da razmislim. Možemo li da nastavimo za pola sata?'
  • „Možemo li o tome kasnije kada budem imala više vremena da razmislim o tome?“

Primeri rečenica koje možete koristiti da postavite granicu

Prijateljici koja želi da odete na večeru sa njom, ali biste radije ostali kod kuće nego da izađete, možete reći: Reći ću ne večeri, ali bih se rado popričala sa tobom nei drugi put.“
Kolegi koji želi da mu pomognete u projektu koji je van vaše stručnosti, interesovanja ili odgovornosti, možete reći: „Nažalost, ne mogu sada. Kada završim svoj projekat, videću da li mogu da vam pomognem na bilo koji način.''

Šta reći kada vam neko pređe granicu?

Najveći izazov u ​​postavljanju granica je nesigurnost kako nekome reći da je prešao granicu. Ali ako samo započnete razgovor o tome, ostalo će se jednostavno odvijati samo od sebe. Ako odmah obavestite drugu osobu o svojim osećanjima, zabrinutostima ili primedbama, možete sprečiti da se pogrešan korak ili nesporazum koji se lako može ispraviti ne pretvori u nešto više. Evo nekoliko osnovnih formula i trikova za razgovorkoji će vam pomoći da iznesete kako se osećate i da psoatvite svoje granice:

  • „Mislim da bi trebalo da znaš…”
  • „Hteo sam da te upozorim na nešto. Poslednji put sam se osećao neprijatno kada sam...”
  • „Moram da podelim svoje iskustvo sa vama jer želim da razumete kako se osećam i odakle dolaze moje reči...“
  • „Želim da budete svesni mojih osećanja o tome šta se desilo...“

U početku, dozvolite sebi da postavite granice neuredno, loše ili sa poteškoćama. Najvažnije je da to uradite. Vremenom će biti lakše...

Možda će vas zanimati i kako da se oslobodite nesigurnosti.

Sensa

BONUS VIDEO:

Promo Uvedena besplatna karta za srednjoškolce