Čak i ako niste baš zainteresovani za psihologiju, ona vam može priskočiti u pomoć u najneočekivanijem trenutku i to nekim neobičnim tehnikama koje na prvi pogled mogu delovati čudno, ali stvarno deluju.

Psihološki trikovi koji će vam pomoći u teškim vremenima:

Sidro zadovoljstva

Ako vam se ne da da obavljate rutinski zadatak, poput pranja sudova ili širenja veša, povežite neprijatan zadatak s prijatnim. Na primer, uključite svoju omiljenu muziku, skuvajte ukusan čaj ili obećajte sebi prijatnu nagradu. Mozak će postepeno početi da povezuje rutinu sa zadovoljstvom i biće mu lakše da se uključi.

Tajna vremena

Kada je svaki dan sličan prethodnom, mozak beleži manje detalja i vreme kao da se ne pomera. Da biste vratili osećaj živahnosti, dodajte nešto novo u svoju dnevnu rutinu: promenite rutu, idite u drugi kafić, isprobajte novi sport. To aktivira percepciju i vraća vam da subjektivno učestvujete u vremenu.

Dečja fotografija

Kada vas obuzme samokritika ili stid, pogledajte fotografiju sebe iz detinjstva, gde ste imali pet-šest godina. U tom trenutku, prelazite na drugu stranu i umesto uobičajene želje da se grdite, pojavljuje se želja da sebe podržite. Unutrašnji ton postaje mekši - i više ne želite da sebe grdite, već da sebe zagrlite.

9 tehnika će vam olakšati život
Devojčica duva maslačak Foto: Foto: Shutterstock

Tajna vrha i finala

Ne sećamo se celog dana - sećamo se samo vrhunca i kraja. Stoga, čak i ne baš uspešan dan može biti istaknut ako ga završite prijatno. Gledanje filma, spa tretmani, neobična i ukusna večera - stvorite sebi svetao događaj. Mozak će to zapamtiti.

Pravilo 90 sekundi

Većina emocija traje samo 90 sekundi, ako ne razmišljate o tome, ne diskutujete o tome, ne vrtite situaciju u glavi – bes, anksioznost, iritacija veoma brzo nestaju. Pokušajte da ne dramatizujete situaciju u svojoj glavi i bićete iznenađeni koliko ćete se smiriti. A možete da saznate i koliko traju pojedine emocije.

Dajte ime anksioznosti

Kada anksiozne misli počnu da vam prolaze kroz glavu, dajte im neko glupo ime. Na primer: "Smoruša me ponovo vuče u delirijum.“ To obezvređuje ozbiljnost misli i pomaže da izađete iz stanja anksioznosti. Čim misao postane lik, ona gubi moć.

shutterstock_131484164.jpg
Foto: Shutterstock

Paradoks izbora

Kada imamo previše opcija, mozgu je mnogo teže da donese odluku. Ako ne možete da se odlučite, suzite izbor na dve opcije. Na primer, umesto "šta raditi vikendom“, zapitajte se "u park ili u bioskop“. Ova tehnika pomaže mozgu da donosi odluke efikasnije i bez gubljenja energije.

Gest koji smiruje

Postoji tehnika samopodrške ako se osećate odbačeno ili povređeno: jednostavno stavite dlan na grudi. Ništa posebno, ali na ovaj način dajete svom telu do znanja: "Nisam sam/sama.“ To je način da sebi pokažete podršku koju niste dobili spolja. Saznajte kako još možete da isključite stres dodirom svog tela.

ANKSIOZNOST  BOLEST SAVREMENOG DOBA KOJA SE LEČI Reakcija na stres smanjuje se uz ovih 6 vežbi koje donose olakšanje
Foto: Shutterstock

Efekat očekivanja

Mozak uvek traži potvrdu onoga u šta verujemo. Stoga, ako se pripremite za nešto dobro, na primer, pre nastupa kažete sebi da će sve proći dobro, automatski ćete početi da primećujete signale koji to potvrđuju: osmeh, lepe reči, srećne slučajnosti. Deluje kao filter percepcije.

BONUS VIDEO:

02:43
Dušan Blagojević - Zašto je 21. vek - vek usamljenosti Izvor: MONDO/Uroš Arsić