Dok neki ljudi ne mogu da odu na spavanje bez televizora, noćne lampe ili makar malo svetla iz hodnika, drugi žele potpuno suprotnu stvar,  apsolutni mrak.

Spuštene roletne, ugašeni uređaji i nijedan izvor svetlosti. Tek tada mogu da se opuste i zaspe.

Na prvi pogled deluje kao obična navika, ali psiholozi smatraju da ona može da otkrije jednu veoma zanimljivu osobinu ličnosti.

Imate razvijenu unutrašnju stabilnost

Prema psihološkim tumačenjima, ljudi koji najradije spavaju u potpunom mraku često imaju izražen osećaj unutrašnje stabilnosti. To je njihov najveći dar. Drugim rečima, ne oslanjaju se previše na spoljašnje okolnosti kako bi se osećali sigurno i smireno.

Njima nije potrebna dodatna „pozadinska podrška“ u vidu upaljenog svetla, televizora ili drugih izvora koji stvaraju osećaj prisustva. Kada legnu da spavaju, dovoljno im je da budu sami sa svojim mislima.

Upravo zato mnoge iznenađuje ova osobina. Ljudi koji vole potpuni mrak često deluju tiho i nenametljivo, ali iznutra poseduju veliku mentalnu snagu.

Ne plaše se tišine

Mnogi ljudi nesvesno traže buku ili svetlost kako bi izbegli osećaj samoće. Oni koji uživaju u potpunom mraku uglavnom nemaju taj problem.

U galeriji ispod pogledajte kako izgleda pauk biljka koja čisti vazduh u kući!

Pauk biljka Foto: Shutterstock

Naprotiv, tišina im prija. Ona im omogućava da se odmore od svakodnevnog stresa, obaveza i neprestanog priliva informacija.

Zbog toga često važe za osobe koje znaju da sačuvaju prisebnost čak i kada se nađu pod pritiskom.

Mir im je važniji od utiska

Još jedna zanimljiva karakteristika ovih ljudi jeste to što više cene unutrašnji mir nego spoljašnje utiske. Ne osećaju potrebu da stalno budu okruženi stimulacijom, zabavom ili pažnjom drugih.

Zbog toga često ostavljaju utisak staloženih osoba koje pažljivo biraju svoje bitke i ne rasipaju energiju na nevažne stvari.

Šta kaže nauka?

Postoji i praktično objašnjenje. Potpuni mrak podstiče lučenje melatonina, hormona koji reguliše san i pomaže telu da se odmori. Ljudi koji instinktivno traže tamu često su jednostavno osetljiviji na svetlost i bolje osećaju šta njihovom organizmu prija.

Ipak, psiholozi ističu da iza ove navike često stoji upravo osobina koja se retko pominje, sposobnost da čovek bude sam sa sobom i da se u tome oseća potpuno prijatno.

A u vremenu kada nas sa svih strana okružuju buka, obaveze i ekrani, možda je baš to jedna od najređih i najvrednijih osobina koje neko može da ima.