Uredan dom je srećan dom, a prolećno genarlno čišćenje kuće pomaže da u dobrom raspoloženju i sa pozitivnim energijom u svojoj životnoj oazi uđete u novu sezonu. Istina je da čišćenje pred proleće podrazumeva puno posla, ali ako raspodelite posao na nekoliko nedelja, imaćete na početku proleća sjajne rezultate i osvežen dom. Donosimo vam veliki detaljan vodič za raspremanje i čišćenje kuće od 47 stavki koji vam može pomoći da se lakše organizujete i na jednostava način raščistite svoj životni prostor i maksimanlno u njemu uživate. Pustite muziku, angažujte članove porodice i započnite sjajan proces sređivanja.
1. Držite mrvice dalje od teško dostupnih mesta - Ako postoji prostor između vašeg šporeta i kuhinjskih pultova, postoji velika šansa da su komadići hrane ušli u ovaj uski, mračni prostor. Koristite alat za pukotine na svom usisivaču da doprete do ovog prostora, a zatim postavite poklopac između šporeta i kuhinjskih radnioh površina da biste smanjili ostatke koji ispadaju i koje je teško počistiti.
2. Sveže bele patike - Proleće je idealno vreme da obujete svoje bele patike i šetate po Suncu, ali ovaj par obuće se lako prlja i ošteti. Možete da ih očistite i osvežite ped proleće koristeći sledeću mešavinu: U maloj posudi pomešajte jednu kašiku sode bikarbone, pola kašike vodonik peroksida i pola kašike tople vode dok ne dobijete retku pastu. Koristite staru četkicu za zube da nežno izribajte cipele, a zatim dobro isperite vlažnom krpom i ostavite da se osuše na vazduhu daleko od Sunca. Za kožne patike preskočite vodonik peroksid.
3. Organizujte frižider - Veliki frižideri su odlični za velike porodice, ali se mogu brzo zatrpati. Da bi vaš frižider bio organizovan, bacite sve čemu je istekao rok trajanja, koristite fioke na izvčlačenje u frižideru da biste mogli lakše da organizujete hranu, rotirajte starije namirnice napred pre nego što dodate nove namirnice... I naravno, operite dobro sve police u frižideru.
4. Održavajte prostor za skladištenje organizovanim - Ako koristite svoju garažu ili šupu na otvorenom kao prostor za odlaganje stvari, razmislite i o sređivanju ovog prostora tokom proleća. Počnite tako što ćete sve svoje predmete organizovati u tri gomile: čuvajte, donirajte i bacite. Nakon što ste donirali i bacili predmete, usisajte i temeljno očistite pod. Zatim počnite da sortirate stvari koje ćete zadržati. Organizujte manje artikle prema vrsti proizvoda u označenim kutijama ili fiokama i čuvajte ih na policama duž zidova da biste maksimalno povećali prostor.
5. Očistite otirače - Usisajte otirače ispred vrata, a da biste osvežili otirače na otvorenom, isperite ih crevom, a zatim osušite na vazduhu. Ukoliko su otirači dotrajali, zamenite ih novim.
6. Očistite prozore - Sačekajte oblačan dan da očistite prozore i počnite sa senovite strane kuće. (Odabir sunčanog dana jedna je od najčešćih grešaka pri čišćenju prozora koje treba izbegavati .) Podignite roletne ili zastore i operite prozore sredstvom za čišćenje stakla i krpom od mikrovlakana. Još jedan dobar način za čišćenje prozora jeste korišćenje deterdženta za sudove i mlake vode. Zatim spustite roletne i obrišite ih krpom za prašinu.Završite tako što ćete oprati zavese i uneti novu svežinu u dom.
6. Obrišite zidove - Očistite zidove od masnih otisaka prstiju, prašine i mrlja tako što ćete ih obrisati vlažnom magičnom krpom, ali važno je da bude potpuno isceđena. Obavezno počnite od vrha i idite do dna. Pločice u kupatilu mogu se očistiti na isti način, ali možete dodati i sredstvo za čišćenje sa sposobnošću za dezinfekciju kako bi pločice bile potpuno čiste.
7. Osvežite tepihe - Osvežite svoje tepihe tako što ćette ih oprati crevom u dvorištu i pustiti da se ocede ili osuše, ili ćete ih osvežiti u perionici. Da biste oslobodili tepih od mirisa, pospite tepih sodom bikarbonom. Pomoću meke četke nanesite sodu bikarbonu na tepih i ostavite da odstoji 15 do 30 minuta, pa usisajte.
8. Uklonite neprijatan miris kuhinjske sudopere - U odvod sipajte sok od jednog limuna i ostavite pola sata, pa dodajte 2 kašičice sode bikarbone i sipajte sirće. Kada prestane da peni sipajte provrelu vodu i isperite.
9. Očistite mikrotalasnu rernu - Očistite te dosadne mrlje od paradajza jednom zauvek. Da biste očistili mikrotalasnu rernu, napunite veliku činiju bezbednu za mikrotalasnu sa jednom šoljom vode i limunom, limetom ili pomorandžom isečenom na tanke kriške - ili nekoliko kašika sirćeta - i stavite je unutra. Uključite mikrotalasnu na visoku temperaturu na nekoliko minuta ili dok rastvor ne proključa i dok se prozor na rerni ne zamagli, a zatim ga ostavite da se ohladi pet minuta pre nego što otvorite vrata. Uklonite posudu i obrišite unutrašnjost i spoljašnjost mikrotalasne rerne sunđerom.
10. Operite cegere - Vrećice za namirnice za višekratnu upotrebu smanjuju rasipnu plastiku, ali vremenom mogu postati prljave. Pogledajte etiketu za negu na vašim torbama za višekratnu upotrebu da biste odredili najbolji način da ih očistite. Operite ih ručno ili u mašini.
11. Očistite ringle - Pomešajte jednu kesicu praška za pecivo, sok od pola limuna i kašiku tečnosti za pranje sudova. Sve izmešajte dok ne dobijete jedinstvenu pastu, a zatim dobro istrljajte ringle.
12. Osvežite dom na prirodan način - Napravite prirodni osveživač. U bočicu s raspršivačem ulijte pola šolje (oko decilitar) prokvane vode i dodajte 10 kapi eteričnog ulja eukaliptusa, osam kapi ulja nane i šest kapi ulja limuna. Ova mešavina stimuliše i oživljava sva čula, a u isto vreme uklanja snažne, neugodne mirise u kuhinji, kupatilu ili špajzu.
13. Očistite daske za sečenje - Uz redovnu upotrebu, čak i najbolje daske za sečenje mogu postati pune mrlja. Ako šteta ne može da se popravi, najzdravije je da kupite novu sdasku, ali pre toga isprobajte sledeći trik. Pređite polovinom isečenog limuna preko daske da biste uklonili mrlje od hrane i mirise. Za dodatni užitak, prvo pospite dasku solju ili sodom bikarbonom.
14. Dubinsko očistite frižider - Pored toga što redovno brišete unutrašnje police vašeg frižidera, s vremena na vreme duboko očistite fioke i police koje se mogu ukloniti . Izvucite police i fioke i operite ih u toploj vodi sa sapunom kako biste se oslobodili bakterija i fleka od prosute hrane. Ne zaboravite da sve dobro isperite pre nego što vratite police i fioke u frižider.
15. Vratite šerpama i tiganjima sjaj - Omekšajte zagorele ostatke dodavanjem vode i tečnosti za posuđe i ostavite da se krčka na šporetu. Nakon što se malo ohladi,koristite sunđer za ribanje ili žicu da uklonite sve preostale zaglavljene delove. Postoji trik sa kečapom koji može pomoći u rastvaranju mrlja na bakarnim loncima i drugim bakarnim dodacima za kuvanje. Samo umasirajte sos po površini i dodajte prstohvat soli ako naiđete na izuzetno tvrdokorne fleke.
16. Očistite rernu - Potopite tabletu u vodu i držite je natopljenom dovoljno dugo da upije malo vode, ali ne predugo da počne da se raspada. Zatim jednostavno oribajte vrata tabletom, nije potreban sunđer - rukom pomerajte tabletu po površini. Koristite samo tablete sa presovanim prahom, a ne one sa gelom.
17. Da biste očistili uređaje i sudopere od nerđajućeg čelika pomešajte rastvor jedne kašičice deterdženta za suđe i jednu litru tople vode iz slavine. Koristeći krpu od mikrovlakana, utrljajte rastvor, pa isperite čistom toplom vodom i odmah osušite čistom krpom.
18. Reorganizujte fioke - Kada ispraznite fioku, usisajte prašinu i mrvice. Bacite ili donirajte sve predmete koji vam više nisu potrebni ili koji tamo ne pripadaju. Sve ostalo vratite, ali ovoga puta organizovano. Možete u fioci napraviti pregrade od kartona ili kupiti organizator za fioke koji pomaže da lakše razvrstate potrebne stvari.
19. Operite zavesu za tuš u mašini - Stavite plastičnu zavesu za tuširanje u mašinu za pranje veša na nežni ciklus sa vašim omiljenim deterdžentom za veš (i nekoliko starih peškira da biste popunili prostor i dodali težinu). Pustite da se zavesa osuši pre postavljanja na tuš.
20. Bacite kozmetiku kojoj je istekao rok trajanja - Oslobađanje od šminke, proizvoda za negu kože i kose sa istekom roka trajanja je brz način da rasčistite kupatilo. Nisu svi proizvodi označeni datumom isteka, ali mnogi kažu koliko će meseci proizvod trajati nakon otvaranja.
21. Očistite četkice za šminkanje - Da biste očistili četkice za šminkanje, istisnite nekoliko kapi šampona za bebe ili nežnog sapuna u dlan i utrljajte u četkice. Da biste isprali, držite četkicu pod toplom vodom. Lagano protresite preko lavaboa da biste uklonili višak vode, a zatim stavite četku na papirni peškir da se osuše..
22. Očistite fuge - Za zaprljanu ili promenjenu fugu, pomešajte dva dela sode bikarbone sa jednim delom sirćeta, a ako imate grube ili lomljive pločice, pomešajte dva dela sode bikarbone sa jednim delom vodonik-peroksida. Najbolje ćete očistiti fuge sa starom četkicom za zube.
23. Neka odvodi mirišu sveže - Da biste osvežili odvode i poboljšali protok, pomešajte pola šolje sode bikarbone sa jednom četvrtinom šolje kuhinjske soli. Sipajte smešu u odvod, a zatim jednu šolju zagrejanog belog sirćeta. Ostavite da odstoji 15 minuta, a zatim pustite toplu vodu iz slavine najmanje 15 do 30 sekundi. Ovo je posebno korisno za odvode koji se retko koriste.
24. Uklonite naslage kamenca sa tuša - Nagomilavanje kamenca može izazvati ružne mrlje, pa čak i uticati na protok vode. (Obratite pažnju: Ova metoda je najprikladnija za hromirane elemente.) Pomešajte jednake delove belog sirćeta i vode u plastičnoj kesi i vežite kesu oko glave tuša, pazeći da u potpunosti uronite glavu tuša. Pričvrstite ga tako što ćete zavezati kesu oko tuša ili je okačiti na slacinu. Ostavite kesu da odstoji do sat vremena, a zatim obrišite sve ostatke. Pustite toplu vodu iz tuša da biste isprali sirće iz otvora tuša.
35. Detaljno čišćenje nameštaja - Povucite nameštaj od zidova i usisajte iza i ispod njega. Uradite isto i sa stolarijom i očistite i ventilacione otvore. Zatim usisajte krevete, nameštaj, fioke za posteljinu, a jastućiće operite.
26. Očistite vodokotlić - Zagrejte 200 ml sirćeta i dodajte dve kašike sode bikarbone. Dobijenom smesom obložite unutrašnjost vodokotlića koji ste prethodno ispraznili (zavrtanjem ventila za vodu i pražnjenjem vodokotlića), pa ostavite da odstoji oko 20 minuta. Potom jednostavno pustite vodu.
27. Sprej za čišćenje wc šolje - Pomešajte kesicu limuntusa sa alkoholnim sirćetom od 9% i sipajte u bocu sa raspršivačem. Poprskajte po wc šolji i ostavite da odstoji oko pola sata, a zatim očistite četkom. U sprej radi boljeg mirisa možete dodati i neko eterično ulje.
28. Dajte svojim policama novi život - Posle svih tih prijatnih zimskih sesija čitanja, vašoj biblioteci je možda potrebno čišćenje. Odvojite nekoliko minuta da organizujete svoje knjige za stočiće, romane pored kreveta ili omiljene časopise. Možete odabrati da ih rasporedite po abecednom redu, uskladite po boji ili sortirate po veličini. Obavezno obrišite prašinu sa polica pre nego što vratite bilo šta na svoje mesto. Poklonite stare knjige i časopise koji su još uvek u dobrom stanju.
29. Očistite prašinu sa plafonskih uređaja - Prolećno čišćenje se odnosi na rešavanje područja na koja zaboravite tokom ostatka godine. Uklonite paučinu i prašinu oko lustera, plafonjera, ventilacionih otvora, lajsni itd. Obavezno započnite svoje čišćenje ovde, od vrha do dna, tako da ne morate dvaput da usisavate podove.
30. Uradite servis klima uređaja - Proleće je odlično vreme za čišćenje ili zamenu filtera za klimu.
31. Očistite dečije igračke - Kada je u pitanju čišćenje dečijih igračaka, nemojte zanemariti pogodnost vaše mašine za pranje sudova ili veš mašine. Za plastične igračke, izaberite kristalni ili brzi ciklus u mašini za pranje sudova i preskočite zagrejano suvo. Za plišane životinje, proverite etikete za negu i ako se peru u mašini, stavite ih u mrežastu kesu ili jastučnicu pre nego što je bacite u mašinu za pranje veša na nežni ciklus.
32. Operite jorgane, ćebiće, jastuke - Vreme je da se pozabavite glomaznim stvarima koje obično izbegavate: Očistite te jorgane i operite jastuke. Ove predmete treba da čistite samo dva ili tri puta godišnje, tako da bi trebalo da budu na vrhu vaše liste tokom prolećne sezone čišćenja. Ali obavezno proverite etiketu proizvođača pre nego što ih ubacite u mašinu za pranje veša.
33. Ubijte grinje u svom dušeku - Pospite dušek soda bikarbonom, ostavite da odstoji, pa detaljno usisajte. U bočicu sa raspršivačem sipajte 20ak kapi eukaliptusa, dobro promućkajte i isprskajte površine. Usisajte dušek, iznesite ga napolje da se izvetri i, ako je moguće, očistite ga paročistačem.
34. Bacite ili donirajte staru odeću - Pregledajte odeću i obuću iz sezone koja se upravo završila i uklonite sve umrljano, pocepano ili istrošeno. Napravite drugi prolaz kroz svoju prolećnu i letnju odeću dok je vadite iz skladišta. Isprobajte sve u šta niste sigurni pre nego što mu date prostor u ormaru. Ostavite predmete koji su u dobrom stanju, ali jednostavno nisu u vašem stilu za doniranje.
35. Očistite svoju mašinu za pranje veša - Pomešajte dve šolje sirćeta, 1/4 šolje sode bikarbone i 1/4 šolje vode, pa sunđerom očistite bubanj, a nakon toga isperite vlažnom, a zatim suvom krpom. Izbadite fioku za prašak i omekšivač, potopite u toplu vodu sa malo sode bikarobone i deterženta za pranje sudoba. Ostavite da odstoji oko sat vremena, a zatim je oribajte.
36. Dezinfikujte svoju elektroniku - Vaš mobilni telefon verovatno ima više mikroba nego vaša toaletna daska. Trebalo bi da pokušate da očistite telefon barem nekoliko puta nedeljno. Isključite ga, a zatim ga obrišite krpom od mikrovlakana, a zatim prebrišite dezinfekcionom maramicom i ostavite da se osuši na vazduhu. Isti metod dobro funkcioniše i za čišćenje druge elektronike, poput daljinskog upravljača za TV i računarskog miša.
37. Ispraznite, organizujte i očistite torbe - Izvadite sve, bacite smeće i organizujte predmete po kategorijama. Razvrstajte manje predmete, poput ruževa, u male kesice ili organizatore za torbice pre nego što ih vratite unutra. Obrišite spoljašnjost dezinfekcionom maramicom ako je torbica napravljena od izdržljivog, vodootpornog materijala.
38. Očistite usisivač - Tokom proleća važno je da očistite i svoja sredstva za čišćenje. Zamenite kesu za usisavanje ili očistite posudu za prašinu i zamenite ili operite filtere.
39. Očistite kante za smeće - Kese za smeće često puknu, a kada se to dogodi, pranje kante za smeće je jedini način da sprečite mirise u svom domu. Da biste oprali unutrašnjost kante za smeće, isperite je crevom i istrljajte unutrašnjost sapunom za suđe i sunđerom. Dobro je isperite i ostavite da se osuši na vazduhu ili je osušite krpom pre nego što je vratite u kuhinju. Redovno koristite dezinfekcionu maramicu ili sprej kako biste spoljnu stranu kante za smeće očistili od komadića hrane i kapljica.
40. Očistite nameštaj u dvorištu ili na terasi - Sa toplijim vremenom na horizontu, vreme je da pripremite nameštaj na otvorenom za izležavanje. Da biste to uradili, dodajte mlaz deterdženta za suđe u posudu sa toplom vodom, a zatim obrišite stolove i stolice. Poprskajte ih vodom i ostavite da se osuše.
41, Očistite vrata i dezinfikujte kvake - Vrata možete oprati deteržentom i toplom vodom, a kvake sredstvom za dezinfekciju
Izvor: Sensa