Kegelove vežbe ne liče na vežbe, na način na koji doživljavamo vežbanje, pa ih zato malo ko primenjuje za vreme trudnoće. Izuzetak su one žene koje znaju značaj preventive i koje hoće da izbegnu sečenje pri porođaju ili nevoljno mokrenje koje se ponekad javlja kao posledica porođaja. Moram da priznam da nikad nisam imala tu vrstu odgovornosti prema sebi i svom telu, bar ne u prvih trideset godina života. Prosto čovek dok je mlad, iz neznanja, i lude hrabrosti, a i zahvaljujući zdravlju, ne razmišlja o posledicama.
Tako da priznajem da sam u prve dve trudnoće ignorisala savete vezane za Kegelove vežbe, smatrajući da je dovoljno da ih ukapiram, da znam da postoje. Kod treće trudnoće odlučila sam da ih redovno radim, želeći da po svaku cenu izbegnem sečenje pri porođaju, kao i inkontinenciju (nevoljno mokrenje), jer troje dece u četiri godine zahteva da se tom aspektu posveti pažnja. Epilog te priče je da sam uspela i prošla porođaj potpuno prirodno, ali i otkrila da ta vežba daje mnogo više od elastičnosti mišića karličnog dna.
Zapravo, radi se o vežbi koja zaslužuje daleko veću pažnju nego što se može pretpostaviti. Na kraju, trebalo bi da zahvalim psihofizičkoj pripremi trudnica za porođaj što sam se okrenula yogi, jer psihofizička priprema nije ništa drugo do primenjena yoga, a u sebi sadrži asane, pranayame, bandhe i mudre, a poseban aspekt se obraća na svesno opuštanje onih mišića koje ne učestvuju u kontrakcijama, što je i osnovni princip svesnog izvođenja asana. Interesantno je kako sanskritske reči daju mističnost svemu i kako lakše prihvatamo i primenjujemo ono što dolazi iz kruga zvanične medicine iako jednako ne poznajemo ni jedno ni drugo.
Ali da krenem od početka. Kegelove vežbe su dobile naziv po ginekologu Arnoldu Kegelu, koji je četrdesetih godina prošlog veka prvi počeo da preporučuje te vežbe za rešavanje inkontinencije. Za one koji nisu odustali od čitanja zbog asocijacija koje porođaj, sečenje i inkontinencija pokreću, dodatna informacija: vežba ima sporedan efekat koji vrlo brzo otkriju svi oni koji je redovno primenjuju, a to je lakše i intenzivnije doživljavanje orgazma kod žena, sprečavanje prerane ejakulacije i impotencije kod muškaraca. A cilj daljeg teksta je da otkrijemo zašto i šta je prava svrha ovih vežbi.
Posmatrano sa fizičkog aspekta, cilj Kegelovih vežbi je ojačavanje pubičnih mišića, međice, perineuma. Ovi mišići se lociraju najlakše tako što se pri mokrenju pokuša zadržavanje, a potom puštanje mlaza, bez da se pritom steže stomak, butine ili sedalni deo. U prvoj fazi nije bitno da li se pri kontrahovanju tih mišića kontrahuju i mišići anusa, ali cilj vežbi jeste da se vremenom stekne sposobnost odvojenog kontrahovanja tih mišića.
Mišići koji učestvuju u mokrenju su isti oni koji se grče u toku orgazma. Vežbanjem oni postaju bolje prokrvljeni i jači, pa njihovo grčenje u toku orgazma proizvodi snažniji i često dugotrajniji osećaj. Mišići karličnog dna su ključni i za stabilnost kičme i karlice. Za ovu vežbu nije potrebna ni oprema, ni posebni uslovi, jer se ona može izvoditi dok stojimo u liftu, dok čekamo u redovima, na poslu, odnosno u svim okolnostima - drugi neće ni primetiti da izvodimo tu vežbu. A izvodi se jednostavnom kontrakcijom tih mišića i zadržavanjem nekoliko sekundi, pa opuštanjem. Naravno, suština je, kao i uvek kada su jednostavne vežbe u pitanju, u redovnoj primeni.
Yoga ima daleko sveobuhvatnija znanja koja se tiču ovih vežbi, ali treba imati u vidu da se ranije znanje o bandhama prenosilo tajno i usmenim putem, tek onda kada bi spiritualni aspirant ovladao izvođenjem mnogih, često složenih, asana, pranayama i mudri. Inače, na kursevima yoge, bandhe se uče u naprednijim grupama, što dovoljno govori o u prilog tome da su efekti vežbanja mnogo više od ojačavanja mišića karličnog dna.
Kada pričamo o yogi, i vežbama za karlično dno, pričamo o Mula bandhi, Ashwini i Vajroli mudri. Kegelove vežbe najviše odgovaraju Vajroli mudri, ali su bliske i Mula bandhi zbog teškoće da se pri kontrahovanju deluje samo na određenu grupu mišića.
Bandhe su psihomišićne kontrakcije koje imaju za cilj zadržavanje prane u određenim delovima tela, tako da se njena snaga može preusmeriti i koristiti. Sama reč bandha znači vezivanje, sprečavanje, preprečavanje. Nakon zadržavanja (kontrahovanja mišića) probija se energetska barijera i dolazi do jačeg protoka energije u tom delu, što omogućava pravilnu distribuciju prane kroz chakre. Sam koncept bandhe je protivrečan, jer dok na fizičkom nivou dolazi do zaključavanja, kontrahovanja mišića, na mentalnom i praničnom nivou dolazi do "otključavanja".
Bandhe su zapravo jedno od najefikasnijih alata za odvezivanje čvorova i blokada koje postoje u u vidu napetosti, anksioznosti, potiskivanja i nerešenih konflikata. Postoje svega tri bande: Mula bandha, Uddiyana bandha i Jalandhara bandha. Četvrta bandha, Maha bandha je zapravo kombinacija ove tri bandhe.
Na koji način da izvodite vežbe i na šta još utiču ovi joga položaji...
Po mnogim autorima, Mula bandha se smatra najvažnijom bandhom jer će bez nje kundalini, koja je inače uspavana u muladhara chakri, večno ostati u snu. Reč Mula označava koren, izvor, uzrok, dno, temelj. Mula bandha ima za cilj aktiviranje Muladhara chakre. Muladhara chakra je sedište primalne energije, jedan od najvažnijih psihičkih centara i izvor senzualnosti i spiritualnosti.
Muladhara je tačka ishodišta ide, pingale i sušumne, a tačka njene aktivacije kod žena je grlić materice. Ona predstavlja instinktivni um i sa svadhistanom upravlja reproduktivnim sistemom. Senzitivnost na lokalizaciju Muladhara chakre je preduslov mnogih vežbi joge.
Mula bandha je izuzetno dobra za lečenje probavnih oboljenja i polnih poremećaja, ali i u lečenju psihičkih problema, depresije, neuroze, fobije, histerije, manije, pa čak i manično-depresivne psihoze. Efekti na praničnom nivou su izraženiji od onih na fizičkom i mentalnom nivou.
Mula bandha se radi kontrakcijom perineuma, ali perineum je grupa mišića koja se proteže celom dužinom karličnog dna. Ako bi Mula bandha bila kontrakcija celog perineuma, onda bi ona obuhvatila i Ashwini mudru i Vajroli mudru. Stvarna tačka fizičke kontrakcije zavisi od pola. Kod muškaraca je to perinealno telo, dok je kod žena to regija oko grlića materice. S obzirom da je kontrakcija perineuma teška za početnike, preporučuje se da se prvo radi Ashwini mudra koja dovodi do voljne kontrakcije perineuma. Kontrakcija anusa je stoga neophodna priprema za suptilniju i težu praksu mula bandhe.
Način izvođenja:
Mula bandha = blokada kontrakcijom perineuma (područje između anusa i skrotuma/klitorisa, perinealno telo/cervix)
Sedite u meditavni položaj sa kolenima čvrsto na zemlji. Najbolja asana je siddhasana, siddha yoni asana ili još teža Mula bandhasana (prikazana slikom), jer one petom pritiskaju perineum i na taj način automatski pomažu bolje izvođenje bandhe. Postavite dlanove na kolena.
Zatvorite oči i opustite celo telo.
Udahnite duboko, zadržite dah i kontrahujte mišiće u predelu perineuma i uvucite ih nagore. To je završeni položaj. Zadržite ovaj položaj koliko vam je ugodno da zadržite dah. Opustite kontrakciju perineuma, a zatim, polako izdahnite. Ponovite do 10 puta.
Koncentracija: na Muladhara chakru
Ashwini mudra (mudra konja)
Prvi stadijum
Sedite u bilo koji meditativni položaj. Opustite celo telo. Zatvorite oči i dišite normalno. Stegnite mišiće anusa nekoliko sekundi. Zatim ih opustite nekoliko sekundi. Postupak ponovite što više puta možete.
Drugi stadijum
Udahnite istovremeno dok kontrahujete anus. Zadržite vazduh dok održavate kontrakciju mišića sfinktera. Izdahnite i opustite kontrakciju anusa.
Ponovite onoliko puta koliko vam je ugodno (do 10 puta). Ne naprežite se.
Koncentracija
Spiritualna: na Muladhara chakru
Fizička: na anus
Vajroli mudra (mudra groma)
Sedite u bilo koju udobnu meditativnu asanu. Ruke stavite na kolena, zatvorite oči i opustite se. Pokušajte da povučete naviše seksualne organe zatežući i napinjajući donji deo stomaka uz kontrakciju urinarnog sistema. Ista takva kontrakcija se izvodi kada osećamo potrebu za mokrenjem, a to želimo da odgodimo za neko vreme. Testisi kod muškaraca i vagina kod žena treba da se pokrene malo naviše.
Ponovite do 10 puta.
Postoje i složeniji oblici ove mudre, ali oni se nikada ne rade bez vođstva kompetentnog učitelja.
Takođe postoje i napredni oblici mula bandhe gde fizička kontrakcija prelazi u fizičku i mentalnu kontrakciju da bi se na kraju pretvorila u čistu psihičku kontrakciju. Tada se kontrahovanje chakre dešava pomoću usmeravanja svesnosti, ali za to su potrebne godine vežbanja, i nije mi cilj da o tome sada pišem.
I, kao zaključak:
Mula bandha deluje na mnoge bolesti: na fizičkom nivou delotvorna je kod hemoroida, opstipacije, analne fisure, čireva, prostatitisa, hronične karlične infekcije. Delotvorna je i kod astme, bronhitisa, artritisa. Rešava problem bolnih menstruacija, pomaže bezbolni porođaj, i tretiranje prolapsa, leukoreje i inkontinencije. Ipak, ne bi se smela koristiti kod visokog krvnog pritiska, vrtoglavice, visokog očnog pritiska i amenoreje (prestanka menstruacije). Kod psihičkih problema, rešava depresiju, anksioznost, maniju, histeriju i druge probleme jer deluje na oslobađanje potisnutih sadržaja. U tom delu bitno je da proces oslobađanja bude praćen drugim yogičkim tehnikama, kao što je antar mouna - nepristrasno svedočenje iskustvima.
Ona je, takođe, sredstvo za postizanje seksualne kontrole i rešava seksualne probleme ihibicijske prirode, kao što su impotencija i strah od seksualnog izražavanja. Za "običnog" čoveka seksualno sjedinjenje biva dublje i intenzivnije, dok se za duhovnog tragaoca otvara put ka postizanju unutrašnjeg jedinstva i sjedinjenosti svesti (Shiva) i energije (Shakti), odnosno sublimacije seksualne energije u buđenje viših centara. Možda deluje previše kada se nabroje svi efekti ove, naizgled jednostavne vežbe, ali treba imati na umu da je tehnika mula bandhe bila strogo čuvana tajna kroz milenijume. I da postoji razlog zašto je tako.
Muladahara chakra predstavlja instinktivnu, animalnu stranu čoveka i sve dok njegova svest prebiva u muladhara chakri on je nesvestan sebe. Cilj vežbanja mula bandhe je transformacija nekontrolisanih, sebičnih i nasilnih sklonosti u intuiciju, kontrolu, nesebičnost, mir i božanske kvalitete.
Oni koji imaju iskustva u asanama, pranayamama i meditaciji primetiće da se ponekad mula bandha javlja spontano, i da je praćena povećanom energijom, mentalnom jasnoćom i osećajem blaženstva. Spontano javljanje mula bandhe, kao i određenih položaja tela ili pranayama u određenim okolnostima može navesti na zaključak da onda nema potrebe da se to uvežbava i proučava, jer mi, na neki način, imamo znanje o tome. Međutim, tu i jeste prava suština yoge - da bi se kundalini podigla, telo mora biti sposobno da se nosi sa njenom silom, a nervni sistem mora biti snažan, zdrav i zreo. Ovo se postiže kroz yoga vežbe. Kada su pripreme potpune, kundalini će se podići spontano sama od sebe, oslobađajući i proširujući svest.
Izvor: Joga. Umetnost pokreta
ISPOVEST ŽENE KOJA SE RAZVELA POSLE 33 GODINE BRAKA: "Uselila sam se u garsonjeru sa jednim koferom, bila sam presrećna"
VELIKI HOROSKOP ZA NAREDNIH 6 MESECI - OD JUNA DO DECEMBRA: Ovan postiže cilj i uspeh, Lav ulazi u novu ljubavnu vezu!
KAKO DA NOSITE PANTALONE AKO IMATE PREKO 50: 6 najboljih saveta profi stilista - izgledaćete mlađe, vitkije i super šik
PSIHOLOŠKI TEST - DA LI MAČKA SA SLIKE SILAZI ILI SE PENJE UZ STEPENICE: Odgovor otkriva kakva ste ličnost zapravo!
TEST LIČNOSTI OD 15 SEKUNDI, IZABERITE KOJA BISTE ŽIVOTNIJA NAJPRE BILI: Otkriva ko ste zaista i kako vas drugi vide!