Koristeći svesnost, disanje i položaj tela, yoga terapija radi na uklanjanju disbalansa koji je doveo do narušavanja zdravlja. Međutim, moramo imati na umu zašto radimo yogu (bolovi u leđima, visok krvni pritisak…) i prilagoditi asanu cilju koji želimo da postignemo. Zato se u yoga terapiji koriste modifikacije tradicionalnih asana, kao ova prikazana na slici. U čuvenom yoga tekstu "Yoga Rahasya of Nathamuni" piše da kvalifikovani yoga učitelj zna pravilno da primeni yogu jedino kada uzme u obzir mogućnosti klijenta – vreme koje može da posveti vežbanju, prostor - uslovi u kojima vežba, način života i fizička spremnost. Tek tako prilagođen pristup daje terapijski rezultat.

Ustrasana, tradicionalna asana, tonira celu kičmu i zato je korisna kod spondiloze, gastro-intestinalnih tegoba (konstipacija, kolitis), genito-urinarnih poremećaja (bubrezi, bešika, jajnici, prostata, testisi), usporenog rada štitne žlezde i dijabetesa.

Modifikacija Ustrasane, sa podignutom rukom, koristi se kod oboljenja respiratornih organa (astma, emfizem, bronhitis ). Podizanje jedne ruke isteže interkostalne mišiće (mišiće između rebara) i struk sa jedne strane – grudni koš se širi. Ovaj položaj otvara prednji deo tela – pluća i abdomen, što posebno povoljno utiče na rad creva.

Izvođenje asane: Kleknite na kolena i spustite sedalni deo na pete. Ruke stavite iza peta, na pod. Uz udah podignite kukove. Sa izdahom se vratite u prethodni položaj. Ponovite to pet puta, svaki put pomalo pomerajući dlanove bliže petama. Ostanite u krajnjem položaju, podignite ruku uz udah i ostanite u položaju 8 udaha i izdaha.

Uz izdah izađite iz asane i, poštujući pravilo Pratikriya asane (kontra-položaja), spustite čelo na pod, ruke stavite pored tela a sedalni deo na pete (Balasana). Ponovite asanu, koristeći drugu ruku.