• Na letovanju za doručak, uz finu krišku hleba i malo putera, pojedite dimljeni filet lososa. Ružičasto meso ove ribe bogato je omega-3 masnim kiselinama koje smiruju upalne procese uzrokovane oštećenjem kože na suncu. Sličan efekat imaće sardine, haringa, skuša i pastrmka, kao i riblje ulje koje možete nabaviti u obliku dodataka ishrani.
  • Korpu za voće u letnoj rezidenciji ili hotelskoj sobi napunite dinjom, lubenicom, ružičastim grejpom i paradajzom. Konzumacija voća i povrća bogatih likopenom, najsnažnijim antioksidansom među karotenoidima, pomoći će koži da se brže prilagodi UV zračenju, a štiti je i od indirektnog oštećenja DNK.
  • Leti što češće pripremajte fini sos od paradajza jer se likopen najbolje apsorbuje iz termički obrađenog paradajza uz dodatak ulja. Zato se preporučuje kečap i pasterizovani sok od paradajza.
  • Želju za slatkim utolite pločicom tamne kvalitetne čokolade jer i ta crna fantazija doprinosi odbrani od sunca. Flavonoidi iz kakaoa imaju izražena antioksidantna svojstva koja mogu umanjiti fotooštećenje. Ipak, treba znati da jesti kakao u čokoladi i piti ga s mlekom nije isto. Svako dodavanje mleka je „razređivanje“ do potpunog iščezavanja zaštitnog dejstva.
  • Kada sunce dosegne vrhunac, priuštite sebi lagani obrok, poput što manje termički obrađenog zelenog lisnatog povrća. Spanać, blitva ili brokoli osiguraće organizmu vitamin A koji štiti od iritacije, podstiče obnovu ćelija kože i poboljšava sposobnost zadržavanja vlage.
  • Tečnost, tečnost i još tečnosti. Bez flaše s vodom ne odlazite ni po hleb u obližnju prodavnicu. A u predahu između odlaska na plažu, ručka, večere, izlazaka, pijuckajte zeleni i beli čaj. Oba čaja sadrže polifenole koji pomažu u borbu protiv UV zraka.
  • Zeleni čaj sadrži nešto više antioksidansa EGCG-a koji zaustavlja upalne procese zaslužne za starenje kože i sprečava razvoj ćelija tumora. Zeleni čaj sadrži i L-teanin, aminokiselinu koja poboljšava sposobnost opuštanja i tako smanjuje nivo kortizola, hormona stresa koji koči sintezu kolagena.