Tofu, namirnica koja je nastala pre više hiljada godina u drevnoj Kini, još uvek se stidljivo pojavljuje u našem tanjiru. Češće ga viđamo samo tokom posta, ali u nekarakternoj ulozi bljutavog „sojinog sira“, koja samo što mu nije upropastila karijeru!

Tofu zaista liči na sir i pravi se na sličan način: koagulacija sojinog mleka izaziva se dodavanjem nigirija, koji se dobija iz morske vode. Ali, oni koji očekuju da će ih tofu zadiviti ako ga samo otpakuju, iseku i posluže kao beli sir, sigurno će biti razočarani.

Odsustvo ukusa koje karakteriše tofu, zapravo je njegova prednost. Kada se marinira sa začinima ili dinsta u raznim sosovima, tofu poput sunđera upija arome i može praktično da ima svaki ukus koji poželite. Tofu može čak i da se dimi i tada poprima ukus klasičnog dimljenog sira. Dimljeni tofu prodaje se već pripremljen, ali se ne preporučuje često jer samo dimljenje nije previše zdravo, a i zavodljivi ukus može vas navesti da pojedete previše tofua, što takođe nije dobro.

Makrobiotičari posebno upozoravaju ljubitelje sireva koji zbog zdravstvenih razloga ili tokom posta koriste tofu, da ne preteruju. Tofu je veoma zdrav, ali u umerenim količinama. Bogat je proteinima, vitaminima i kalcijumom. To je jin namirnica (rashlađuje), pa je kao takva odlična za leto. Tofu će rashladiti i starije dame koje imaju problema sa valunzima, izazvanim naglim padom estrogena. Naime, tofu sadrži fitoestrogene, supstance koje u telu deluju slično kao hormon estrogen.PageBreak

Kako da pripremite tofu

Sirov tofu. Tofu u principu može da se jede nekuvan, ali ćete ga teško svariti ako imate osetljiv stomak. Osim toga, sirov tofu nema skoro nikakav ukus. Japanci ga ponekad jedu preliven tamarijem i đumbirovim sokom. Međutim, retki su Evropljani koji su oduševljeni tim bledim ukusom.

Kuvanje. Kockice tofua dodajte u miso supu ili bilo koju čorbicu od povrća, pred kraj kuvanja. Tofu će prvo potonuti, ali kada nabubri od vode, isplivaće na površinu. Tada kuvajte još tri minuta. Ako predugo kuvate, tofu će postati tvrd poput gume. Drugi način kuvanja je da kockice ili tanke šnite tofua ubacite u šerpu sa vrlo malo vode (dubine 0,5 cm) začinjene tamarijem, uz dodatak belog luka, karija, bosiljka... Kuvajte tofu u toj tečnosti oko tri minuta, to jest dok tečnost ne uvri.

Dinstanje. Isecite tofu na kocke ili ga izdrobite, pa ga dodajte povrću koje se dinsta u malo tečnosti. Krčkajte poklopljeno, bez previše mešanja, dok povrće ne omekša, a tofu ne upije arome jela u kojem se kuvao.

Prženje. Umesto kajgane, na malo ulja propržite izdrobljen tofu i začinite ga kurkumom i tamarijem. Drugi način je da tanke šnite tofua (1 cm) posušite kuhinjskom krpom, uvaljate u integralno brašno sa solju i alevom paprikom i pržite na malo više ulja. Tako prženi tofu izvadite na salvetu da upije višak ulja, pripremite sos po izboru (od senfa, mirođije, belog luka, karija) i ubacite prženi tofu da se krčka u njemu oko 15 minuta.

Pečeni tofu. Da bi bio sočniji, pre pečenja tofu možete da prokuvate u vodi začinjenoj tamarijem ili da ga marinirate nekoliko sati, pa i ceo dan, u mešavini ulja i začina po izboru (aromatično bilje, tamari, kari, čili, biber). Poređajte tanke šnite tofua na blago nauljen pleh i pecite 20 minuta na 180 stepeni. Pre pečenja možete da ga premažete nekim sosom (recimo jedan deo miso paste, dva dela taana i malo tople vode), senfom ili jednostavno prelijete uljem s belim lukom.

Tofu kao zamena. Tofu zaista može da zameni sir ili pavlaku i jaja u nekim receptima. Izdrobite ga u pitu sa zeljem ili blitvom. Sameljite ga u blenderu s malo vode i soli, zatim prelijte umesto sira ili pavlake i jaja, preko vegan lazanje, kiša ili pice, pa zapecite.

Zamrznuti tofu. Zamrzavanjem tofu dobija posebnu strukturu i nakon odmrzavanja je čvršći i bolje upija marinade. To ga čini odličnim za prženje, a posebno za pečenje na roštilju. Svež tofu isecite na šnite, dobro posušite krpom i zamrznite svaku šnitu odvojeno. Pre pripremanja, zamrznuti tofu ubacite u ključalu vodu ili jednostavno ostavite u toploj vodi da odstoji dok se ne odmrzne.PageBreak

Tofu za početnike
Shutterstock tofu_za_pocetnike_3

Recepti s tofuom

Makrobiotički zapečeni tofu

(za dve-tri osobe)

Pakovanje tofua (250-300 g) isecite popreko da dobijete tanje šnite (1 cm). Svaku šnitu lepo isecite na dva dela. Zagrejte prst vode u odgovarajućoj šerpi i dodajte tamarija, recimo kašiku. Kada proključa, ubacite isečeni tofu i kuvajte ga oko pet minuta. Izvadite tofu i poređajte ga u blago nauljenu posudu za pečenje. Pripremite preliv: izmešajte jedan deo miso paste i pet delova taana (susamov puter). Razmutite sa malo tople vode da se dobije sos gustine majoneza. Nanesite to preko tofua, pospite sa malo susama i stavite sve u rernu da se peče oko 20 minuta. Pazite da preliv ne zagori!

Kiš sa blitvom i tofuom

Za koru: izmešajte šolju integralnog pšeničnog brašna, pola kašičice usitnjene nerafinisane morske soli i tri kašike nerafinisanog ulja od kukuruznih klica. Dodajte oko 1/3 šolje hladne vode i brzo umesite testo. Ostavite da odstoji 30 minuta. Tanko razvucite testo oklagijom na površini s malo brašna, prebacite ga u malo nauljeni okrugli kalup za kiš, odnosno tart (prečnika 22 cm), i podignite ivice testa. Izbodite testo na više mesta viljuškom i pecite ga u zagrejanoj rerni (200 stepeni) oko 10-15 minuta.

Dve veze blitve operite, očistite od drški i debelih središnjih žila, pa ih onako mokre spustite u šerpu sa zagrejanom kašičicom maslinovog ulja i pospite prstohvatom soli. Dinstajte blitvu oko tri minuta da splasne, pa dodajte dva-tri češnja seckanog belog luka.

Sameljite u blenderu oko 200 g tofua sa malo vode i kašikom integralnog brašna, da se dobije masa poput razmućene kisele pavlake. Izmešajte tofu smesu sa blitvom i rasporedite je preko kratko pečene kore od testa. Pecite u rerni još oko 15 minuta.

Tofu kajgana s kukuruzom

Zagrejte malo susamovog ili maslinovog ulja, izdrobite tofu, dodajte prstohvat kurkume ili karija i pržite nekoliko minuta. Začinite tamarijem po ukusu. Pre dodavanja tofua možete da propržite seckani mladi luk, a na kraju prženja po želji umešajte malo kukuruza šećerca.

Marinirani tofu sa roštilja

Presecite pakovanje tofua na dve debele šnite. Možete da koristite zamrznuti tofu jer će biti još čvršći dok se peče. Marinirajte svež ili odmrznuti tofu u marinadi od 1/4 šolje soka limete ili pomorandže, 1/4 šolje javorovog sirupa ili meda, 1/8 šolje tamarija, tri seckana češnja belog luka i dve-tri kašičice rendanog đumbira. Marinirajte u frižideru više sati ili preko noći. Premažite rešetku roštilja uljem i pecite po tri minuta sa svake strane, najbolje na delu roštilja gde temperatura nije mnogo visoka.

Čorba sa tofuom

Isecite na krupne komade šargarepu, paškanat, kelerabu, crni luk, praziluk. Propržite luk na malo maslinovog ulja, dodajte ostalo povrće, nalijte vodom, začinite tamarijem i belim lukom i kuvajte 30 minuta. Pred kraj dodajte kocke tofua i kuvajte ih oko tri minuta. Pospite bosiljkom ili peršunom.

Tofu u sosu od senfa

Isecite tofu od oko 200 g na četiri parčeta debljine oko 1 cm ili manje. Posušite tofu kuhinjskom krpom i uvaljajte ga u malo finog žutog kukuruznog brašna. Otresite dobro višak brašna sa tofua da ne bi goreo tokom prženja. Zagrejte dve kašike susamovog ili maslinovog ulja i ispržite tofu sa obe strane, da porumeni.

Izvadite tofu iz tiganja, odlijte ulje od prženja. Razmutite dve kašike finog žutog kukuruznog brašna u šolji hladne vode. Sipajte mešavinu u tiganj, dodajte dve kašičice tamarija i 1/4 kašičice kurkume, pa kuvajte uz mešanje dok se ne ukuva suvišna tečnost i ne dobije sos, oko 10 minuta. Umešajte kašiku senfa, pa onda vratite tofu u tiganj i krčkajte ga tako u sosu još nekoliko minuta. Po želji umešajte malo peršuna ili iseckanih listova mladog belog luka.