Nazivi namirnica zvuče sjajno sve dok ne pročitate etiketu i ne otkrijete da ne sadrže ništa osim šećera i zasićenih masnoća, uredno sakrivenih iza nerazumljivih imena. Trik za snalaženje među policama u prodavnici nije samo u tome da tražite kvalitetnu hranu i odvučete decu što dalje od slatkih pločica, čokolade i čipsa, nego i da proučite šta se sve nalazi u tim namirnicama, pokušavajući da pronađete sastojke i hranljive materije koje će vam omogućiti da se hranite pametno, a ne da s mukom držite dijetu. Evo nekoliko saveta za čitanje sastojaka:

Što manje, to bolje. Očigledno manji broj etiketa i sastojaka znači da je hrana kvalitetnija. Prirodne namirnice koje rastu iz zemlje najčešće ne zahtevaju mnogo etiketa. (Da li ste ikada videli žbun gumenih bombona?) Zbog toga je svaki domaći proizvod jasno kvalitetna hrana. (Napomena: uverite se da su namirnice ukusne, imaju zdrav miris i da nisu premazane voskom; takve su kao barbike - sjajno izgledaju, ali nemaju gotovo ništa u sebi. Često im je i ukus slabiji, a hranljiva vrednost niža.)

PageBreak

Obazrivo čitajte spisak sastojaka

Okrenite ambalažu. Zanemarite ono što piše na prednjem delu omota i okrenite ga kako biste pročitali etiketu i spisak sastojaka. "Ne sadrži masnoće" ili "ne sadrži transmasne kiseline" zvuči kao pravi san za osobu na dijeti, ali namirnice koje ne sadrže masnoće (posebno prelivi za salate) mogu da budu krcati šećerom. Još jedno upozorenje: ne znači da je neka namirnica napravljena delimično ili u potpunosti od celovitih žitarica samo zato što "sadrži celovite žitarice". Najvažnije: čak ni sve ono što spolja vidite na novom automobilu ne otkriva šta vas čeka iznutra - može izgledati zavodljivo, ali zapravo morate da proverite šta se nalazi ispod haube kako biste znali kakav je. Spisak sastojaka daće vam sve odgovore.

Pripazite na uljeze. Spiskovi sastojaka mnogih namirnica pokušavaju da vas zavaraju - svakako da neće vikati na sav glas: "Trenutno izaziva srčani udar!", ali ipak upozoravaju na opasnosti. Evo na šta treba posebno da pripazite:

Šećeri. Dekstroza, saharoza i ostalo što završava na "oza". Tu se ubraja i manitol, kao i ostali sastojci koji završavaju na "ol". To su alkoholi koji se brzo pretvaraju u šećer. Držite se dalje od namirnica koje sadrže više od četiri grama šećera po obroku. Čak su i prirodni šećer, poput melase, šećeri, zato ni njih ne treba da uzimate više od četiri grama po obroku, osim ako nije reč o samom voću (voće je izuzetak, jer sadrži mnogo hranljivih materija).

Masti. Osim zasićenih masnih kiselina (manje od četiri grama po obroku) i transmasnih kiselina (sve treba da izbegavate), treba da izbegavate i ostale namirnice s masnoćama, pod nazivima delimično hidrogenizovano, palmino i kokosovo ulje.