Jedan od najtežih aspekata sirovojedstva sa kojim se susrećem na radionicama, na savetovanjima i neobaveznim razgovorima jeste naša programiranost informacijama i potreba za komplikovanjem. Namerno kažem "naša" jer mi se još uvek, nakon što godinama kod sebe osvešćujem te osobine, čini da imam pune ruke posla.

Dakle, da pojednostavim: držim radionice jer želim ljudima da pokažem kako mogu da naprave ukusne i zdrave obroke od namirnica koje mogu da kupe u svojoj blizini. I vremenom sam primetila da moji recepti postaju sve jednostavniji. Često vreme obroka podrazumeva i vreme koje je potrebno za njegovu pripremu, a modernom umu usmerenom na komplikovane recepte sa pomno razrađenim koracima (koji nas često ostavljaju s težinom u stomaku) ponekad je veoma teško shvatiti da u prirodi ne postoje recepti. Ponovo podsećam na to što sam već toliko puta rekla: mi smo deo prirode i zato je dobro da je posmatramo i učimo od bića koja su joj bliža. Mislim, stvarno, poznajete li neku životinju u prirodi koja priprema hranu prema receptima?

U prirodi postoji vreme obilja, sezona neke namirnice. Jednog leta mi se otvorila sasvim nova vizura kako još bolje da iskoristim to predivno razdoblje. Koncept monodijete često sam sretala tokom proučavanja presne ishrane, ali je ove godine sasvim prirodno preobrazio moje obroke u superbrza, superjednostavna, superhranljiva i superslasna veselja. Kad kažem vesela, to zaista i mislim! Ko se ne bi veselio tome da može da pojede nešto zaista ukusno, a da za to nije morao ništa da učini osim da ode na izlet u prirodu? Setite se stajanja kraj lonca dok se ručak krčka, i to na temperaturama koje dosežu i premašuju 40 ºC, s tim da, osim sadržaja posude u kojoj kuvate, neumoljivim fizičkim zakonima bude zagrejan i vazduh u prostoru u kom pripremate hranu. Ove godine biram breskve.

PageBreak

Kako kombinovati obroke

Sada mi je potpuno jasna priča iz "Autobiografije jednog jogija", kada Yogananda opisuje kako se zaustavlja pokraj stabla manga i gosti se njegovim plodovima, a sam opis zrači atmosferom nadomak nirvani.

Osim uštede vremena, a o nezahtevnosti da i ne govorimo, monodijeta je vrhunski spa tretman sistema za varenje, a samim tim i celog organizma. Dakle, tokom procesa varenja aktivira se složeni mehanizam izlučivanja sokova za varenje koji imaju funkciju da iz pojedenih namirnica izvuku maksimalnu nutricionističku korist za naše telo. Ako pojedemo obrok s više od tri ili pet različitih vrsta namirnica, telo mora "prekovremeno" da radi da detektuje kako da se nosi s tim izazovom.

Često ćemo to prepoznati kao umor nakon obroka, težinu u stomaku, pad koncentracije, nadutost i gasove, a ne bi trebalo da se iznenadimo i ako se to manifestuje kao teže podnošenje izazovnih vremenskih prilika zbog povećanog napora tela da svari previše komplikovan obrok. Ako osoba ima problema s intolerancijom na hranu i alergijama, znatno je lakše da dokučimo koji su okidači problema ako se hranimo jednostavno jer se simptomi pojavljuju u relativno kratkom roku, a što je manje namirnica u obroku, lakše je izdvojiti uljeza.

Monodijeta je način da telu pojednostavimo stvari. Suprotno opšteprihvaćenom mišljenju, monodijeta nije ishrana jednom vrstom namirnica ili jednom namirnicom dok vam se ona ne zgadi. Tu je reč o ekstremima koji mogu dovesti do ozbiljnih metaboličkih poremećaja i nutricionističkih deficita. Monodijeta podrazumeva da se jede jedna vrsta namirnica u jednom obroku dok ne osetimo sitost i preporučljivo je imati barem jedan tako jednostavan obrok tokom dana. Svaki obrok može biti druga namirnica, a da ništa ne gubite od koristi koje monodijeta nosi sa sobom.