Đumbir spada u grupu začina koji zagrevaju, a prema makrobiotičkoj teoriji kad ga konzumiramo, energija ide ka unutra. Đumbir možete koristiti na razne načine, kao svež ili termički obrađen.

Sirup od đumbira

Ako primetite da đ umbir počinje da se suši, napravite sirup. Ova pikantna mešavina je pravo iznenađ enje u biljnim čajevima, kao preliv za palačinke ili voćne salate ili u čuvenom ginger ale, samo dodajte sodu i servirajte sa kriškom limete (ili kuglom sladoleda od vanile).

Na laganoj vatri pola sata kuvajte šolju oguljenog, izrendanog đ umbira, šolju vode i pola šolje meda (ili sirupa od agave). Procedite i ohladite u sterilisanoj tegli. Po otvaranju cuvajte u frižideru do 6 meseci.

Ukiseljeni đumbir

Još jedan dobar način da iskoristite đ umbir je da ga ukiselite. U Japanu se služi za osveženje ukusa izmeđ u različitih vrsta sušija, a može da se koristi kao kućni lek za otklanjanje mučnine.

U sterilisanoj tegli pomešajte 1/4 šolje sirćeta od braon pirinča, 2 kašike sirupa od agave ili meda, malo morske soli i dodajte parče cvekle koja će đ umbir obojiti u lepu roze boju. Đumbir oljuštite i isecite na što tanje listiće. Stavite ga u teglu, poklopite i čuvajte u frižideru do dve nedelje.

Mleveni đumbir

Mleveni đ umbir je dobra zamena kad nemate svež pri ruci. Umešajte ga u toplu čokoladu, presni čokoladni mus, koristite u marinadi za tofu ili ribu ili pospite po orašastim plodovima zajedno sa cimetom i pecite u rerni.

Jelena Belgrave, chef makrobiotike i zdravstveni savetnik, London, UK, tresnjeitricikli@gmail.com i www.tresnjeitricikli.blogspot.co.uk