Portal "Sensa" je 25. 11. 2017. godine objavio tekst koji je sadržao netačne tvrdnje, koje ovom prilikom ispravljamo. U tekstu "Reishi pečurka poznata kao gljiva besmrtnosti: kako Ganoderma lucidum deluje na organizam" bilo je navedeno da "reishi gljiva (pečurka), poznata i kao Ganoderma lucidum ili Ling Zhi, može da popravi imunitet, te da utiče na lečenje mnogih teških bolesti zbog čega se smatra i gljivom besmrtnosti", te da je "kod pacijenata koji boluju od raka, kod kojih klasična medicinska sredstav nisu dala rezultate, primećeno je da tretman reishi gljivama kombinovano sa vitaminom C daje izuzetne rezultate".

Takođe, navedeno je da je pomenuta gljiva "efikasna u snižavanju krvnog pritiska i nivoa holesterola", "da smanjuje simptome sezonskih alergija", te "da poboljšava funkcije jetre".

Međutim, sve pomenute tvrdnje nemaju nikakvu potporu u nauci.

Analiza fektčekera došla je do sledećih zaključaka:

Američka agencija za hranu i lekove (FDA) upozorila je jednu od kompanija koje proizvode reiši pečurku pod nazivom GANODERMA, jer je proizvođač tvrdio da je lek za mnoge različite bolesti poput visokog krvnog pritiska, dijabetesa, raka i drugih bolesti.

Pored navedenog, filipinska Uprava za hranu i lekove upozorila je građane da ne kupuju proizvod koji sadrži GANODERMA reishi pečurku, jer proizvod sadrži mnogo lažnih tvrdnji.

Zbog toga se proizvodi koji sadrže prah pečurke reishi ne smatraju bezbednim zbog ovih upozorenja.

Na veb-sajtu Medline Plus američke Nacionalne medicinske biblioteke navodi se da ne postoje naučni dokazi koji podržavaju upotrebu reiši pečuraka u lečenju dijabetesa, raka, Alchajmerove bolesti i drugih bolesti.

Čak je upozorio da ga ne uzimaju dijabetičari i pacijenti sa visokim krvnim pritiskom jer može izazvati značajno smanjenje krvnog pritiska i šećera u krvi kod ovih pacijenata zbog interakcije sa drugim lekovima.

Sajt je potvrdio da oralno uzimanje reiši pečuraka ne smanjuje procenat masti kod pacijenata sa dijabetesom ili bolestima visokog holesterola.

On je istakao i da postoji interesovanje da se ova gljiva koristi i za niz drugih stanja, ali nema dovoljno pouzdanih informacija da bi se utvrdilo da li je korisna ili ne. Prethodna studija je sprovedena kako bi se utvrdilo da li reiši pečurka utiče na krvni pritisak ili ne, a studija je zaključila da nema razlike između nje i placeba u lečenju visokog krvnog pritiska. Što znači da nema uticaja na nivo pritiska.

Što se tiče njegove uloge u lečenju mnogih karcinoma, prema američkoj Upravi za hranu i lekove, proizvodi koji tvrde da leče rak su samo prevara, a FDA apeluje na potrošače da se drže dalje od ovih potencijalno nesigurnih i neproverenih proizvoda i da uvek razgovaraju o mogućnostima lečenja raka sa svojim negovateljem.

Uprava je istakla da je jedan od znakova upozorenja lažnih proizvoda upotreba nekih izraza od strane njihovih promotera, kao što je da leče sve vrste raka ili leče različite vrste bolesti.

Američko udruženje za borbu protiv raka naglasilo je da ne postoji jedinstven tretman za sve vrste karcinoma, te da dostupni tretmani variraju u zavisnosti od vrste raka, stadijuma u kojem je otkriven i drugih faktora.

Centar za lečenje raka MD Anderson takođe je potvrdio da ne postoji vrsta hrane koja može da izleči rak, ili da smanji incidencu na nulu, što je potvrdilo i Kanadsko udruženje za rak. British Medical Journal je ukazao da odlaganje početka lečenja raka povećava stopu smrtnosti.

Centar za rak Memorial Sloan Kettering objavio je članak o reishi pečurki u kojoj je istakao da ona ima mnogo neželjenih efekata kao što su toksičnost jetre, nesanica, mučnina i dijareja, pored interakcije sa nekim drugim lekovima kao što su agensi protiv agregacije trombocita i hemoterapije. Konzumiranje reishi pečurke takođe može izazvati alergije kod nekih ljudi, koje se mogu pojaviti u vidu suvih usta, grla i nosa, svraba, osipa na koži, vrtoglavice, mučnine i uznemiravanja stomaka iz nepoznatih izvora bez konsultacije sa lekarom.

Izvinjavamo se čitaocima zbog prenošenja vesti koje su ocenjene kao pseudonauka.