Svaka 2-3 sata nešto pojedete ili prezalogajite?

Bojite se da u protivnom ne biste imali dovoljno energije za sve svoje dnevne obaveze?

Znate li da to zapravo iscrpljuje vaš organizam i čini ga podložnijim bolestima?

Uzimanjem obroka ili zalogaja svakih nekoliko sati samo dodatno opterećujete svoj probavni sistem i zbog toga vaš organizam nema dovoljno energije za reparaciju, odnosno obnovu ćelija i tkiva.

Vaš je organizam zaslužio predah od hrane, zato mu priuštite – povremenipost!

Šta je to povremeni post?

Povremeni post (engl. intermittent fasting) označava preskakanje pojedinih obroka ili odricanje od hrane u određenim periodima dana, obično tokom 8, 16 ili 24 sata.

Dobra je vest ta da ne morate čak ni biti ceo dan bez hrane da biste uživali u fantastičnim dobrobitima posta.

Post je jednostavan način da izgubite suvišne kilograme i da se osećate puno bolje u svojoj koži, a sve to bez prevelikih odricanja.

Iako je post odnedavno opet jako popularan, on zapravo nije nikakva novost – praktikovali su ga ljudi od pamtiveka, znajući za njegova lekovita svojstva.

Neki od zagovornika i praktikanata povremenog posta su i slavni glumci, poput Hugha Jackmana i Chrisa Hemswortha, koji su ovu metodu poslednjih godina učinili planetarno popularnom.

Šta se događa u vašem telu tokom posta?

Tokom posta vaše se telo i probavni sustav odmaraju, a sva energija koja bi inače bila potrošena na probavljanje hrane sada je usmerena na obnovu ćelija i proces regeneracije i ozdravljenja.

Kaže se da tokom posta telo „jede samo sebe“, što se stručno zove autofagija. Radi se o normalnom procesu kojim telo obnavlja vlastite ćelije.

Kako bi vaš povremeni post bio najdelotvorniji, tokom ostalih dana unosite kvalitetne nutrijente, zdrave masnoće i biljne proteine te izbacite šećer i rafinisane ugljene hidrate koji brzo podižu energije (ali je i jednako brzo spuštaju).

Najčešće vrste povremenog posta

Post 16/8: ovaj post, koji se naziva i 16-satni post ili „vremenski ograničeno jedenje“, odličan je za početnike. Tokom 8 sati u danu možete uzimati obroke, a ostalih 16 sati ništa ne jedete. Na primer, možete odabrati da sve obroke uzmete između 8 i 16 sati, a posle toga ne jedete.

Post 24: ovo je celodnevni post koji znači da se hrana jednom ili dva puta sedmično ne uzima po ceo dan, odnosno svih 24 sata. Dani posta ovde se izmjenjuju sa danima kada imate normalne obroke.

Post 5:2: ovo je post koji uključuje pet dana normalne ishrane i dva dana unosa samo 500-600 kalorija.

Važno je znati da u periodu posta možete piti tečnost, i to preporučuje se konzumira samo vodu.

Dobrobiti povremenog posta

1. Topi masne naslage i pomaže izgradnji mišića

Povremeni post ubrzava sagorevanje kalorija, i to tako da podstiče vaš organizam da koristi masne zalihe kao svoje pogonsko gorivo. Na taj način brže i delotvornije gubite kilograme.

U periodima kada jedete, vaš organizam troši glukozu kao svoj primarni izvor energije, a ostatak pohranjuje u obliku glikogena u jetri i mišićima.

Kada ne jedete, odnosno kada postite, svom telu ne dajete glukozu, pa ono počinje trošiti zalihe glikogena.

Kada se potroši glikogen, telo traži novo gorivo, a to su – masne ćelije.

Zahvaljujući tome gubite kilograme i topi se masno salo oko stomaka.

Istraživanja su pokazala da se uz post 16/8 masne naslage znatno smanjuju, a istovremeno se zadržava mišićna masa i snaga i izdržljivost.

Napomena: naravno, da biste smršali, ostale dane dok ne postite ne biste se trebali pretrpavati hranom, nego jesti umereno i – zdravo!

2. Smanjuje upalne procese i štiti od srčanih bolesti

Studije su pokazale da se prakticiranjem povremenog posta smanjuju upalni procesi u organizmu.

Samim time smanjuje se i rizik od degenerativnih i hroničnih oboljenja, poput dijabetesa, raka, gojaznosti i koronarnih bolesti.

3. Štiti zdravlje mozga i daje mentalnu jasnoću

Povremeni post smanjuje rizik od Alchajmerove bolesti, čak i pomlađuje ćelije u mozgu.

Daje i mentalnu jasnoću, o čemu svedoče svi oni koji ga provode.

Ako provodite povremeni post, a onda svoj organizam opskrbljujete važnim nutrijentima te zdravim masnoćama i proteinima, imaćete izoštren fokus i vaš će mozak biti u izvrsnoj funkciji.

Ostale dobrobiti posta:

reguliše nivo šećera u krvi
smanjuje osećaj gladi
snižava krvni pritisak
produžuje životni vek (povećava vitalnost)
štedi vreme i novac

Izvor: Alternativa za vas