Koliko god pokušavamo da rešimo neki problem vezan za uspostavljanje hormonalnog balansa, ponekad je izuzetno teško doći do povoljnog ishoda bez obzira na broj popijenih lekova ili poseta endokrinologu. Kao što se vrlo često dešava u životu, rešenje je tu negde, blizu, na dohvat ruke, i jednostavnije je nego što smo ikada mogli da zamislimo.

Aviva Gabrijela Štajner, utemeljivač jedinstvene Aviva metode, čitavog života bila je fizički aktivna, roditelji su joj bili vrhunski sportisti u Mađarskoj pre II svetskog rata. Njeno detinjstvo je obeležila i teška bolest koju su njeni roditelji odbijali da leče konvencionalnim metodama, već su insistirali na tome da se aktivira radeći gimnastiku i plivajući. Misteriozna bolest se povukla, a ovo iskustvo će obeležiti život Avive Gabrijele Štajner. Kasnije, tokom života, usmeravala se i profesionalno ka sportu i gimnastici. Radeći sa grupom žena, želela je da osmisli vežbe za zagrevanje koje bi bile efikasne a opet ne prezahtevne. Rezultati su bili iznenađujući i to je bio začetak Aviva metode koju je sada priznala Svetska zdravstvena organizacija i predstavlja rešenje za kojim ste možda godinama tragali.

Jedina licencirana instruktorka Aviva metode kod nas je Natalija Trkulja i u razgovoru sa njom saznali smo zašto je ova metoda tako specifična i delotvorna, i koja su njena iskustva.

Natalija je za Aviva metod saznala pokušavajući da na prirodan način reši problem koji ju je mučio. "Za Aviva metodu sam saznala dok sam tražila rešenje problema vezanih za hormonalni disbalans i probleme sa mesečnim ciklusom. Potražila sam savet lekara i u više navrata dobila terapiju (veštačke hormone), koja je dovela do poboljšanja, ali su se tegobe stalno vraćale. Želela sam trajnije rešenje, i to na prirodan način, jer sam teško podnosila veštačke hormone. Srećan splet okolnosti (ako za nečim istrajno tragaš, pojaviće se) me je doveo u kontakt sa ovom nesvakidašnjom metodom, čiji je pokrovitelj Aviva fondacija sa sedištem u Izraelu. Odmah mi je privukla pažnju, jer sam sportski tip i uvek sam se bavila nekim vidom rekreacije. Sa nestrpljenjem sam iščekivala priručnik, i odmah krenula u primenu vežbi i već nakon mesec dana imala sam značajno poboljšanje, a nakon tri meseca, potpuni prestanak tegoba. Nastavila sam sa vežbama i rezultati su bili sve bolji. Otišla sam na kontrolu i rezultati su bili zadovoljavajući."

Nakon ovog početnog uspeha, Natalija je krenula da istražuje i saznaje dalje. Održavajući kontakt sa Aviva fondacijom, dobila je ponudu da se obuči za licencu za Aviva trenera. Tako je Natalija 2010. godine i postala prvi licencirani instruktor ove metode u Srbiji. "Po povratku iz Budimpešte počela sam da popularišem Aviva metod prvo među svojim prijateljicama. Zatim je usledio internet sajt i interesovanje za vežbe i sve više pozitivnih iskustava vežbača. U saradnji sa Life centrom pokrenuli smo redovne časove vežbi koje su u kratkom roku postale veoma posećene. Sada se sve više dama upoznaje sa ovim korisnim programom i uzima aktivno učešće u brizi za svoje zdravlje, osećaju se odlično, tegobe popuštaju, i kao najprijatniju moguću nuspojavu dobijaju zategnuto telo."

Natalija nam objašnjava dalje osnovne principe Aviva metode i zašto je ovaj sistem vežbi toliko efikasan: "U svojoj knjizi Prirodni lekoviti faktor u ginekologiji, dr Nina Risim objašnjava suštinu, odnosno šta se događa kada praktikujete vežbe ove metode. Serija vežbi, piše ona, povećava protok krvi oko jajnika i oni se bolje 'hrane', te zbog toga bolje rade. Povećan protok krvi otklanja 'zagušenja', a materica dobija masažu. Niz ritmičkih pokreta omogućava da u skladu sa optimalnim ciklusom od 28 dana, podešavate svoj mesečni ciklus i vreme trajanja menstrualnog krvarenja.

PageBreak

Uticaj metode

Vežbe Aviva metode, uz ubrzan protok krvi kroz karlično područje, poboljšavaju hormonsku interakciju između reproduktivnog sistema i mozga (hipotalamusa). Takođe, stimulišu i hormonalni sistem koji je iz nekog razloga 'uspavan' da započne sa radom, a bez upotrebe sintetičkih hormona koji mogu da poremete hormonalni balans u budućnosti. Princip dejstva vežbi Aviva sistema je intenzivno ponavljanje istog pokreta, uz povremena protresanja i istezanja mišića karlične regije. Vežbe utiču na organizam na sledeće načine: stimulišu rad reproduktivnih organa, intenziviraju cirkulaciju krvi u maloj karlici, izazivaju toplotu u oblasti reproduktivnih organa."

Vežbe deluju na organizam sa tri aspekta:

Mehanički aspekt - Intenzivni protok krvi "oživljava" malu karlicu, širi krvne sudove i sužene oblasti, otpušta blokade. Priraslice, fibroidi i ciste se umanjuju i povlače. Pokreti blagom "masažom" stimulišu jajnike, utiču na njihov pravilan rad i jačaju matericu.

Hormonalni aspekt - Intenzivni protok krvi kroz jajnike podstiče lučenje hormona, čime se uspostavlja hormonalna ravnoteža u odnosu na aktivnost hipofize, snižavaju se visoke vrednosti hormona FSH. Postignuti hormonalni balans dalje radi na ublažavanju pojava koje nastaju zbog hormonalne neravnoteže, kao što su sindrom policističnih jajnika (PCOS) i endometrioza.

Mentalni aspekt - Kada preuzmete odgovornost za svoje zdravlje, ojačaćete mentalnu snagu i bićete sposobniji da se nosite sa raznim životnim situacijama. Aktiviranje duhovne snage odmah poboljšava i vaše fizičko zdravlje.

Natalija nam objašnjava da se vežbe fokusiraju na povećanje cirkulacije u oblasti male karlice (tkiva su snabdevena kiseonikom, hormonima, hranljivim supstancama) - nakon njihovog praktikovanja u narednih 36 sati dolazi do povratne reakcije organizma u vidu revitalizacije organa male karlice i poboljšanog lučenja hormona jajnika. Vežbe Aviva metode pogoduju svima, zdravim osobama, kao i svakome ko prirodnim putem želi da reši tegobe mesečnog ciklusa i povrati zdravlje reproduktivnih organa; za devojke, kao i dame u postmenopauzi.

Natalija posebno ističe njihovu ulogu u povećanju plodnosti. Sistematičnim vežbanjem se mogu rešiti ili značajno ublažiti faktori koji uzrokuju smanjenu plodnost, uz to vežbajući po ovom metodu dajete podršku i veštačkoj oplodnji, u smislu povećanja njene uspešnosti, jer vežbe jačaju matericu i uređuju hormonalni sistem. Veoma je važno istaći, da su vežbe koncipirane tako da uz minimalnan napor daju maksimalne rezultate! Optimalno trajanje vežbi je pola sata, preporučena učestalost izvođenja dva puta nedeljno i vežbanje ne zahteva prethodnu kondicionu pripremljenost.

PageBreak

Važnost hormonalne ravnoteže

Koliko je važan hormonalni balans u svakodnevnom životu postane nam jasno tek kada se ravnoteža u našem telu poremeti. "Još od davnina je dokazano da zdravlje žene u mnogome zavisi od nivoa i sinhronizovanog delovanja polnih (i drugih) hormona u organizmu. Što se više smanjuje nivo i narušava balans hormona, sve se više javljaju teškoće, poremećaji i oboljenja. Ključni događaj u mesečnom ciklusu jeste ovulacija.

Stres, loša ishrana i fizička neaktivnost mogu da poremete ovulaciju. Mnoge žene povremeno (ili češće) ne ovuliraju tokom mesečnog ciklusa usled hormonalne neravnoteže i neprskanja folikula. Bez ovulacije, ne stvara se žuto telo, koje luči hormon progesteron. Zbog nedostatka ovog hormona, narušava se prirodna ravnoteža estrogena i progesterona, što povlači za sobom čitav niz problema: neplodnost, hronični umor, talase vrućine, nesanicu, neredovne menstruacije, urogenitalne infekcije, dobijanje na težini, žudnju za slatkišima, usporeni rad metabolizma, glavobolje i migrene, promene raspoloženja, iritabilnost, depresiju, vrtoglavicu, lošu koncentraciju, smanjen libido, palpitacije (preskakanje srca), policistične jajnike, ciste, miome..."

Prema Natalijinim rečima, redovnim vežbanjem otklanjate napetost, koja jeste psihičkog porekla, ali se njeno delovanje ispoljava na fizičkom planu, zbog čega trpi ceo hormonalni sistem, dolazi do poremećaja mesečnog ciklusa, a reflektuje se i na druge žlezdane sisteme (štitna žlezda) i organe - dakle na celokupno zdravlje.

Vežbe Aviva metode su veoma prijatne za izvođenje; pod uticajem ritmičkih pokreta napetost prestaje i osećate se prijatno. Usled izvanredne cirkulacije zagreva se cela abdominalna zona, čija toplina umiruje i daje osećaj lakoće. "Koncentrisanjem energije u reproduktivne organe i prestankom napetosti, otvara se put ka uspostavljanju hormonalnog balansa, revitalizacije reproduktivnih organa i prijatnijeg samoosećaja. Rad u grupi dodatno povećava efikasnost vežbi, a svi učesnici imaju isti cilj - zdravlje i vitalnost", ističe ginekolog dr Milutin Komadina, jedan od recenzenata budućeg priručnika Natalije Trkulje Aviva za hormonalni balans i plodnost.