Koprivaje lekovita biljka koja se u prirodnoj medicini koristi vekovima, a njen koren ima posebno blagotvornodejstvo.
Kopriva je prirodni izvor antioksidanata, a deluje i kao blagi analgetik kod bolova. Od minerala sadrži gvožđe, kalcijum, magnezijum, flavonide, a od vitamina D, K, C i vitamin A.
Najčešće se u lekovite svrhe koristi list koprive, ali ne smemo zanemariti ni koren ove čudesne biljke koju nam je priroda podarila.
Koren korpive deluje kaodiuretik i kao astrigent. Pozitivno utiče na polne hormone, pa se preporučuje kao dodatna prirodna terapija kod uvećane prostate kod muškaraca, a žene koren koprive koriste za regulisanje negativnih posledica policističnih jajnika.
Deluje kao prirodni diuretik, a koristan je i za lečenje urinarnih infekcija, kao i za ublažavanje bolova kod artritisa. Nekada se u narodnoj medicini koren koprive kuvao i previjao u vidu obloge za smanjenje bolova u zglobovima.
Tečnost od skuvanog lista i korena koprive ima efekta i u službi lepote i preporučuje se osobama koje imaju retku i tanku kosu, kao i problema sa opadanjem kose. Sa ovom tečnošću treba ispirati kosu svaki put posle uobičajenog pranja kose.
Koren koprive se najčešće koristi u prahu, u vidu ekstrakta, kao tinktura (rastvoren u alkoholnom piću), ali se od njega može spremati i zdrav čaj.
Čaj se preporučuje za održavanje zdravlja urinarnih puteva, kod povišenog šećera i holesterola u krvi, kod problema sa prostatom, za regulisanje visokog pritiska, čišćenje i očuvanje zdravlja krvnih sudova i smirivanje upala.
Recept za čaj od korena koprive
Jednu kašiku usitnjenog korena koprive prelijte sa 250 ml hladne vode i zagrejte do ključanja. Kada proljuča, sklonite čaj sa vatre i ostavite da odstoji 10 minuta. Procedite i uživajte u napitku. Za lepši ukus možete čaj zasladiti sa malo meda.
Preporučuje se da pijete dve šolje dnevno.
Napomena: Pre upotrebe prirodnih lekova konsultujte se sa svojim lekarom.
Izvor: Lovesensa
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.