Grčko seme ili piskavicu izvorno nalazimo u mediteranskom regionu, a danas se gaji svuda, od Kine do zapadne Evrope. Iako je tehnički mahunarka, grčko seme vekovima ima važnu kulinarsku i medicinsku ulogu. Bogato je vitaminima i mineralima, a s obzirom na to da je ovo biljka mahunarka, ima veliki procenat proteina.

Prema knjizi "Joga bilja", u ajurvedi je ovo seme poznato kao dobra biljna hrana za telesnu slabost i rekonvalescenciju, posebno kod respiratornih, nervnih i reproduktivnih sistema. Današnji travari ga preporučuju kao zamenu za sintetičke hormonske tera­pije, jer je bogat fitoestrogenima, ali nije pogodan za pacijente koji boluju od hormonski osetljivog kance­ra.

Superseme bogato magnezijumom: kinoa...

Piskavica između ostalog ima i stimulativna svojstva na matericu, pa se uz preporuku stručnjaka koristi za prirodnu indukciju porođaja, ali iz istog razloga nije pogodan za trudnice. Sa druge strane ovaj začin je dobar za laktaciju, već vekovima se u Indiji ženama posle porođaja daje kaša koja stimuliše proizvodnju majčinog mleka - pravi se od šolje pirinča, kašičice grčkog semena i oko osam šolja vode, kuva se oko sat vremena i začini slatkim ili slanim sastojcima, po ukusu.

Skorašnja istraživanja su pokazala da grčko seme može da utiče na smanjenje šećera u krvi i lošeg holesterola, a doktori ajurvede ga nekim pacijentima prepisuju za kontrolu dijabetesa. Začin je dobar i za masnu jetru, povećanje apetita i kod upala procesa disajnih puteva. Dobar je i u spoljašnjoj upotrebi za kožne probleme kao što su rane i čirevi koji teško zarastaju, kada se nanosi u vidu paste. Redovnom konzumacijom se menjaju vaš zadah i miris tela, a neki kažu da podseća na javorov sirup.

Semenke za svaki dan...

U kuhinji možemo da ga koristimo kao začin u jelima, da napravimo klice od celog semena ili da pustimo da biljka izraste i kuvamo je sa listovima (ili ih upotrebimo u salatama). Klice imaju i medicinska svojstva i mogu da pomognu kod lošeg varenja, jetre koja slabije radi, gubitka kilaže i kod problema sa proizvodnjom i pokretljivošću sperme. Ovi mali izdanci imaju blag ukus začina i jedna kašika je sasvim dovoljna da vaše salate i sendviče učini zanimljivijim. Možete da ih dodate u već kuvana jela sa krompirom i drugim krtolastim povrćem, u "stir fry" kombinacije ili da ih iscedite uz voće i povrće u svežim sokovima.

A kad je mleveni začin možete: u receptima sveži ili sušeni listovi grčkog semena mogu da zamene kari lišće. Ja volim da dodam mleveni začin u fermentiranu smesu za indijske palačinke, takozvane dosa i da ih punim začinjenim kuvanim krompirom, graškom i lukom.

Za doručak ga dodajte u kajganu sa spanaćem, a za ručak u pirinač ili smesu od povrća kada punite paprike začin se koristi i u slatkišima, preporučujem palestinski kolač helba sa semolinom i maslinovim uljem.

Čaj i poslastica za laktaciju

Pomešajte po kašičicu grčkog semena i semena komorača i kuvajte sa četiri šolje vode. Ostavite pet minuta, procedite i zasladite po ukusu. Pijte tokom dana.

Kao i u poznatom Weleda čaju za laktaciju, ovoj mešavini možete da dodate malo svežeg matičnjaka i seme anisa. Druga opcija je da napravite poslasticu koja će novim mamama doneti mnogo dobrobiti.

Napravite sami alvu od pečenog susama, meda, prečišćenog putera i mlevenog grčkog semena.