Tokom konzumiranja lubenice većina ljudi odstranjuje i baca semenke. Oni koji to ne rade u jednom delu pomažu svojoj probavi, ali to je nije sve. Same semenke prilikom prolaska kroz probavni trakt ostaju netaknute i samo pomažu mehanički boljoj probavi, ali većina njihovih korisnih sastojaka ostaje neiskorišćena.

Da bi iskoristili sva lekovita svojstva, semenke je potrebno kuhati, samljeti ili ispeći kako bismo došli do dragocenog sadržaja. Semenke lubenice sadrže dijetetska vlakna neophodna za normalan rad probavnog trakta, pomažu u slučaju pojave crevnih parazita, kao i u lečenju obolelih od žutice i upala u organizmu. Semenke lubenice sadrže supstancu citrulin koja deluje kao antioksidans, pospešuje širenje krvnih žila te povoljno deluju u slučaju arteroskleroze, hipertenzije, angine pectoris i erektilne disfunkcije kod muškaraca.

Salata od lubenice, feta sira i crnog bibera za brži metabolizam...

Edgar Cajce je početkom dvadesetog veka napisao da su koštice lubenice zdravi sastojak koji je posebno upotrebljiv za lečenje bubrega i mokraćnih tegoba. Prema Cayecu korištenje čaja od svežih koštica lubenice je sjajan diuretik i preporučuje se za uklanjanje kamenčića i pesaka u bubrezima, te čišćenje mokraćnog kanala, bubrega i mokraćnih kanala.

Preporučuije se sledeći recept:

Koristi se 4 kašike isključivo svežih koštica lubenice koje se izdrobe ili iseckaju mlinom te kuvaju 15 minuta u dve litre vode.

Ovu količinu potrebno je rasporediti i popiti tokom dva dana a treći dan se pravi pauza. Proces se tako nastavlja nekoliko sedmica u istim intervalima dva dana korišćenja s jednim danom pauze.

PageBreak

Lekovita svojstva lubenice

Jedan od najboljih lekova za tretiranje bakterije ešerihije koli u urinarnom traktu, tretiranje i prevenciju parazita u crevima predstavlja voda napravljena od koštica lubenice.

Potrebno vam je 30 - 40 koštica lubenice svežih ili osušenih. Pre nego ih primenite potrebno ih je iseckati, zdrobiti ili istucati. Ova količina stavi se u litru vode i kuva se desetak minuta. Kada sa ohladi, tekućina se može držati u frižideru i trebalo bi da se pije svaki dan. Možete je mešati sa sokom ili nekim drugim ukusom ako vam je tako lakše.

Tekućina u količini od najmanje jedne litre na dan potrebno je piti od nekoliko nedelja do nekoliko meseci sve dok bakterija potpuno ne isčezne. Recept je pogodan kako i za decu tako i za odrasle. Tokom leta pripremite i nakupite dovoljnu količinu semenki kako bi ih imali raspoložive za dugotrajno korišćenje u toku vremena kada lubenice nisu dostupne.

Koštice lubenice preporučuju se i za jačanje srca kao i mišićne strukture u telu. Korištenje koštica bilo u obliku čaja ili grickalica preporučuje se i za jačanje pamćenja i koncentraciju, te za sjaj zategnutost i lepotu kože. Semenke lubenice odlično su sredstvo kao i sama lubenica za jačanje libida i potencije kod muškaraca. Čaj od semenki preporučuje se i dijabetičarima kao efikasno sredstvo za tretiranje dijabetesa tipa 2.

Zabavite se voćnim testom: šta omiljeno voće govori o vama...

Koštice lubenice možete iskoristiti i kao slanu i ukusnu zdravu grickalicu, slično kao i koštice bundeve. Potrebno je oprati isključivo crne semenke, razastrijeti ih na papir ili neku površinu i osušiti na zraku ili suncu potpuno. Nakon toga koštice pečete u tavi na srednjoj temparaturi 20-25 minuta. Nemojte koristiti previsoke temperature kako bi se sačuvali korisni sastojci u košticama.

U 2 dcl vode razmutite kašiku (za supu) soli i ovom vodom povremeno pospite manjim količinama semenke dok se peku. Voda će ispariti a so će se zadržati na semenkama. Semenke su jako ukusne i zadržavaju najveći deo korisnih sastojaka ovakvom upotrebom. Koštice lubenice sjajan su izvor magnezija, gvožđa, vitamina A, B, C, antioksidansa, kalcija, potazija, mangana, niacina, te poluzasićenih i monozasićenih zdravih masnoća.

Izvor: Oaza znanja