"Forest Selfness" je novi trend zelenog turizma koji se obraća umu kao najvažnijem delu našeg bića. On podrazumeva fizičku aktivnost, opuštanje, detoks, brojne metode samoizlečenja i unapređenja sopstvenih predstava o sebi. Nasuprot trenutnim zadovoljstvima, ovaj metod nam nudi dugotrajne efekte odmora i zadovoljenje najdubljih potreba našeg bića.

Proces odmora i oporavka u ovom konceptu odvija se u najzdravijoj mogućoj sredini - prirodi - i koristi terapeutska svojstva njenih umirujućih boja, zvukova i svežeg vazduha. "Forest selfness" je autentičan projekat slovenačke lokalne turističke organizacije Laufar Cerkno. Ovaj inovativni program nastao u šumama Cerkna nastao s ciljem da nas upozna i uputi na prirodne lepote i lokalne proizvode, predstavlja novi zeleni talas turizma Slovenije. Pojekat je nagrađen priznanjem Snovalec kao najinovativnija turistička ideja 2014. godine.

Drveće leči i daje pozitivnu energiju: pronađite svoje po horoskopskom znaku i saznajte zašto treba da ih grlimo

Da li ste ikada posetili zelene doline, beskrajne šumske prostore, sunčane planinske platoe i njihove vidike od kojih zastaje dah?

U Sloveniji, u kojoj se posebna pažnja poklanja razvijanju ovog turizma, okruženje je puno prirodnih lepota,magičnih vodopada i potočića koji oslikavaju smaragdnu boju šuma koje ih okružuju. Biseri prirode, raznolikost pejzaža i oblast čijih 70 odsto čini šuma otvaraju put kojim zeleni turizam treba da se razvija. Izvor Zaganjalka privlači pažnju zbog prelepog i zanimljivog fenomena promene vodotoka. Raznolikost pejzaža uočljiva je i u Porežinu, najvišem vrhu Cerkljanske regije, ali se tu mogu naći i mnoge druge prirodne atrakcije.

PageBreak

Novi koncept za povratak prirodi: "forest selfness"
Nikola Marinković novi-koncept-za-povratak-prirodi-forest-selfness_2

Osetite zagrljaj šume

Zamislite zujanje vetra u vrhovima drveća, radosno žuborenje potočića i umirujući poj ptica. Ta simfonija prirode uvešće vas u svet mira i opuštenosti. Beskrajna paleta zelenih nijansi raštrkanih po krajoliku umiriće um i čula. Okrepljujući šumski vazduh napuniće vam telo i pluća čistom energijom. Priroda vam nesebično nudi ove i mnoge druge darove. Vreme je da ih upotrebimo tokom nezaboravnog iskustva u srcu šume.

Priča za 60 sekundi: kuda vodi utabana staza

Ko prošeta šumom i potraži njene isceljujuće moći, naići će na različite vrste drveća koje će nesebično ponuditi svoju energiju. Slušaće umirujuće zvuke prirode dok odmara u ležaljkama između drveća. Sa ovog neobičnog šumskog putovanja ponesite meditativne vežbe i efektne tehnike za suočavanje sa svakodnevnim stresom i obavezama. Golim nogama šetajte stazama pošumljenim smrekom i pritiskati akupresurne tačke koje će razbuditi usporene energetske centre organizma.

Hrast, obožavano i voljeno drvo Starih Slovena širom evropskih prostora vekovima simbolizuje otpornost, čvrstinu, mušku, zaštitničku energiju i nesalomivost. Zbog visokog sadržaja tanina u njemu, hrastovina je gotovo večan materijal, na nju ništa ne utiče, trulež je ne osvaja. U Rimsko doba simbol Jupitera, vrhovnog boga izobilja i radosti, provukao se od davnih prehrišćanskih dana i do naših trpeza. Na Badnje veče unosi se u domove kao simbol mladoga, novorođenog boga koji stupa u naš dom i donosi mir, ljubav i blagostanje u naše porodice.

Fruškogorski biser iz Panonskog mora

Svaki rimski vojnik, kada bi spasao život nekom građaninu, nagrađivan je građanskim vencem (corona civica) od hrastovog lišća. Druidi (čije ime znači hrastovi ljudi) podizali su hramove i vršili obrede u dubini hrastovih šuma. „Po predanju naših predaka, Perun i Odin spavaju u hrastu, a Pe-Rune je na starokeltskom Prva Runa. Plodovi hrasta su simbol snage i moći Sunca. Žir hrasta se nosi kao amajlija za uspeh u poslu i kao zaštita", savet je Jelene Popović, vlasnice Ljubav-Vera-Nada koncepta i vrsnog poznavaoca kristala.

Izvor: Sensa