Menopauza izaziva tako intenzivne promene težine da skoro svaka druga žena (43%) na kraju dobije ozbiljne masne naslage tokom ove faze. Mnoge od njih počinju da broje kalorije, druge idu u teretanu – neki čak prelaze na HRT ili hormonsku terapiju zamene. Ali, kada je posredi mršavljenje u menopauzi, ovi napori obično ne vode nikuda.
Ali prema rečima stručnjaka, to nije zato što se žene ne trude dovoljno.
"Šta god da je za vas – znam koliko to može biti frustrirajuće i ograničavajuće“, kaže dr Eva Blum, doktorka ginekologije.
"Istraživači sa vodećih univerziteta, uključujući Harvard, povezali su kortizol sa nakupljanjem masti. Štaviše, nivo kortizola postepeno raste sa godinama, što otežava gubitak težine tokom i nakon menopauze. Zato sam odlučna da naučim žene kako tačno mogu prirodno da smanje kortizol", kaže dr Blum za healthinsider.news i naglašava da postoji jedna začkoljica – ako pokušate da popravite kortizol na pogrešan način, on zapravo može da poraste i da vas košta još više. Proverite zašto se gojimo kada smo pod stresom.
Kako vas goji kortizol
Ignorisanje kortizola nakon menopauze ne samo da vas čini gojaznim - već pokreće lančanu reakciju koju ne možete poništiti. Dr Blum objašnjava da je glavna uloga kortizola da pripremi vaše telo za percipirane pretnje.
"Jedan od načina na koji to radi jeste povećanje šećera u krvi.“
U teoriji, to je korisno – nalet energije za vaš mozak i mišiće u trenucima opasnosti. Zato je to od vitalnog značaja za prave situacije "borbe ili bekstva". Nažalost, današnji svakodnevni stres izaziva istu reakciju – čak i kada nema stvarne opasnosti. I nije u pitanju samo emocionalni stres – stvari poput nepravilne ishrane mogu da zbune vaš sistem i pokrenu istu kaskadu.
A koji je najveći problem? Kada se šećer proizveden u ovim situacijama ne koristi, lako se skladišti kao mast. Naravno, da bi se smanjio šećer u krvi, vaše telo oslobađa insulin. Ali kada se ova reakcija pokreće prečesto, telo postepeno gubi sposobnost da 'neutrališe' šećer u krvi. Tako skladištenje masti polako postaje nova norma u vašem telu.
I zato je ključno držati kortizol pod kontrolom.
Pored toga, kako kortizol ostaje visok, on postepeno remeti vašu hormonsku ravnotežu. Tada nastupaju pravi zdravstveni rizici – od dijabetesa do srčanih bolesti, čak i kognitivnog pada“, kaže dr Blum.
Šta je rešenje - a nisu dijete ni vežbanje
Razlog zašto standardni saveti za mršavljenje ne uspevaju kod žena u menopauzi ukazuje na pravo rešenje. Većina saveta za mršavljenje kreirana je za tela koja igraju po pravilima. Ali nakon menopauze, vaše telo to ne čini.
"Žene imaju znatno viši nivo kortizola nego muškarci – a menopauza to pogoršava“, kaže dr Blum.
To znači da vaše telo drugačije reaguje na stres, hranu, san i napor. Iste navike koje funkcionišu kod drugih mogu vam se obiti o glavu. Ekstremne dijete i pretreniranost samo podižu nivo kortizola - držeći vas zaglavljenim ili čak skladišteći više masti.
Hormonska terapija obećava ravnotežu, ali često propušta prave uzroke. Čak i skupe injekcije ciljaju simptome, a ne osnovni ciklus. Zato se toliko žena oseća zaglavljeno, čak i kada sve rade kako treba“, zaključuje dr Blum.
Kako da pritisnete prekidač i zaustavite kortizol
Nauka je jasna u vezi sa tim kako da se pritisne "prekidač kortizola“ – ali većina žena to i dalje propušta
"Verovatno ste već čuli za to, a možda ste čak i probali.“
A evo u čemu je stvar: kada se pogrešno uradi, može doći do još većeg povećanja kortizola. I tada se nedelje napretka brišu gotovo preko noći. Međutim, ako pratite pravi obrazac, postaje jednostavno:
Sve se svodi na vremenski ograničene pauze u jelu - dovoljno duge da se ohladi kortizol, dovoljno kratke da se izbegne nelagodnost. To se zove povremeni post. Ali ne ona verzija koju vidite na Jutjubu ili fitnes blogovima.
Govorimo o naučno potkrepljenom pristupu specifičnom za menopauzu. Zato je strateško vreme obroka, poznato i kao povremeni post, postalo vodeća metoda za otključavanje gubitka masti.
Kings koledž u Londonu, jedan od vodećih svetskih istraživačkih univerziteta, nedavno je ispitao pristup zasnovan na postu.
"Otkrili su da konstantno snižava nivo kortizola kod žena srednjih godina i to čini pouzdanije nego što se očekivalo.
Povremeni post se može uklopiti u vaš način života bez neželjenih efekata, promena načina života ili čak lekova. Ono što ovu vrstu posta čini drugačijom jeste koliko pouzdano funkcioniše – što su potvrdile višestruke nezavisne istraživačke institucije. U stvari, impresivno se dobro drži pored ekstremnijih pristupa poput izlaganja hladnoći ili hormonske terapije. I za razliku od tih metoda, povremenog posta je zapravo lako pridržavati se“, kaže dr Blum.
Ovo je glavna začkljica
Ali evo u čemu je začkoljica: tanka je linija između aktiviranja prekidača – i skoka kortizola.
"Povremeni post deluje, ali samo kada se primenjuje precizno, što su dokazali naučnici sa Medicinskog fakulteta Nacionalnog univerziteta u Seulu“, kaže dr Blum.
Čak i relativno male greške u vremenu ili unosu hrane mogu poništiti napredak. Ključ je uspostaviti pravi hormonski ritam, koji nije isti za sve. Zato praćenje opštih saveta često dovodi do neuspeha. U stvari, većina pokušaja propada jer nisu prilagođeni individualnim potrebama. Da biste to izbegli, uradite procenu - vaših navika, potrebe i rutine. Zatim lekar treba da vasm kreira plan baš za vas.
"Videla sam šta se dešava kada žene ovo ignorišu. Zato sam učinila da početak bude bolno lak. Takođe je iznenađujuće lako održavati ga“, nastavlja dr Blum.
"Samo pametan, personalizovan ritam: malo duže pauze između obroka i manje obroka dnevno. Videla sam žene kako gube 10, 20, čak i 50 kilograma – ne radeći više, već konačno radeći ono što funkcioniše. Ponekad ih čak moram zamoliti da uspore. Jer kada se kortizol i insulin poprave, telo se vraća u svoju prirodnu ravnotežu. Tada im kažem – možete prestati da postite i vratiti se svojim uobičajenim prehrambenim navikama", zajljučuje dr Blum.
BONUS VIDEO: