Osnivač analitičke psihologije je poznati švajcarski psihijatar Karl Gustav Jung, koji je svojim teorijama analitičke psihologije i dubokim poznavanjem ljudske prirode ostavio dubok trag u oblasti psihologije. Jung je bio plodan mislilac, a mkegov rad je pokrivao širok spektar tema, od religije do mitologije, alhemije i dubinske psihologije. 

Čuveni psihijatar studirao je medicinu u Bazelu, sa 25 godina postao je asistent svetski poznatog psihijatra Eugena Bleulera, sa 27 godina doktorirao, a sa 30 bio je docent na Univerzitetu u Cirihu. Tokom karijere Jung je razvio nekoliko koncepata koji su imali veliki uticaj na psihologiju i druge discipline. A ostavio je i mnogo testova ličnosti, koji se i danas koriste.

Ove Jungove izjave će vam pomoći da bolje razumete sebe, čak i svoje račne delove

1. Ne zadržavajte nekoga ko vas ostavi. Inače, neće doći onaj koji vam dođe.

Život je kao film u kom svako od nas igra svoju ulogu. Ponekad se u scenariju pojavljuju likovi koji postaju deo naše priče. Međutim, baš kao u filmovima, ne možemo uvek dugo zadržati likove. Ovde je važno shvatiti koga ne treba zadržavati kada odluči da ode. Poput zatvorenika koji drži rešetke kaveza, često želimo da zadržimo u životu one koji su već odlučili da odu. Ali da li je vredno truda da ga zadržite? Onaj ko odluči da ode ustupiće mesto onome ko je spreman da dođe. 

2. Vaša vizija će postati jasna tek kada pogledate u svoje srce. Onaj ko gleda spolja vidi samo snove, onaj ko gleda unutra se budi.

Istinska jasnoća i razumevanje nečijih ciljeva i svrhe dolazi kada se pogleda unutra i kada na njega ne utiču isključivo spoljni faktori.

3. Najteži teret koji leži na plećima dece jeste neproživljeni život njihovih roditelja.

Neostvareni snovi, želje ili neostvareni potencijal roditelja mogu imati dubok uticaj na njihovu decu. Roditelji su vrlo često u detinjstvu sanjali da postanu muzičari, lekari ili pevači, ali nisu uspeli, pa šalju decu na solo pevanje, da sviraju gitaru ili teraju dete da ide u medicinsku školu. I stavljaju toliku odgovornost i krivicu na decu govoreći im koliko truda ulažu u njiih, pa deca imaju ogroman osećaj odgovornosti ili obavezu da ispune neispunjene težnje svojih roditelja, čak iako se to protivi njihovim sopstvenim željama.

4. Usamljenost nije odsustvo ljudi oko vas, već nemogućnost da razgovarate sa ljudima o onome što vam se čini važnim, ili to što su vaši stavovi neprihvatljivi drugima.

Prava usamljenost nastaje kada niste u mogućnosti da podelite sa drugima ono što vam je važno, ili kada drugi ne prihvataju vaše stavove.

5. Ne tražite nedostatke u kući čija su vam se otvorila vrata...

Kada vam neko otvori svoj dom ili svoje srce, nema potrebe da tražite mane. Umesto toga, treba da razvijete zahvalnost i uvažavanje za dobrodošlicu.

6. Depresija je kao dama u crnom. Ako dođe, nemojte je oterati, nego je pozovite za sto u goste, i poslušajte šta namerava da kaže.

7. Samo zato što ste nadarena osoba ne znači da ste išta primili. To znači da imate šta da date.

Imati sposobnosti ili talente jeste sposobnost da doprinesete svetu i delite koristi sa drugima, da koristite svoje darove u korist drugih, a ne da ih sakrivate.

8. Zdrava osoba ne maltretira druge. Onaj ko trpi muku postaje mučitelj.

Unutrašnja stabilnost, sreća i samopouzdanje stvaraju u čoveku poštovanje prema drugima i odsustvo potrebe da nekoga povredi. S druge strane, neko ko je pretrpeo bol ili se suočio sa teškim trenucima u životu može izraziti svoj bol povređujući druge.

9. Osuda ne oslobađa, ona tlači.

BONUS VIDEO:

MONDO/Uroš Arsić Najbolja i najgora stvar posle razvoda raskida