Mnogi parovi često prekidaju vezu zbog problema sa komunikacijom. Ne znaju na pravi način da izraze svoje emocije, misli i da objasne svoje ponašanje. Osim leptirića i strasti, veoma je bitno da se izgradi čvrst, temeljan i dubok odnos koji je funkcionalan, a to se jedino može izvesti iskrenim razgovorom.

Stavljanje problema pod tepih i ćutati o problemima nikuda ne vodi. Nažalost, ljudi se plaše da se suoče sa realnošću. Ovo su 4 znaka koja ukazuju da vam je veza urušena.

1.  Izjava "Ja nikad ništa ne radim?"

Dešava se da partneri koji dugo žive zajedno upadnu u neki vid monotonije iz koje se rađa nezadovoljstvo. I onda kreću napadačke, ironične izjave, pune optužbi. Kada partner uvek napada, kritikuje i prigovara, bilo pasivno-agresivno ili direktno, druga strana kreće da poništava argumente i tako dolazi do ekstremnih svađa koje kulminiraju.

Osoba koja pokreće svađu je usamljena i tužna, a osoba koja je napadnuta misli da je sve što radi pogrešno. Oba partnera se osećaju ogorčeno i nezadovoljno. Uzrok tome rupa u komunikaciji i manjak empatije.

2. Uvrede u vidu rečenice "ni u čemu nisi dobar/a"

U ovom gorkom duelu, partneri se međusobno razdiru dok se ne dovedu do samog emotivnog uništenja. Umesto da se razvedu, ostaju zajedno čineći život jedno drugom mizernim.

Primer: "Ti si patetičan, znaš"

Možda sam neraspložen zato što sam se oženio ženom poput tebe." Uzrok tome može da leži u odrastanju u kritičnim i konfliktnim okruženjima gde je bilo psihičkog zlostavljanja. U ovom trenutku, oboje se osećaju nevoljeno i beznadežno.

Spor je često jedini način na koji se partneri mogu povezati. Ponekad ovi tipovi parova imaju ekstremne uspone i padove, posebno na početku veze, ali vremenom, padovi postaju sve češći, a usponi sve ređi.

3. "Kako je prošao tvoj dan dragi/a?" 

Ovaj par čini da na površini sve izgleda dobro. Ali ako pažljivo slušate, u stvarnosti ne razgovaraju ni o čemu važnom. Izbegavaju i ignorišu suštinske probleme.

Primer: "Ova piletina je ukusna."

"Hvala, to je novi recept." (Ovaj razgovor se odvija nakon što je muž došao kući u dva ujutru, a da nije rekao ženi gde je bio).

Uzrok može da bude u tome što su odrasli u okruženjima sa ograničenim emocionalnim izražavanjem i sada se osećaju neprijatno da otvoreno razgovaraju. Često se ovaj par razvodi nakon što deca odu na koledž, shvatajući da godinama nemaju o čemu da pričaju jedno sa drugim.

Ovaj obrazac takođe uključuje neverstvo , utočište na poslu ili druga ponašanja koja izazivaju zavisnost. To se dešava kada jedan ili oba partnera rasipaju svoju emocionalnu energiju van braka i za vezu ne preostaje ništa.

4. "Ti si tako naporan/a" naspram "Žao mi je, promeniću se, ne idi"

U ovom šablonskom plesu „Ti si patetičan, ustvari još si patetičniji“, jedan partner jednosmerno grdi drugog. Ukoreni provodi većinu svog vremena pokušavajući da ubedi partnera da ostane blizu. Često menjaju svoj identitet kako bi bili prihvaćeni od strane drugih.

Primer: "Vaš posao ne vodi nikuda."

„Da, pretpostavljam da si u pravu. Šta misliš da treba da uradim umesto toga? Uvek sam mogao da se prijavim negde drugde. Laku noć". Razlog tome je što osoba očigledno ima nisko samopoštovanje i često je bila ukorena kod kuće kao dete ili je videla roditelja kako je ponižen na ovaj način.

Iznenađujuće, nasilnik često dolazi iz sličnog porekla, ali se identifikuje sa roditeljem agresorom, a ne sa napadnutim roditeljem, što je sigurniji izbor za dete (pošto niko ne želi da podrži žrtvu).

U odraslom dobu, često uprkos dobrim namerama, nasilnik se automatski ponaša kritično i sitno. Agresoru ne pomaže mnogo u njegovom bledom pokušaju da se afirmiše, a začarani krug se nastavlja do beskonačnosti. Ili dok neko od njih ne odluči da je to previše i ne zatraži pomoć, ili jednostavno napusti partnerski odnos.

Pročitajte 9 signala koji vam pokazuju da ćete pronaći pravu ljubav.

BONUS VIDEO: 

REČ PSIHOTERAPEUTA O IZBORU PARTNERA: To je složena stvar! Evo šta vam treba za stabilnu vezu Kurir televizija

 Sensa/ A.S./ CaTine.ro