Znate taj osećaj: 3 sata je ujutru, a oči vam se otvaraju kao da je neko pritisnuo prekidač. Ni zvuka, ni noćne more - samo težina vaših misli, potpuno budnih usred noći. Vaš um radi ubrzano: "Jesam li poslao taj imejl?" "Šta ako se kašalj koji je moje dete imalo juče pogorša?" "Zašto sam to rekao na sastanku?" Kao psiholog koji radi sa anksioznim umovima svih uzrasta, to nazivam "spiralom uma usred noći“.

To je kada se mozak, umoran od tišine, uključuje kao noćna tok-šou emisija - osim što ste vi domaćin, gost i publika, i ništa od toga nije smešno, piše psiholog Džefri Bernstajn za psychologytoday.com.

Ovaj psiholog već godinama svojim klijentima koji se bude usred noći i nađu se zaglavljeni u noćnom ekspresnom vozu punom preteranog razmišljanja nudi kao rešenje frazu od četiri reči. I u većini slučajeva oni kažu da im je ta fraza zaista korisna.

Tu frazu sada možete da počnete i vi da koristite. Fraza za spavanje od četiri reči glasi: "Ova misao može da sačeka.“

Ta jednostavna rečenica ima iznenađujuće snažan uticaj. Kada je izgovorite sebi - nežno, ali čvrsto - ona stvara granicu između vas i vaših beskrajnih misli. Ne zahteva rešavanje, poricanje ili raspravu sa vašim mozgom. Ona samo govori vašem preaktivnom umu: "Ne sada." I vi ne potiskujete misli - odlažete ih.

Većina noćnih buđenja nije zbog pravih hitnih slučajeva. Radi se o nemirnom umu koji traži probleme za rešavanje. A kada se pozabavimo tim mislima, čak i sa najboljim namerama, pozivamo adrenalin i budnost nazad u krevet sa sobom.

shutterstock_2473194251.jpg
Foto: Shutterstock

Zašto fraza "Ova misao može da sačeka“ funkcioniše

  • Dovoljno je kratka da je se setite u 3 ujutru.
  • Prihvata misao bez borbe protiv nje.
  • Pojačava vašu moć da pravite pauze - nedovoljno cenjenu mentalnu veštinu.
  • Smanjuje hitnu potrebu koja izaziva anksioznost i nesanicu.

Mnogi ljudi pokušavaju da se vrate u san tako što razmišljaju kako da prestanu da razmišljaju. A to retko kad funkcioniše. Ono što efikasno radi jeste prelazak sa rešavanja na smirivanje.

Šta znači ako se budite između 3 i 5 ujutru?
Foto: Shutterstock

Bonus saveti za upotrebu fraze

1. Sinhronizujte je sa svojim disanjem. Izgovorite frazu u sebi uz spori udisaj i izdisaj. Uskladite to sa svojim ritmom.

2.Ponovite frazu po potrebi. Ako vam misli ponovo odlutaju (a hoće), slobodno ih vratite. To nije neuspeh - to je trening.

3. Vizuelizujte "teglu za misli". Zamislite da svoje brige stavljate u posudu s poklopcem. Ako su i dalje važne, otvorićete posudu ujutru.

4. Izbegavajte zamku skrolovanja. Ne posežite za telefonom. Plavo svetlo i zečje rupe otežavaju da ponovo zaspite, a ne olakšavaju ga.

Noćna buđenja su prirodna stvar. Ono što radimo tokom njih pravi razliku. "Ova misao može da sačeka“ nije magija - to je nežni mentalni znak koji drži vrata spavanja otvorena. Jer ponekad, najbolji način da se reši problem... jeste da prestanete da se trudite u 3 ujutru.

BONUS VIDEO:

00:50
Dr Vladeta Jerotić: Šta nikada ne treba govoriti i raditi Izvor: RTS planeta