Proleće je vreme novog rasta, uzleta energije i izlaska iz zimske usporenosti. Ipak, u proleće se možemo osećati i hronično umorno, pretrpano i uspavano. U koju grupu spadamo zavisi od toga koliko smo zimi grešili u jelu, piću i nedovoljnom odmaranju. Najviše pitanja vrti se oko kvalitetne ishrane i delotvornih anticelulit preparata. Kada ih biramo, treba da znamo šta nam je cilj. Da li nam je važno samo da celulit učinimo nevidljivim ili želimo da utičemo i na neravnotežu koja ga je izazvala? Celulit nastaje zbog niza razloga: nakupljanja tečnosti, toksina i masnog tkiva, slabe cirkulacije i/ili hormonske neravnoteže.

Eterična ulja

Eteričnim uljima delujemo upravo na uzroke: pravi aromaterapijski preparati mogu pomoći organizmu da se vrati u ravnotežu, a samim tim uklanja se i celulit. U 100 ml baznog ulja susama ili badema dodajte 15 kapi grejpa, 15 kapi ruže geranije i 15 kapi komorača. Mešavinu svaki dan umasirajte na vlažnu kožu dva puta. Pridržavajte se osnovnog pravila da se upotrebljavaju samo ulja vrhunske čistoće jer će jedino takvi proizvodi dati željene rezultate. Uživajte u mirisima i energiji proleća i dopustite im da vas uzdignu, oraspolože i napune svežinom!

Matilda Ivaniš Knez, aromaterapeutkinja, Primavera Life

Šoljica čaja

Još su Stari Kinezi, pre postojanja laboratorija, otkrili da čaj ima uticaja na sve nivoe našeg bića. Tako su zapisali da čaj pročišćava krv, otklanja loše snove, oslobađa um negativnih misli, bistri vid, leči unutrašnje organe, čisti creva, otklanja strahove, jača memoriju i bistri um. Iz ovoga vidimo da proces pročišćavanja, koji se obično sprovodi u proleće, ne obuhvata samo telo već i emocionalni, mentalni i duhovni nivo čoveka, a čaj utiče na sve to.

Danas se o čaju i njegovom uticaju na telo govori uglavnom sa naučne tačke gledišta. Zna se da čaj sadrži velike količine antioksidanata koji su u stanju da zaštite naše telo od oštećenja izazvanih oksidacijom. Na njih otpada više od 30 odsto težine čaja u suvom stanju. Posle ispijanja jedne jedine šolje čaja, čovekov organizam primi značajnu antioksidantsku zaštitu za dva-tri sata.

Redovno korišćenje čaja smanjuje rizike od kardiovaskularnih bolesti, moždanih udara i kancera. Čaj povećava budnost i koncentraciju i podstiče intelekt, smanjuje oksidativni stres i rizik od zapaljenskih oboljenja, štiti od zubnog karijesa zahvaljujući fluoru i ima diuretičko i detoksikujuće dejstvo. Pozitivni efekti čaja uglavnom se vezuju za zeleni čaj jer su se prva istraživanja sprovodila upravo na njemu. Danas znamo da takve efekte u određenoj imaju sve vrste čaja, a posebno beli, zeleni i ulong.

Davor Arsić, Kuća čaja

Istovremeno čišćenje i hranjenje

S prelazom zime u proleće naš organizam traži lagano čišćenje, ali i hranjenje. Često upravo s prolećem dolazi do pomanjkanja minerala u organizmu, pogotovo gvožđa. Zato je važno da organizam čistimo pametno, kvalitetnim namirnicama, celovitim i prirodnim, koje imaju upravo tu dvostruku funkciju: lagano čiste organizam, ali ga i snabdevaju svim potrebnim hranljivim sastojcima. Biljna vlakna odlični su čistači organizma, pogotovo ona iz celovitih žitarica (npr. integralni pirinač) i zelenog lisnatog povrća (hlorofil čisti krv od masnoća, a folna kiselina i minerali iz zelenog lisnatog povrća daju važne hranljive sastojke). Zato pametna detoksikacija uvek podrazumeva i čišćenje i hranjenje u isto vreme!

Jadranka Boban Peić, osnivač Makronove