Usporiti u životu ne znači zapostaviti karijeru, baciti iPhone i preseliti se na selo, kaže Carl Honoré, autor knjige Pohvala sporosti. Biti spor ne znači sve raditi puževim korakom, svi znamo da je ‘brže’ često i bolje, ali potrebno je znati promeniti brzine, usporiti s vremena na vreme. Naučiti da se spojimo sa svojom unutrašnjom ‘kornjačom’. Za početak, to možete učiniti uvođenjem svakodnevne aktivnosti koja će vas prisiliti da usporite, na primer: jogom, 5-minutnom meditacijom, sedenjem na klupi u parku, šetnjom, čitanjem knjige, baštovanstvom...

Male stvari imaju vrlo snažan efekat. Zatim, možete zalepiti papiriće s ‘usporavajućim’ porukama koje samo vama nešto znače, npr. Diši! ili Napravi pauzu! "Još jedan univerzalan savet, a i sam to praktikujem (a nekad sam bio zavistan od tehnologije), jeste da sat vremena pre spavanja isključite sve ekrane, svu tehnologiju jer nas svetleći ekrani ubrzavaju i podižu hormone stresa, a ujutro, barem pola sata nakon buđenja nemojte koristiti mobilni", savetuje Honore. Generalno govoreći, kako bismo usporili, potrebno je preuzimati manje obaveza i zadataka te prihvatiti činjenicu da ne možemo sve uraditi.

Svaka osoba ima svoj tempo giusto, kako možemo znati koji nam najbolje odgovara? "Osetićete ga u kostima. Osećaćete se zdravije, uživaćete u svakom trenutku, bolje ćete se prisećati događaja, bićete bliži ljudima koji su vam važni. Bićete kreativniji, predaniji, uspešniji i znatiželjniji. Imaćete vremena da razmišljate o duhovnim i dubokoumnim temama. Imaćete više energije, bićete optimističniji, osećaćete se življe", kaže Carl Honoré.

Izvor: Sensa