Malo je onih koji ostanu ravnodušni na osvežavajuće mirise eteričnih ulja. Upravo zbog toga, osim za osvežavanje vazduha ili kupke, neka od njih se mogu upotrebljavati i u ishrani. Stari turski recepti za baklave sadrže hidrolat ruže koji je toj ukusnoj poslastici davao posebnu aromu.

Iz te zemlje u naše krajeve je stigao i rahat-lokum, slatkiš koji nam ostaje u sećanju upravo po ugodnom mirisu ruže koji se širi nepcem kada ga stavimo u usta. I danas se u mnogim zemljama Bliskog istoka u hladnu vodu stavlja nekoliko kapi ružinog hidrolata kako bi voda, osim što gasi žeđ, dobila i posebnu, umirujuću aromatičnu notu.

Veoma korisna citrusna eterična ulja se, osim u aromaterapiji, obilno upotrebljavaju u parfemskoj, prehrambenoj i farmaceutskoj industriji. Agrumi potiču iz sunčanih krajeva i zato nam daju energiju vedrine i sunca. Nikako ne treba zanemariti njihov koristan efekat za zdravlje i opšte stanje čoveka.

Zanimljivo je da se od citrusnih biljaka mogu dobiti čak tri vrste eteričnih ulja. To su eterična ulja prepoznatljivog citrusnog mirisa dobijena iz kore citrusa, eterična ulja dobijena iz lista citrusa, tzv. petit grain ulja, i eterična ulja dobijena iz cveta, poput neroli ulja iz cveta gorke pomorandže. Eterična ulja kore citrusa upotrebljavaju se i u kulinarstvu. Petit grain ulja najčešće se upotrebljavaju za opuštajuće aroma masaže jer opuštaju mišiće, a neroli ulja u aromakozmetici i parfemskoj industriji.

Ulje kore slatke pomorandže protiv gastritisa

(Citrus sinensis) je najboljeg kvaliteta ako dolazi iz Izraela, SAD-a i a Kipra. Miris mu je slatkast, citrusni, a delovanje smirujuće, osvežavajuće i podsticajno za sistem za varenje. Korisno je za smanjenje apetita, kod gastritisa, protiv nervoze, napetosti i stresa.

U kulinarstvu ćete otkriti sve njegove kvalitete ako kašiku maslinovog ulja pomešate sa 2 kapi eteričnog ulja slatke pomorandže. Dodajte jednu kašiku jabukovog sirćeta pa prelijte salatu. Salatu poslužite na kraju obroka, nikako pre jela, jer slatka pomorandža zatvara apetit.

Ulje kore limuna za detoksikaciju

(Citrus limon) je najbolji ako dolazi iz Italije, Izraela ili SAD-a. Miris mu je svež, čist, citrusni, a delovanje višestruko blagotvorno za organizam. Čuva zidove kapilara, podstiče rad jetre, deluje protivupalno i antibakterijski i osvežava um i telo. Upotrebljava se u preparatima za detoksikaciju, ali i za negu ispucalih kapilara, protiv dečijih disajnih infekcija, za osvežavanje prostora, podsticanje koncentracije i protiv mentalnog umora.

Mere opreza: ulje je fotosenzibilno, što znači da ga ne bi trebalo stavljati na kožu pre izlaganja suncu. Nije preporučljivo za osobe sa izrazito osetljivom kožom.

U kulinarstvu je limun, osim u svežem izdanju, vrlo koristan u obliku eteričnog ulja koje se može dodati u bešamel na sledeći način: nakon što je bešamel sos skuvan, sklonite ga sa vatre i pričekajte 10 minuta, a zatim dodajte kašičicu maslinovog ulja u kojem ste otopili 2 kapi eteričnog ulja limuna. Limun će osvežiti sos i dati mu poseban ukus.

PageBreak

Bolja cirkulacija i manje stresa

Ulje kore bergamota protiv nesanice

(Citrus bergamia) dolazi iz Italije i ima osvežavajući, gorko-slatki citrusni miris. Deluje sedativno i antibakterijski pa je odlično protiv smanjenog apetita, nadutosti, stresa, nervoze i nesanice.

Mere opreza: ulje je fotosenzibilno i ne sme se nanositi na telo pre izlaganja suncu.
Bergamot se u kulinarstvu može upotrebiti za osvežavajući napitak od jogurta na isti način kao lavanda.

Ulje grejpa protiv bakterija

(Citrus paradisi) u naše krajeve dolazi iz Izraela i Floride. Ima oporo-svež, citrusni miris. Njegovo delovanje je antibakterijsko i antivirusno, digestivno i antistresno pa je stoga idealno kod smanjenog apetita i kao aromaterapija protiv stresa, a u domu za dezinfekciju prostora.

U kulinarstvu grejp može da poboljša ukus domaćeg majoneza. Dodajte 2 kapljice ulja grejpa u hladno ceđeno suncokretovo ulje od kojeg ćete napraviti majonez po uobičajenom receptu.

Ulje kore gorke pomorandže za cirkulaciju

(Citrus aurantium) dolazi iz Kine i Indije. Miris mu je gorko-slatkast, citrusni, a deluje na podsticanje cirkulacije i smiruje probavni sistem. Izvrsno deluje protiv smanjenog apetita, nervoze, napetosti i stresa i kao dodatno ulje za tretiranje celulita.

Mere opreza: ulje je fototoksično i ne sme se upotrebljavati pre izlaganja suncu.

Gorka pomorandža u kulinarstvu se može upotrebiti na isti način kao slatka, uz to što ćete salatu poslužiti kao predjelo jer gorka pomorandža otvara apetit.

Ulje kore mandarine za smirenje

(Citrus reticulate) se upotrebljava za kupke i masaže, a pomaže i kod nesanice. Njegov slatkasto-osvežavajući miris uklanja probleme sa varenjem i reguliše apetit - preterani smanjuje, a smanjeni povećava. Odlično je za osobe izložene stresu, umanjuje napetost i nervozu, i zato mu je popularni naziv - ulje dečje radosti. Najbolje je ako dolazi iz Italije.

Ako želite da ga isprobate u kulinarstvu, izmiksujte sok od 2 šargarepe i pola manjeg celera. Pri kraju dodajte kašiku tečnog meda u kome ste otopili 2 kapljice eteričnog ulja mandarine.

PageBreak

Oprez pri korišćenju lavande

Ulje lavande za opekotine

Pravi se od različitih vrsta ove biljke, ali ono kome pripisuju opuštajuće, relaksirajuće i neškodljivo delovanje pravi se od Lavandule vere ili Lavandule angustifolie. Jedino tu lavandu možemo nerazređenu nanositi na kožu kod manjih posekotina, opekotina i ugriza komaraca i upotrebiti u kulinarstvu i aromaterapiji za decu. Ona najbolja raste na području Mediterana. Postoje i eterična ulja španske lavande (Lavandula stoechas) i širokolisne Lavandule spice. Ta ulja se ne upotrebljavaju u kulinarstvu, a u aromaterapiji se upotrebljavaju u manjoj koncentraciji i sa većom merom opreza. Postoji još jedna vrsta lavande koja se zove lavandin - a nju dobijamo ukrštanjem lekovite i širokolisne lavande. Ona ima drugačije delovanje, nešto je oštrijeg mirisa i ne upotrebljava se za opuštanje, nego za tretiranje disajnih tegoba. Nije preporučljiva za decu.

Ulje lekovite lavande će biti odličan aromatični dodatak tartufima od čokolade. Umesto šećera u ove slatkiše dodajte med u koji prethodno ukapajte 2 kapi ulja Lavandule vere ili Lavandule angustifolie. Nekoliko cvetića lavande dodate u čašu rashlađenog jogurta će biti smirujuće osveženje u toplijim danima.

Eterična ulja koja upotrebljavamo u kulinarstvu moraju biti aromaterapijskog kvaliteta, a to nije svako eterično ulje dobijeno od prirodnih sastojaka. Zato moramo biti krajnje oprezni i dobro čitati ime proizvođača. Nikako ne smemo prekoračiti preporučenu dozu eteričnih ulja. Takođe, eterična ulja ne smeju da se konzumiraju ako ih prethodno ne otopimo u nekom baznom ulju -maslinovom, suncokretovom i sl. Pre upotrebe eteričnih ulja osobe sa zdravstvenim problemima treba da se posavetuju sa lekarom. Na ambalaži eteričnog ulja aromaterapijskog kvaliteta moraju da budu naznačene sledeće informacije: srpski naziv biljke, latinski naziv biljke, način dobijanja eteričnog ulja (npr. destilacija), zemlja porekla i hemijski sastav (hemotip).