Svi znaju da je kopriva veoma korisna jestiva biljka i svi znaju kako kopriva izgleda: nemoguće je zbuniti se i ubrati nešto drugo umesto koprive. Pa opet, ova biljka nije tako čest obrok na našoj trpezi. April je pravi mesec da ispravimo ovu grešku, krenemo u prirodu i uberemo svoju porciju najkvalitetnijeg besplatnog zeleniša! Postoji nepisano pravilo kako se kod koprive beru samo mladi vrhovi, za šta ja ne vidim neko razumno objašnjenje.

Iz iskustva mogu da kažem da su i stariji listovi koprive jednako ukusni kao i mladi. Ipak, ne valja brati celu biljku, naročito je ne valja čupati iz korena, jer se to kosi sa pravilima lepog ponašanja u prirodi: red je ostaviti biljku u takvom stanju da može da nastavi život i svoje darove kasnije ponudi i nekom drugom gurmanu-namerniku. Kada krenete "u koprive", pripremite platnenu torbu u koju ćete stavljati ubrane biljke, makaze kojima ćete odsecati lišće i rukavice koje će vas štititi od neprijatnog peckanja. Meni lično žarenje koprive često prija, jer se na taj način bolje upoznajem sa biljkom koju ću pojesti.

Osobama koje imaju bolne zglobove, možda će prijati žarenje problematičnih mesta, jer u narodu kopriva važi kao lek za artritis. Koprive su lekovite i za osobe koje pate od alergija, problema sa urinarnim traktom i toksinima nakupljenim u telu.

Mnogi se iznenade kada saznaju da se kopriva može jesti presna. Nije potrebno da budete fakir i trpite bol: dovoljno je koprivu izgnječiti sa malo limuna i soli (noseći rukavice) i spremna je za salatu! Druga opcija je blendiranje u zelenim kašastim sokovima (green smoothie). Ja volim često da pravim i zelenu limunadu od koprive: sameljem u blenderu šaku-dve sveže koprive, sa 300-400 ml vode i pola banane. Onda iscedim veliki limun i umešam ga u dobijenu zelenu tečnost i savršena porcija hlorofila je tu!

PageBreak

Kopriva u rezervi

Kopriva se može i kuvati, ali savet je, kao i kod ostalog zelenog lisnatog povrća, da se kuvanje obavlja što kraće, najbolje ne više od 30 sekundi do jednog minuta. Dakle, kopriva se samo blanšira. Koristan savet, za koji sam čuo da je nekima pomogao u borbi protiv anemije je da se nabere dosta koprive, samelje u blenderu gusto, sa malo vode, i rasporedi u posudice za led ili neke druge manje porcije, tako da se može držati u frizu.

Kad god skuvate neko jelo, dodate na kraju nekoliko kockica ove smrznute koprive i samo je pustite da se odmrzne u vrelom jelu. Kopriva je bogata gvožđem i vitaminom C koji pospešuje njegovu apsorpciju u telu, tako da ima razloga da tretman anemije koprivom uspe. Kopriva je još više bogata kalcijumom, pa tako jedna šolja blanširane koprive ima oko 40 % kalcijuma potrebnog u toku jednog dana. I na kraju, jedan lep recept, za miso supu sa koprivom. Prijatno!

Miso supa s koprivom

(za 2 osobe)

Potopite 5 cm wakame alge u 2 šolje vode. Isecite malo praziluka i propržite ga sa par zrnaca morske soli na 2 kašičice susamovog ulja. Isecite 1 šargarepu dijagonalno, na duguljaste kolutove, pa dodajte praziluku i par zrnaca soli. Pržite 1 minut, pa nalijte vodom od natapnja alge. Samu algu isecite i takođe je dodajte supi. Kuvajte 10 minuta. Dodajte 2 šake listića koprive i skinite sa ringle. Izmešajte 2 kašičice miso paste sa malo vrele supe, pa to onda sipajte u supu i pusite je da odstoji par minuta poklopljena, pre služenja.