"Jin joga je suptilan meditativni stil koji objedinjuje aspekte hatha joge, koncept meridijana iz kineske medicine, taoističke filozofije i budističkih tehnika meditacije. Ono što je specifično za ovaj stil joge je da se položaji zadržavaju duže (3-5 minuta), mišići se opuštaju, a ne aktiviraju (što je slučaj sa dinamičnijim stilovima), tako da je relaksacija u svakom od položaja osnova jin prakse".
Sa ovim stilom joge upoznaje nas Marija Milićević koja je u Pragu završila Teacher training za Jin yogu kod Sebastiana i Murielle; pri Vidya školi joge Dragana Lončara završila je kurs za obuku joga instruktora, kao i Rainbow Kids Joga TTC - trening za učitelja joge za decu u Zagrebu specijalizirajući se za najmlađe. Napravivši svestan izbor da se posveti jogi, ukoračila je u jedan novi svet, svet balansa, u kojem je naučila da voli sebe.
Marija nam objašnjava da se koncept jin i jang teorije temelji na interakciji jin i jang principa. To su dve sasvim suprotne, ali neraskidive snage. Jin je ženski princip koji predstavlja noć, tišinu, mekoću, dok je jang muški princip koji se odnosi na svetlost, sunce, dominaciju, stvaranje. Ovi taoistički simboli treba da budu uravnoteženi. Kada preovladava jang energija, tada je prenaglašena aktivnost i dinamika i tada nedostaje praktikovanje opuštanja i relaksacije, a to su jin elementi. Upravo je taj efekat zasnovan na Jin jogi. U telesnom smislu postavljeno, mišići su jang element, a vezivna tkiva su jin element.
Da li Jin joga stvara oazu za postizanje balansa između jina i janga, između naših suprotnosti?
Svakako. Svi mi, u ritmu današnjeg življenja, neminovno pothranjujemo naše jang elemente. Mnogo je moranja, dinamike, aktivnosti i kretanja. Na Jin jogi stajemo, usporavamo, usmeravamo pažnju na unutrašnjost i dozvoljavamo sebi da samo budemo. Nije potrebno delovanje, već samo bivanje i prihvatanje onog što jeste u tom trenutku. Iz tog razloga, i asane u jin jogi podrazumevaju duže zadržavanje u položajima u kojima težimo relaksaciji. Na taj način ne delujemo samo na mišiće, već i na vezivna tkiva (ligamenti, tetive, kosti, zglobovi, fascija). Opuštanjem prodiremo u dublje slojeve našeg tela. Tako se povećava cirkulacija, poboljšava fleksibilnost čitavog tela i ojačavaju kosti. Tempo je veoma spor, pažljivo se ulazi, a još pažljivije izlazi iz položaja. Koriste se i razna joga pomagala (ciglice i bolsteri) kako bi se iskoristio efekat gravitacije i dublje opustilo telo.
Prema Marijinim rečima, između Jin i drugih tipova joge, razlika postoji u fizičkom smislu. Dinamični stilovi joge (vinyasa flow, ashtanga joga) telu, pre svega, daju snagu, čvrstinu i fleksibilnost. „Jin joga je mnogo više od pukog fizičkog vežbanja (ali nijedan stil joge to nije). Mi umirujemo nervni sistem, poboljšavamo koncentraciju, osećamo se blaženo posle prakse, tokom vremena". Jin joga usmerena je na karlicu, kukove, donji deo leđa i unutrašnju stranu bedara. Fokus se usmerava na dah, njegovo praćenje i svest o energetskim strujanjima u telu, što omogućava potpuno opuštanje svih energetskih blokada i napetosti u zglobovima i mišićima koji se vremenom talože u telu. Posle prakse Jin joge vrlo smo mekani i bliski sa sobom.
Jin i jang strana ličnosti
Iako Jin joga razvija i simbolizuje žensku energiju, ona nije namenjena samo ženama jer, kako kaže ova mlada instruktorka, svako od nas ima svoju jin i jang stranu ličnosti, i treba da negujemo obe.
„Mislim da je današnjem čoveku jin strana mnogo otuđenija i da, bez obzira na pol, svi mi imamo potrebu da se opustimo i pomilujemo svoje telo, a to dobijamo od Jin prakse. Prirodno fleksibilnim ljudima fizički aspekat Jin prakse može da bude neizazovan jer ne osećaju fizički napor prilikom ostanka u položaju, ali za njih izazovno može biti, baš iz tog razloga, da se fokusiraju.
Ipak, bez meditativnog aspekta ne možemo govoriti o Jin jogi. S druge strane, osobe koje se slabo kreću ili pak one koje su veoma aktivne i dinamične, pronalaze ovaj stil kao veoma izazovan jer treba da se usredsrede na prisutnost u statici, a ne u dinamici i pokretu. Jednom nedeljno bi bilo poželjno praktikovanje ovog stila uz neku drugu vrstu Jang aktivnosti - kao dopuna za dinamičnije stilove joge ili za ljude koji se aktivno bave nekom vrstom Jang rekreacije. Svakako nam je svima potrebno opuštanje i dublja relaksacija, a to na Jin časovima dobijamo."
Kada je pravi trenutak za Jin jogu? Ima li efekta da je radimo kada se poremeti naš psihofizički balans ili treba da je radimo kontinuirano kao vid prevencije, čak i kada se dobro osećamo?
Pravi trenutak je onda kada želimo da usporimo, da se zaustavimo i vidimo sebe iznutra, bez bilo kakvih dodataka. Kada su stvari u nama uzburkane, Jin praksa može da nam bude vrlo zahtevna, ne u fizičkom smislu već u smislu fokusa - misli lutaju, ne slušaju... Kada smo u balansu iznutra, produbljujemo se, proširujemo i otvaramo. Možemo da prihvatamo sve ono što u telesnom smislu dolazi i prolazi kroz naše telo.
Kada ste vi prvi put otkrili Jin jogu i koliko dugo je praktikujete? Da li je vežbanje Jin joge unelo neke promene u vaš život?
Krenula sam od dinamičnih stilova i sve više sam se okretala mekšim i meditativnijim stilovima. Tako se pojavio Jin momenat. Videla sam da se intuicija mog tela proširuje, da bolje razlikujem ono što je stvarno od onog što je nestvarno. Počela sam značajnije da prihvatam svoje telo takvim kakvo jeste, da ga slušam i udovoljavam mu. To je, volim da kažem, „ljubavisanje sa sopstvenim bićem".
Mislim da je ova praksa sjajna za osobe koje su vrlo aktivne i dinamične, kojima je teško da stanu, koji su u vrtlogu svakodnevnih aktivnosti. Od ove prakse zaista mogu da nahrane svoje biće sobom. Svakako, za mene je Jin joga neka vrsta telesne terapije, gde ne moram sve umno da razumem već dopuštam telu da samo procesuira, bez uplitanja glave. Slušanje, vrlo intuitivno i mekano slušanje sebe, i dopuštanje i grljenje svega što dolazi. Naučila me je da volim sebe.
Da li tokom vremena primećujete promene u radu sa vežbačima i šta ovi časovi donose u odnosu sa ljudima koje učite jogi, ali i u odnosu prema samoj sebi kao učitelju?
To je stil koji najčešće ne privuče čoveka na prvu, a ako se desi ljubav na prvi pogled, to je onda zaista Ljubav. Vežbači koji dolaze na Jin časove su mekani, željni samospoznaje i svoje istinske suštine. Iako to možda nije vidljivo na početku, praksom se otvara. Neizmerna je zahvalnost i razmena energije na časovima, kao mali prostor u kome se zaista vidimo. Dobila sam mnogo bolje uvide i sliku ljudskog tela kao celine, u kojoj nema razdvajanja. Sve smo to mi, i ono što nam se sviđa i ono što nam se ne sviđa.
Izvor: Lovesensa
ISPOVEST ŽENE KOJA SE RAZVELA POSLE 33 GODINE BRAKA: "Uselila sam se u garsonjeru sa jednim koferom, bila sam presrećna"
VELIKI HOROSKOP ZA NAREDNIH 6 MESECI - OD JUNA DO DECEMBRA: Ovan postiže cilj i uspeh, Lav ulazi u novu ljubavnu vezu!
KAKO DA NOSITE PANTALONE AKO IMATE PREKO 50: 6 najboljih saveta profi stilista - izgledaćete mlađe, vitkije i super šik
PSIHOLOŠKI TEST - DA LI MAČKA SA SLIKE SILAZI ILI SE PENJE UZ STEPENICE: Odgovor otkriva kakva ste ličnost zapravo!
TEST LIČNOSTI OD 15 SEKUNDI, IZABERITE KOJA BISTE ŽIVOTNIJA NAJPRE BILI: Otkriva ko ste zaista i kako vas drugi vide!