Hroničan stres od koga se ne odmaramo dovoljno i na pravi način izaziva takozvani "adrenalinski umor" ili "adrenalinsku iscrpljenost", objašnjava doktor Rodžer Kol, profesor Univerziteta Stanford koji se, između ostalog, bavi pitanjima relaksacije, odmora i pravilnog dnevnog ritma.

Naime, hormoni koje luči srž nadbubrežne žlezde - epinefrin (adrenalin) i norepinefrin (noradrenalin) deluju tako da ubrzavaju rad srca, podižu krvni pritisak, napinju mišiće i podižu aktivnost mozga na najviši nivo. Uz to, kora nadbubrežne žlezde luči mnoge hormone, a među njima je najzastupljeniji kortizol. Kortizol je prirodni steroid koji podiže nivo šećera u krvi (tako da mišići dobiju moćno gorivo) i sprečava upale, ali takođe oslabljuje imuni sistem.

Nadbubrežni hormoni su katabolički, što znači da se u biološkim procesima u kojima su uključeni troši energija i razbijaju ćelijske strukture. Ako aktiviramo nadbubrežne žlezde iznova i iznova, a između tih aktivacija se ne odmaramo dovoljno, telo se troši, biva malaksalo, a mi postajemo podložni brojnim oboljenjima.

Joga izazov - 30 dana asana

Da bismo se oporavili od ovakve iscrpljenosti, potrebno je da radimo ono što će isključiti nadbubrežne hormone i proizvesti lučenje anaboličkih hormona, poput hormona rasta. Hormon rasta luči žlezda hipofiza, skoro isključivo tokom najdubljeg sna. Da bismo postigli dubok san, treba izbegavati alkohol i kofein i tuširati se toplom vodom pre spavanja.

PageBreak

4 joga poze protiv adrenalina

"Nemojte ležati budni u krevetu duže od 15 minuta", kaže dr Kol. "Ukoliko ne možete da zaspite, ustanite i pozabavite se nekim umirujućim aktivnostima dok ne budete spremni da opet pokušate da zaspite.

Izbegavajte naporne joga poze (posebno one koje podrazumevaju stajanje i opterećivanje leđa), zato što one mogu stimulisati nadbubrežnu žlezdu."

Za jogu nije ni potrebno da budete fizički snažni - ona, generalno, pomaže telu da ojača, postane pokretnije i elastičnije. Često se napominje kako nema "dobrog" i "lošeg" perioda u životu kada možete početi da praktikujete jogu - čak i u poznoj starosti nije kasno za početak.

3 joga asane za oslobađanje emocija...

Za odmor od adrenalinske iscrpljenosti, dr Kol preporučuje 4 joga asane koje treba vežbati svakoga dana i to u toplom, zamračenom i mirnom okruženju:

1. Osnovni sedeći položaj (udobni položaj) - Sukhasana

Uz opuštanje u ovom položaju, možete raditi i varijaciju Adho Mukha Sukhasana - privucite stolicu, oslonite glavu na sedište a ruke opustite uz telo i oslonite na pod.

2. Položaj mrtvog tela - Šavasana

Dišite normalno, obratite pažnju da izdah bude dug i spor.

3. Poza "most" - Setu Bandha Sarvangasana

Ovaj položaj pomaže u menopauzi i otklanja stres. Više o ovoj asani pročitajte OVDE.

4. Položaj "polusveća" - Viparita karani

Ovaj položaj nije zahtevan, a može nam dati neophodno opuštanje nakon napornog dana. On ubrzava linfnu drenažu nogu i vraća vensku krv iz listova, čime se mišići nogu relaksiraju, smanjuje se umor i otečenost. Više o ovoj asani pročitajte OVDE.