Sve više žena prepoznaje važnost nošenja odeće koja ne samo da je ekološki prihvatljiva već i bezbedna za kožu. Odeća od prirodnih materijala i podrška konceptu modne kapsule postaju ključni elementi u garderoberima žena koje teže održivosti i dugotrajnom stilu. Evo pet ključnih stvari koje svaka žena koja vodi računa o svom zdravlju treba da zna o skin-safe odeći i da ima u svojoj garderobi:

1. Nije svaki prirodni materijal bezbedan 

 Odeća od pamuka, lana, bambusa, svile izrađena je od prirodnih vlakana. Osim što pruža udobnost, ona i omogućava koži da diše smanjujući na taj način rizik od iritacija i alergijskih reakcija.

 Ono što je međutim manje poznato je da neki proizvođači i u proizvodnji prirodnih materijala koriste agresivne hemikalije koje su izuzetno štetne po zdravlje ljudi. Te štetne supstance ostaju na vlaknima uprkos pranju odeće. U direktnom kontaktu sa našom kožom, ove materije se veoma lako rastvaraju znojenjem, neometano prolaze kroz kožu i dospevaju u cirkulaciju.

2. Sertifikovani prirodni materijali čuvaju kožu

 Sa ciljem zaštite potrošača i transparentnog pristupa u tekstilnoj industriji, nastali su sertifikati. Međunarodno priznati sertifikati kao što su Oeko-Tex Standard 100, GOTS ili For Textile garantuju nam da je ceo proces proizvodnje tkanine kontrolisan i bezbedan za kožu i zdravlje. Oni obuhvataju niz veoma strogih testiranja i procedura kojih proizvođači moraju da se pridržavaju kako bi dobili potvrdu koja kupcima znači sigurnost da su izabrali skin-safe odeću.

3. Šta treba da čitamo na etiketi odeće

 U zavisnosti od toga šta određeni sertifikat potvrđuje, znamo kroz kakve je kontrole prošla tkanina na putu do svojih kupaca. Konkretno, sertifikat Oeko-Tex Standard 100 potvrđuje da u celom procesu proizvodnje materijala nije bilo prisustva supstanci koje su opasne za ljudsko zdravlje. Treba znati da se taj sertifikat može naći kako na etiketi prirodnih materijala, tako i na etiketi sintetičkih tkanina. Iz tog razloga, ako želimo da kupimo skin-safeodeću od prirodnog materijala, potrebno je da obratimo pažnju i na sirovinski sastav i na postojanje sertifikata.

4. Održavanje i produžavanje životnog veka odeće

 Brigom o odeći, poput pranja prema uputstvima i pravilnog odlaganja, žene koje nose ekološke skin-safe komade produžavaju njihov životni vek. Ključni elementi odnose se na pranje na nižim temperaturama, pranje sa sličnim bojama, korišćenje ekoloških deterdženata, izbegavanje omekšivača, prirodno sušenje na vazduhu. Iako znamo da su prirodni materijali laki za održavanje, ekološka odeća zahteva nežan pristup i pažljivo praćenje uputstava. Duži vek trajanja odeće znači i manju potrebu za čestom kupovinom novih komada.

5. Skin-safe pamuk kod nas

 Iako nam se nekada čini da su naše male odluke neznatne za trendove modne industrije, sve je više pokreta koji nas uveravaju da svaka naša kupovina ili ne-kupovina i te kako šalje poruku proizvođačima. Ove zajednice nas uče koliko je važno podizanje svesti kod potrošača o tome kakva je odeća koja nam se plasira u prodavnicama. Ohrabruju nas da ćemo kupovinom skin-safe odeće najveći benefit imati pre svega za svoje zdravlje ali istovremeno i vršiti pritisak na proizvođače da se u većem broju opredele za sertifikovane prirodne materijale.

Važnost skin-safe ekološke garderobe ogleda se u ponudi koja se više ne odnosi samo na brendove sportske odeće već i na kolekcije elegantnih modela za poslovni i formalni outfit. Ukoliko svakodnevno negujete zdrave navike, ovi saveti će vam pomoći da svesno i informisano donosite odluke prilikom kupovine.

Možda će vas zanimati i 4 retro kombinacije koje će vam sačuvati novac.

BONUS VIDEO:

Kako je Maša Memedović od ćebeta napravila kaput Instagram/masamemedovic

 Izvor: Sensa/Jelena Miladinović