Svi smo pod pritiskom da donesemo velike novogodišnje odluke koje ćemo da ostvarimo u narednom periodu. Ali to samo stvara dodatni stres, dok ciljevi mogu biti nerealni. Baš zato treba da isprobate četiri trika koji će vam pomoći da smireno donesete ispravne izbore i ciljeve, bez nabijanja tenzije, piše Linkedin.

Novogodišnje odluke su nešto o čemu sada svi misle. Ali evo u čemu je stvar, novogodišnje rezolucije ne treba sada da donosite, pred Novu godinu. Ako razmišljate o novogodišnjim odlukama, problem sa postavljanjem istog cilja svake godine je taj što se gubi na sopstvenom uverenju da ga možete postići. Na primer - prestanak pušenja, gubitak težine, više vežbanja, zdravija ishrana – svaki put kada ne postignete cilj, to se pojačava u vašoj glavi i ta jedna stvar ubija samopouzdanje. Dakle, počinjete sa negativnim načinom razmišljanja. Na mnogo načina, to je gore nego da se cilj uopšte ne postavi. Ako se ništa ne promeni, onda će budućnost ličiti na prošlost.

Koliko god to izgledalo čudno, mnogi pokušaji promene na kraju pojačavaju problem jer postoji osećaj nećete uspeti, ili da će biti preteško, a većinu vremena je to ono što biramo kao našu odluku. Slično je i sa postavljenjem grandioznih ciljeva kojima želimo da promenimo svoj život, poput najboljeg posla, plate, kupovine stana ili udaje/ženidbe. A kada se to ne dogodi, desi se veliko razočaranje.
Zašto se plašimo da nećemo uspeti? Mnogo toga se može pripisati vašem unutrašnjem kritičaru. Želimo nešto da promenimo, ali imamo taj glas u našim glavama koji nam govori "možeš li to zaista da uradiš?" a vi kažete "da, mogu, i pokušaću". I onda pokušaji budu slabi ili nepostojeći, a vi ste već podsvesno spremni za poraz.

4 stvari koje možete da uradite da biste izbegli zamku neuspeha:

1. Otkrijte ZAŠTO želite nešto da promenite.

Zašto je to važno za vas? Kopajte duboko i shvatite ZAŠTO to želite za svoju budućnost i zapišite razloge.

2. Jednom kada znate zašto nešto želite i koji cilj želite da ostvarite, NE postavljajte rok.

Reč rok nije dobra i nemojte da je koristite. Ako imate neku vremensku odrednicu, opet treba da shvatite iskreno sami sa sobom zašto želite baš u to vreme da postignete svoje ciljeve.

3. Podelite cilj na zaista male komade. Na izuzetno male delove.

Ako je gubitak težine cilj, onda bi u vremenskom okviru od tri nedelje trebalo da vežbate, jedete drugačiju hranu itd. To ne mora da bude svaki dan i trebalo bi da bude nešto što možete lako da uradite. Ako vežbate, odlično, radite tu vežbu 2 minuta. To je to, ništa više. Kada budete spremni, samo malo povećajte. Ono što je ideja to je da izgradite pozitivna uverenja da ste i vi sposobni da ostvarite cilj da na primer smršate 10 kila za godinu dana. Dakle sitnim koracima.

4. Odmorite se.

Ozbiljno, morate biti nežni prema sebi tokom ovog procesa. Ako promašite i propustite dan ili ne ispratite ono što ste rekli da ćete uraditi, to je sasvim u redu. Ako se budete kažnjavali zbog "neuspeha", onda je to savršena hrana za tog unutrašnjeg kritičara… „Vidiš, rekao sam ti da to ne možeš! Međutim, ako sebi date oduška, vi pružate sebi samosaosećanje... Shvatite da je možda šteta što niste uradili ono što ste rekli da planirate, ali dajte sebi do znanja da niko nije savršen. Oprostite sebi i verujte da ćete sutra opet pokušati.

Saznajte kako da SAMO SNAŽNE ŽENE IMAJU OVE OSOBINE: I kada posumnjaju u sebe, 6 stvari ih odmah razuvere i pokažu koliko su jake

BONUS VIDEO:

STRES NE MORA UVEK BITI LOŠ! Psihijatar za Kurir TV objašnjava šta je EUSTRES i na koji način nam pomaže da se prilagodimo Kurir TV

Sensa/L.S.